Alina Lelito - wspomnienie - podhale24.pl
Środa, 8 maja
Imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 7.704 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 7.92 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 6.876 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 6.336 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
13.06.2023, 11:33 | czytano: 2448

Alina Lelito - wspomnienie

Alina Lelito od 1991 roku była pracownikiem Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, któremu poświęcała całe swoje serce. Prowadziła Miesięcznik Wiadomości Szczawnickich „Z Doliny Grajcarka” pisząc teksty, robiąc zdjęcia, zdobywając materiały, pozyskując współpracowników. Od nr 15 stała się jego redaktorem naczelnym. W ciągu 30 lat jej pracy wyszło 356 numerów czasopisma.

Była magistrem filologii polskiej, specjalność teatrologia, studia odbyła w UJ w Krakowie. Swoje kwalifikacje zawodowe podnosiła m.in. biorąc udział w zajęciach warsztatowych organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Nowym Sączu w dziedzinie dziennikarstwa oraz prowadzenia grup teatralnych. Uczestniczyła w sesjach wyjazdowych Stowarzyszenia Prasy Lokalnej, do którego należy „Z Doliny Grajcarka”, połączonych z warsztatami dziennikarskimi. Współpracowała z Radiem Kraków oraz innymi mediami lokalnymi.

W 2005 roku zajęła I miejsce w konkursie zorganizowanym dla dziennikarzy lokalnych – uczestników Europejskiej Debaty Publicznej, która odbyła się w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie.

Pracując w MOK-u, oprócz comiesięcznego wydawania gazety, prowadziła kółko teatralne dla młodzieży działające przy MOK-u, prowadziła także zajęcia z historii teatru w Klubie Osiedlowym w Szczawnicy, warsztaty teatralne i dziennikarskie dla młodzieży licealnej i w OHP, udostępniała łamy gazety młodzieży z LO w Krościenku n.D. dla tworzenia własnej strony – redakcji „Ani kroku bez nas”.

Wielokrotnie była jurorem w młodzieżowych konkursach recytatorskich, prezentacji scenicznej, wokalnych. Często prowadziła spotkania autorskie i imprezy okolicznościowe. W latach 2018-2019 pełniła obowiązki dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy.

Uczestniczyła w tworzeniu projektów wniosków o unijne i ministerialne granty, m.in. w 2007r. w roku jej wniosek „Dwa Wesela” został doceniony i dofinansowany przez MKiDN i realizowany przez MOK. W 2009 roku ukończyła kurs Menadżera Projektów Unijnych.

W 2004r. opracowała tomik poezji Józefa Zachwiei „Madziara” pt. …ale się mijają tak ludzie, jak casy…, w 2005r. – wydała wraz z Barbarą Węglarz z Muzeum Pienińskiego książkę pt. Żydzi w szczawnickim kurorcie, i w 2015r. wraz z Krystyną Kolkowicz książkę wspomnieniową o jej mężu Franciszku Kolkowiczu” – malarzu i poecie dwujęzycznym pt. W węzełku wspomnień wszystko się zmieści.

Przez kilka lat prowadziła w MOK-u TV Szczawnica, która uwieczniała najważniejsze wydarzenia w uzdrowiska.
Była współzałożycielką i członkiem Szczawnickiego Chóru Kameralnego, który od 2006 roku działa do dzisiaj, koncertując w Polsce i za granicą, nagrywając płyty i realizując międzynarodowe projekty.

Pani Alina związana była z kwartalnikiem popularno–naukowym, wydawanym przez KTG PTTK Oddział w Pieninach - „Pracami Pienińskimi”, zamieszczając tam teksty i zdjęcia, promujące wydarzenia kulturalne w Szczawnicy. Współpracowała z artystami z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, zaszczycając swoją obecnością wszystkie wernisaże. Twórców wspierała dobrym słowem i nowymi pomysłami.

W okresie pandemii przygotowała tekst do trzech Questów – wypraw odkrywców: o Drodze Pienińskiej, Białej Wodzie i Czarnej Wodzie – w ramach projektu „Skarby Górali” realizowanego wraz Fundacją Mapa Pasji i grupą wolontariuszy zebranych przy MOK oraz pracowała przy przygotowaniu internetowych webinarów nt. Godeł Szalayowskich, Uzdrowiskowych Wód Leczniczych i Twórców Ludowych z terenu Szczawnicy.

Za swoją działalność na rzecz kultury Alina Lelito otrzymała odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, wydaną przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatę Omilanowską.

Pani Alina była skarbnicą wiedzy o Szczawnicy, o jej historii, kulturze i mieszkańcach, a swojej pracy poświęcała się bez reszty. Była dobrą, ciepłą, pogodną i kompetentną osobą, a Miejski Ośrodek Kultury był jej drugim domem - każdy kto tam przychodził czuł się zaopiekowany i doceniony.

Alina Lelito pozostanie na zawsze w naszych sercach. Spoczywaj w pokoju…

jd/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas