Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady - podhale24.pl
Wtorek, 30 kwietnia
Imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii
Rabka Zdrój
Clear
22°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 36 %
Clear
23°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 55 %
Clear
23°
Wiatr: 14.436 km/h Wilgotność: 36 %
Clear
23°
Wiatr: 13.32 km/h Wilgotność: 35 %
Clear
24°
Wiatr: 17.1 km/h Wilgotność: 36 %
Clear
21°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 34 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
12.06.2023, 21:03 | czytano: 1055

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – polskie święto obchodzone co roku 14 czerwca, uchwalone 8 czerwca 2006 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz.

Data 14 czerwca 1940 r. uznawana jest również za początek funkcjonowania niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu.

Pierwszy transport więźniów wyjechał z Tarnowa, w bydlęcych wagonach przyjechało do KL Auschwitz 728 osób (otrzymali oni obozowe numery od 31 do 758) dużą grupę stanowiły osoby, które próbowały przedostać się do tworzonych we Francji Polskich SIł Zbrojnych. Wraz z nimi do KL Auschwitz trafili także organizatorzy przerzutów. Część więźniów została aresztowana podczas akcji AB, czyli tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacji, którą Niemcy przeprowadzili w Generalnym Gubernatorstwie w 1940 r.. Były także osoby zatrzymane podczas łapanek, działacze organizacji politycznych, konspiracyjnych i społecznych, urzędnicy państwowi, harcerze, maturzyści oraz inni przedstawiciele polskiej inteligencji.

14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz przywieziono również mieszkańców Podhala więźniów "PALACE"

Podczas apelu od zastępcy komendanta obozu SS-Hauptsturmfuhrera Karla Fritzscha więźniowie usłyszeli: "Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeżeli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące."

Piekło KL Auschwitz przeżyło tylko 239 osób z pierwszego transportu.

By nie zapomnieć o ofiarach zbrodni ludobójstwa niemieckiego, młodzież szkół: Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. św. Jadwigi Królowej z Nowego Targu i młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu zaprasza na uroczystości 14 czerwca (środa) 2023 r. o godz. 12,00 na Cmentarz Komunalny pod pomnik poświęcony "Cieniom Ofiar Zbrodni Niemieckich 1939-1945" młodzież oraz mieszkańców Miasta i okolic.

Młodzież przygotowała spektakl słowno - muzyczny p.t. "WINA NASZA OGROMNA ŻEŚMY POLAKAMI". Po uroczystości zostaną złożone pod pomnikiem jak również na grobach ŚP Jadwigi Apostoł Staniszewskiej i ŚP Jerzego Bieleckiego wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

Również w dniu 14 czerwca 2023 r. o godz. 18,00 w kościele św. Katarzyny zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar zbrodni ludobójstwa niemieckiego na Polakach.
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Co Wy na to?06:58, 13 czerwca 2023
Zainspirowany filmikiem pewnego Yutubera o pseudonimie "Kaktus", zadzwoniłem do Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu by sprawdzić podawane przez niego informacje.

Miła pani w sekretariacie nie była w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania, więc podała mi numer który okazał się infolinią i tam dowiedziałem się więcej, aczkolwiek nie wszystko.
Rozmowa oczywiście "kontrolowana" czyli nagrywana (dla "bezpieczeństwa").

Potwierdziła się informacja z filmiku. Aby wejść na teren Muzeum trzeba mieć dokument potwierdzający tożsamość gdyż bilety są imienne.
zasady takie określa Regulamin napisany przez dyrektora Muzeum. Pytałem czy ktoś spoza Muzeum, jakieś szersze grono zatwierdzało ten regulamin - informujący mnie konsultant nie był w stanie powiedzieć.
Pytałem, czy jest w Polsce drugie jakiekolwiek muzeum które wydaje imienne bilety - konsultant był bezradny.

Pytałem, czy byli więźniowie też podlegają takiej procedurze - odpowiedź była trochę pokrętna, ale wynikało z niej, że także jej podlegają.

Pytałem, co z pielgrzymami (według mnie wyjazd do byłego Obozu Zagłady Auschwitz, to nie wycieczka - to pielgrzymka)z innych krajów, np. Żydami, kto w przy wypisywaniu biletów potrafi czytać po hebrajsku? Ponoć mają oni w dokumentach swe dane zapisane również w języku angielski i to ułatwia sprawę.
Natomiast gdy przyjeżdża ich tysiące np. "Marsz Żywych", to bilety są kupowane internetowo. Jak są oni sprawdzani przy wejściu? Tu już nie było jasnej odpowiedzi.
Bilet na teren Muzeum kosztuje 80 zł, natomiast po godz.16 można wejść bezpłatnie i przebywać do godz.20,30.. Wszystkie ekspozycje również są w tym czasie dostępne.
Może się jednak zdarzyć, że tak we wcześniejszych godzinach jak i później wejście na teren Muzeum, ze względu na "limit bezpieczeństwa" (ilość pielgrzymów na terenie Muzeum) będzie niemożliwe.
Ile wynosi ten limit nie potrafiono określić, najpewniej jest to decyzja uznaniowa dyrektora.
Dla wszystkich, którzy chcieliby potwierdzenia moich informacji, bądź zadać jakieś pytania od siebie podaję numer telefonu: 33 844 81 00.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas