125 rocznica urodzin Marii Zachwiei, więźniarki Palace i niemieckich obozów koncentracyjnych - podhale24.pl
Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
Rabka Zdrój
Snow
-4°
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-3°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-3°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-3°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-2°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
80 %
Nowy Targ
94 %
Zakopane
50 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 40 | 80 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 47 | 94 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
03.07.2023, 21:46 | czytano: 767

125 rocznica urodzin Marii Zachwiei, więźniarki Palace i niemieckich obozów koncentracyjnych

Poznajcie Marię Zachwieję. Urodziła się 30 czerwca 1898 roku w Szczawnicy. Z zawodu hotelarz. W czasie okupacji niemieckiej w należącej do niej willi „Wanda” znajdował się punkt przerzutowy przez granicę. Została aresztowana w Krościenku razem z synami Wojciechem i Janem, którzy zginęli w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen.

Maria Zachwieja
Maria Zachwieja
Za swoją patriotyczną postawę trafiła do Palace – słynnej katowni Podhala, a następnie transportem z 28 maja 1942 roku do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W transporcie tym znalazły się również inne więźniarki z Poronina, Nowego Targu, Odrowąża i Zakopanego.

„28 maja 1942 roku z więzienia w Tarnowie przybył do KL Auschwitz kolejny transport, skierowany do obozu przez Sipo u. SD dystryktu krakowskiego. Przywieziono wówczas 54 kobiety. W transporcie tym było również kilkanaście Żydówek.
Przed umieszczeniem ich w więzieniu w Tarnowie, spędziły wiele miesięcy w innych więzieniach, gdzie poddawane były nieludzkim torturom. Przeważnie były to osoby zaangażowane w pracy konspiracyjnej. (…)

Z więzienia w Tarnowie więźniarki zostały doprowadzone na dworzec kolejowy, a stamtąd, wagonami osobowymi, pod eskortą, zawiezione do Oświęcimia. Na miejsce przeznaczenia przybyły nocą. Rozładunek nastąpił na bocznicy kolejowej w pobliżu obozu macierzystego. Transport odebrał SS-Hauptscharfuhrer Gerhard Palitzsch z grupą esesmanów, którzy z krzykiem i biciem rzucili się na wyskakujące w pośpiechu z wagonów kobiety. Również w drodze do obozu nie szczędzono im razów, obelg i złorzeczeń, szczując je psami. Przerażone kobiety doprowadzono do obozu macierzystego, gdzie w nie wykończonym jeszcze bloku dotrwały do rana.

Nazajutrz zaprowadzono nowo przybyłe do łaźni, gdzie odebrano im odzież i przeprowadzono dezynfekcję, po czym je zarejestrowano. Po wydaniu odzieży obozowej umieszczono więźniarki w bloku nr 8. Tu przeżyły pierwszy wstrząs dowiedziawszy się, jak wiele koleżanek, wysłanych do obozu wcześniejszym transportem, już nie żyje.”

KSIĘGA PAMIĘCI

Od tamtego czasu Maria Zachwieja stała się numerem 7501. Początkowo Maria została wcielona do komanda w kuchni obozowej. Następnie pracowała w magazynie Unterkunftskammer. Została ewakuowana do KL Ravensbrück. Przeżyła piekło niemieckich obozów koncentracyjnych.

Cześć i Chwała Bohaterom!

opr. Sebastian Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
miejscowy15:17, 4 lipca 2023
Jakiś nie dokończony ten artykuł. Czy przeżyła wojnę, jeżeli tak, to kiedy i gdzie zmarła?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas