115. rocznica urodzin Bronisława Czecha - olimpijczyka, więźnia Palace oraz więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz - podhale24.pl
Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
Nowy Targ
Snow
-4°
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-3°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-3°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-3°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-2°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
92 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 46 | 92 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
25.07.2023, 21:53 | czytano: 903

115. rocznica urodzin Bronisława Czecha - olimpijczyka, więźnia Palace oraz więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz

Poznajcie Bronisława Czecha. Urodził się 25 lipca 1908 roku w Zakopanem. Był najwszechstronniejszym polskim narciarzem okresu międzywojennego. 24-krotny mistrz polski w konkurencjach narciarskich. Wielokrotny uczestnik na mistrzostwach świata. Najlepsze wyniki odnosił w kombinacji norweskiej. Trzykrotny olimpijczyk, trzykrotny rekordzista Polski w długości skoku.

Bronisław Czech
Bronisław Czech
Bronisław Czech był pierwszym polskim narciarzem o klasie międzynarodowej. As polskiego narciarstwa, przyjaciel Stanisława Marusarza. To właśnie On podczas mistrzostw Polski, odebrał praktycznie niepokonanemu Bronkowi kilka razy zwycięstwo. W 1931 roku wspólnie wzięli udział w konkursie skoków narciarskich organizowanych we Włoszech, w miejscowości Ponte di Legno. Czech zajął tam drugie, a Marusarz czwarte miejsce. Po zakończeniu konkursu organizatorzy proponują bicie rekordu ich skoczni i zarazem rekordu świata. Zgłasza się tylko dwóch zawodników... Domyślacie się kto? Tak, Czech i Marusarz. Bronek po swym skoku na odległość 79.5 metra otrzymuje puchar z napisem Recordo mondiale i staje się rekordzistą świata. Na początku 1932 roku zajmuje szóste i drugie miejsce na Krokwi. Potem zimowe igrzyska olimpijskie w Lake Placid. Po igrzyskach bierze udział w ogólnoamerykańskich zawodach narciarskich w Pittsfield, w których zwycięża w zawodach skoków. Po powrocie do Polski nie traci czasu. Staje się mistrzem Polski w sztafecie 5 x10 km. W 1933 roku odbywają się zawody o puchar przechodni kapitana sportowego PZN Stanisława Fächera, podczas których rozegrano bieg sztafetowy. Czech uzyskuje najlepszy indywidualny wynik, zwycięża sztafeta jego klubu. W styczniu drugi w konkursie skoków w Zakopanem. Był reprezentantem Polski na mistrzostwach świata FIS w Innsbrucku. Po powrocie do kraju został mistrzem Polski w biegu i po raz ostatni w karierze w sztafecie. W 1934 roku został mistrzem Polski w skokach narciarskich. Najlepszy w kombinacji. Został również mistrzem Czechosłowacji w biegu na 18 km i w kombinacji klasycznej.

Zostaje trenerem narciarskim i zaczyna prowadzić szkołę narciarstwa zjazdowego na Kasprowym Wierchu. Czy wiecie, że jako jeden z pierwszych, Bronisław Czech wprowadził letni trening górski z użyciem kijków narciarskich? Nordic Walking niespełna 100 lat temu!

W 1936 roku przygotowuje polskich narciarzy do udziału w Igrzyskach w Garmisch-Partenkirchen. Był sztandarowym polskiej ekipy. Na ceremonii otwarcia niósł biało-czerwoną flagę. PZN obdarzył go tytułem „honorowego nauczyciela narciarstwa w stopniu trenera.”

Zostając trenerem nie przestaje brać udziału w zawodach... Ostatnim startem Czecha były mistrzostwa świata FIS w Zakopanem w 1939 roku...

Po wybuchu II wojny światowej, Bronisław włącza się w działalność konspiracyjną i zostaje kurierem na Węgry. Zna doskonale górskie szlaki. Zajmuje się przerzutem ludzi, którzy chcą przedostać się z okupowanego kraju do Francji. Niestety, 4 maja 1940 roku, przychodzi do jego domu gestapo. Zostaje osadzony w „ Palace „ - tutejszej katowni Podhala, w której mieści się ich siedziba. Po brutalnym śledztwie zostaje przewieziony do Tarnowa, skąd 14 czerwca 1940 roku trafia do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Od tamtego czasu Bronisław Czech staje się numerem 349. Podejmuje niewolniczą pracę dla niemieckich zwyrodnialców. Z czasem staje się uczestnikiem tamtejszego ruchu oporu, organizowanego przez rotmistrza Witolda Pileckiego.

Niemcy interesujący się sportem, doceniali Jego talent i umiejętności narciarskie. Przyjeżdżali kilkakrotnie do obozu proponując wolność za cenę współpracy... Po każdej takiej rozmowie Bronek wracał do swego baraku zamyślony i smutny. Wolność była na wyciągnięcie ręki. Wystarczyło tylko powiedzieć tak. Podpisać deklarację i stać się trenerem kadry niemieckiej. Tak wystarczyło zrobić… ale on, polski olimpijczyk, sztandarowy niosący biało-czerwoną flagę?
Izydor Łuszczek, były więzień KL Auschwitz opowiadał, że Bronek powtarzał mu przebieg rozmowy z Niemcami, którzy przychodzili kilkakrotnie z propozycjami. Zawsze kończył tym samym zdaniem :

„ Wolę zginąć jako Polak, niż żyć jako zdrajca. „

Bronisław Czech - światowej sławy narciarz, trzykrotny olimpijczyk, instruktor narciarski, taternik, ratownik górski, pilot i instruktor szybowcowy – zmarł z wycieńczenia 5 czerwca 1944 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Cześć i chwała Bohaterom!

W sierpniu 2016 roku pojawił się artykuł w Times of Israel:

"Olimpijczycy żydowscy wśród ofiar Hitlera. (5,855 podań dalej)

Co najmniej 30 żydowskich olimpijczyków, zostało zamordowanych w Holocauście...

...opublikowała w 2016 r. książkę "Who Betrayed The Jews" ("Kto zdradził Żydów?"). Praca zawiera informację o 30 żydowskich olimpijczykach zabitych w Holocauście...

Jednym z tych bohaterów był słynny narciarz Bronisław Czech, który reprezentował Polskę na trzech Igrzyskach Olimpijskich, a później prowadził jedną z najlepszych szkół narciarskich w Polsce.

Kiedy Naziści zaczęli wdrażać Ostateczne Rozwiązanie, sława Czecha działała przeciw nim. W wieku 32 lat, został aresztowany i znalazł się wśród pierwszych więźniów wysłanych do Auschwitz. Tam zaoferowano mu wolność w zamian za trenowanie narciarskiej niemieckiej drużyny młodzieżowej, ale odrzucił propozycję. Czech zmarł w Auschwitz, dziesiątki ulic oraz szkół w Polsce jest dzisiaj nazwanych jego imieniem...".

Jak powszechnie wiadomo Bronisław Czech był Polakiem. Na tego typu manipulacje i przekłamania historyczne nie możemy się godzić.

opr. S. Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas