Pieniny-Kultura-Sacrum (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Jabłonka
Clouds
17°
Wiatr: 13.104 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
18°
Wiatr: 15.588 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
18°
Wiatr: 12.528 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
19°
Wiatr: 13.716 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
17°
Wiatr: 18.756 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
14°
Wiatr: 10.908 km/h Wilgotność: 63 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
27.07.2023, 20:20 | czytano: 907

Pieniny-Kultura-Sacrum (zdjęcia)

W Krościenku n.D. zainaugurowany został 13. Letni Festiwal PIENINY-KULTURA-SACRUM. Program sobotniego wieczoru wypełniła muzyka organowa i chóralna.

Na organach grał Marek Stefański, wirtuoz tego instrumentu, profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, artysta o bogatej, międzynarodowej działalności koncertowej. Marek Stefański zaprezentował dzieła mistrzów niemieckiego i francuskiego baroku oraz wiedeńskiego klasycyzmu. Zabrzmiała też muzyka chóralna. Podczas sobotniego koncertu, po raz pierwszy, Krościenku n.D. wystąpił znakomity Chór prastarej Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie pod dyrekcją Alicji Gaweł-Kramarz, który zaprezentował się w pięknej sakralnej muzyce chóralnej autorstwa kompozytora Mariusza Kramarza. Śpiew chóralnych i organy to muzyka najbardziej związana z przestrzenią sakralną, było więc pięknie, a nawet mistycznie.

Tradycyjnie już, koncertom odbywającym się w nowym kościele w Krościenku nad Dunajcem towarzyszyła wystawa unikatowych prac plastycznych przygotowana przez twórców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Artystów Pienińskich.
Dzień później, w niedzielę 23 lipca, mury zabytkowego kościoła przy krościeńskim Rynku wypełniła muzyka dawna, zarówno organowa, jak też wykonywana na jednym z najdawniejszych instrumentów muzycznych, którym jest lutnia. Przestrzeń krościeńskiej świątyni stworzyła idealne, najbardziej autentyczne warunki do obcowania z muzyką dawnych wieków. Wartości te wzajemnie się dopełniały, tworząc harmonijną i autentyczną całość. Na organach grał Marek Stefański, który zaprezentował dzieła dawnej muzyki polskiej, pochodzące jeszcze z połowy XVI wieku oraz początku XVII stulecia. Drugim instrumentem, którego dźwięki wypełniły prastare mury kościoła centralnej krościeńskiej świątyni, była lutnia. Jest to jeden z najstarszych instrumentów muzycznych obecnych w starożytnej i nowożytnej kulturze. Zagrała na niej Anna Wiktoria Swoboda, wybitna specjalistka w zakresie muzyki dawnej i w praktykach jej wykonawstwa, pedagog Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. W bogatą historię i tradycję kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem wprowadził licznie zgromadzoną publiczność wybitny znawca i oddany idei pasjonat dziejów tych ziem, Krzysztof Koper, historyk, dyrektor Szkoły podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Krościenku nad Dunajcem.

Muzyka kameralna wypełni program trzeciego koncertu tegorocznego Festiwalu PIENINY-KULTURA-SACRUM, zaplanowanego na sobotę 29 lipca na godzinę 19:00 w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem. Obój z towarzyszeniem organów brzmi w przestrzeni sakralnej znakomicie. W swojej obsadzie będzie to koncert międzynarodowy. Na organach grał będzie słowacki wirtuoz Stanisław Surin z Bratysławy, a na oboju solista Filharmonii Zielonogórskiej Michał Mogiła. Serdecznie zapraszamy! Wstęp na koncert jest wolny.

Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu jest Agnieszka Radwan-Stefańska.

Materiały prasowe, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas