Eko niedziela w Rabce-Zdroju (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 04 marca
Imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 7.056 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 2.844 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
262 %
Nowy Targ
72 %
Zakopane
192 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dostateczna
PM 10: 131 | 262 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 36 | 72 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 96 | 192 %
04.07.2023, 10:18 | czytano: 1145

Eko niedziela w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

W niedzielę w rabczańskim amfiteatrze odbył się piknik ekologiczny.

Fot. Piotr Kuczaj
Fot. Piotr Kuczaj
Impreza bogata w atrakcje, przyciągnęła całe rodziny. Na scenie odbywały się występy artystyczne i konkursy, w strefie dziecięcej trwały ciekawe warsztaty i zajęcia edukacyjne, a w strefie targowej można było upolować produkty wyprodukowane z poszanowaniem środowiska. W otwarciu imprezy wziął udział burmistrz Leszek Świder.

- Uważamy, że dla nas, jako uzdrowiska, nie ma innego kierunku jak czyste powietrze, czysta woda i czyste środowisko. I takie działania prowadzimy – powiedział. - Osiągnęliśmy pewien sukces, zniknęliśmy z niechlubnych list gmin uzdrowiskowych, które mają bardzo poważny problem z zanieczyszczonym powietrzem. Nadal mamy pewne przekroczenia, nie są one wielkie, ale nadal chcemy z tym walczyć. W ub. roku otrzymaliśmy nagrodę EKO Hestii za dbałość o czyste powietrze. To dla nas wielki sukces i docenienie pracy, jaką wykonujemy. To była nagroda na wyznaczenie kierunku, konsekwencje działania i nie schodzenie z obranej drogi. Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć rezultat, na którym nam zależy. Burmistrz dodał, że powietrze nie zna granic, dlatego działania muszą być podejmowane na terenie całej gminy, stąd m.in. działania w celu gazyfikacji całego jej obszaru. Krynica-Zdrój i Rabka-Zdrój znalazły się w gronie gmin uzdrowiskowych, które otrzymały pieniądze na eksperymentalny odwiert, pozwalający ogrzewać budynki użyteczności publicznej ciepłem z wnętrza ziemi. - Liczę, że te wszystkie działania, które podjęliśmy przyniosły już efekt i przyniosą jeszcze większy – zaznaczył włodarz gminy.

W strefie gastronomicznej odbywała się też degustacja potraw na biodegradowalnych naczyniach. Tu warto dodać, że wydarzenie odbywało się z poszanowaniem ekologicznych zasad – unikano jednorazowych plastikowych naczyń, na terenie imprezy były śmietniki do segregacji odpadów. Potrawy serwowała Restauracja Przełęcz, zwycięzca ubiegłorocznego konkursu na EKO-MIEJSCE w Rabce, które dostała za wrażliwość na prowadzenie biznesu wrażliwego ekologicznie.

Jednym z najciekawszych wydarzeń były warsztaty: budowania zaczarowanych lasów w pudełku, ozdabiania drewnianych zabawek, wykonywania zabawek z wikliny, zajęcia z pszczelarzem, warsztaty zielarskie i sensoplastyka. W punkcie edukacyjnym Nadleśnictwa Nowy Targ można było zagrać w ciekawe gry edukacyjne związane z lasem. Warsztatom towarzyszyły Eko Targi.

Na trawie, nie na scenie wystąpił Teatr Mozaika z Poznania ze spektaklem „GRAJMY W ZIELONE!", a na scenie koncertowali: Studio Piosenki Young Stars, Studio Tańca So Beat, Kinga Garb & Rafał Nowak.

Przez cały czas trwania imprezy odbywały się na scenie konkursy o tematyce ekologicznej – do wygrania były atrakcyjne nagrody, także od wystawców. Uczestnicy mogli przynieść na miejsce i pozostawić w przeznaczonych do tego pojemnikach przeterminowane leki, elektrośmieci małe, przepalone żarówki, zużyte baterie, wymienić używania ubrania na inne czy wymienić się z innymi sadzonkami. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Lokomotywa. Stowarzyszenie od lat łączy działania artystyczne z ekologią. Używając narzędzi z dziedziny sztuki i teatru podejmuje liczne unikatowe inicjatywy mające wpłynąć na poprawę świadomości ekologicznej lokalnej społeczności. Z sukcesem angażuje do współpracy różne środowiska - organizacje pozarządowe, przedsiębiorców, artystów, lokalne media i samorząd.

Współpraca: Lasy Państwowe, Urząd Miasta i Gminy Rabka-Zdrój oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Targu. Partner: Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas