Już niebawem pod Tatrami polska specjalność - długi weekend - podhale24.pl
Poniedziałek, 04 grudnia
Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
Zakopane
Clouds
-4°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-3°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-8°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-5°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-5°
Wiatr: 10.836 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-9°
Wiatr: 8.928 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
82 %
Nowy Targ
194 %
Zakopane
278 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 41 | 82 %
Zakopane
Umiarkowana
PM 10: 97 | 194 %
Rabka-Zdrój
Dostateczna
PM 10: 139 | 278 %
30.05.2023, 13:58 | czytano: 1599

Już niebawem pod Tatrami polska specjalność - długi weekend

Tym razem tłumy turystów spodziewane są w powiecie tatrzańskim od 8 do 11 czerwca. Jak informują hotele i pensjonaty, już teraz większa część pokoi jest zarezerwowana. Należy się więc spodziewać, że podobnie jak podczas majówki tak i teraz na zakopiańskich Krupówkach jak i na tatrzańskich szlakach będzie spory ruch.

Dr Małgorzata Czaplińska. Arch. Szpitala Powiatowego w Zakopanem
Dr Małgorzata Czaplińska. Arch. Szpitala Powiatowego w Zakopanem
Część z turystów na pewno będzie potrzebować podczas wypoczynku różnego rodzaju pomocy medycznej i dla nich mamy praktyczne rady. Rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską, wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Przed nami kolejny długi weekend i warto zaznaczyć, że opieką medyczną, jeżeli chodzi o mieszkańców, ale i turystów zajmuje się Szpital Powiatowy im. dra Tytusa Chałubińskiego.

- Dokładnie tak, ale tutaj warto wszystkim przekazać podstawowe informacje i usystematyzować pomoc medyczną w zależności od sytuacji. Poza godzinami pracy przychodni lekarzy rodzinnych głównie chcemy kierować turystów, u których nie ma zagrożenia stanu zdrowia, zagrożenia życia, do opieki całodobowej Jest ona u nas w szpitalu i jest dostępna w godzinach od 18 do 8 rano, a w dni wolne od pracy oraz święta - całodobowo. Natomiast wszystkie stany zagrożenia życia, tzw. ostre stany wymagające hospitalizacji, wymagające badań specjalistycznych oczywiście powinny być zgłoszone do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Nie mówię tutaj o zespołach ratownictwa medycznego, które wiadomo, że przywożą pacjentów na oddział ratunkowy.

Podkreślmy, że jeśli nie ma zagrożenia życia i jest to w ciągu dnia, to powinniśmy się zgłosić do lekarza rodzinnego.

- Do godz. 18 w dni powszednie, dni pracujące, zgłaszamy się do swojego lekarza rodzinnego. Natomiast turyści, osoby przyjezdne mogą zgłosić się do dowolnego miejsca, gdzie świadczone są usługi podstawowej opieki zdrowotnej. Przychodni POZ w Zakopanem jest naprawdę sporo, zresztą przy szpitalu również przyjmuje we wskazanych godzinach lekarz rodzinny. I w ogromnej większości przypadków turyści powinny się zgłaszać właśnie tam. Jeszcze raz przypomnę Szpitalny Oddział Ratunkowy powinien zajmować się osobami, których zdrowie i życie jest zagrożone. A z tym jest naprawdę różnie biorąc pod uwagę nasze doświadczenia. Często zdarza się, że zgłaszają się osoby np. z niegroźnymi infekcjami i żądają natychmiastowej pomocy i przez to często zdarzają się kolejki. Pamiętajmy, że o pierwszeństwie na SOR nie decyduje kolejność zgłoszenia, a to jakie pacjent ma objawy czy uraz np. na skutek wypadku.

Przypomnijmy też w jakim przypadku możemy wezwać karetkę?

- Wezwanie zespołu ratownictwa medycznego uzasadnione jest w stanach ostrych, wymagających bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Mówimy tutaj o zawale serce, o ostrym bólu w klatce piersiowej, o duszności, o podejrzeniu udaru mózgu, niedowładach, które nagle wystąpiły. A także w sytuacjach urazów głowy, wypadkach komunikacyjnych. Czyli mówiąc ogólnie w nagłych stanach zagrożenia naszego zdrowia i życia. Dotyczy to oczywiście zarówno stałych mieszkańców Powiatu Tatrzańskiego jak i turystów, którzy przez cały rok tak naprawdę wypoczywają na naszym terenie. Pamiętajmy, że wzywając bez uzasadnionego powodu karetkę możemy spowodować, że zespół ratownictwa medycznego nie dotrze na czas do osoby, której życie naprawdę jest zagrożone. Podczas wypoczynku bądźmy odpowiedzialni i podejmujmy potrzebując pomocy medycznej racjonalne decyzje. Emocje są oczywiście w takich sytuacjach zrozumiałe, ale w ogromnej większości powinniśmy kierować się do lekarza POZ, a poza godzinami pracy do opieki całodobowej działającej przy naszym szpitalu. Osoby, które leczą się przewlekle powinny też pamiętać o wzięciu ze sobą leków, które stale zażywają. Warto też skonsultować się z lekarzem czy stan naszego zdrowia pozwala nam na określony wysiłek fizyczny – np. wymagającą kondycji wycieczkę w góry.

Materiały prasowe Szpitala Powiatowego w Zakopanem, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas