Rekord sprzed sześciu dekad do dziś nie pobity. Powstaje film o wyczynie szybowników (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego
Zakopane
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
31.07.2023, 11:18 | czytano: 3670

Rekord sprzed sześciu dekad do dziś nie pobity. Powstaje film o wyczynie szybowników (zdjęcia)

NOWY TARG. 5 października 1966 roku, przed hangarem Aeroklubu Tatrzańskiego stał przygotowany do lotu falowego szybowiec Bocian D SP-2029. Załoga w składzie instr. pil. Stanisław Józefczak i pil. Jan Tarczoń czekała na odpowiedni moment aby polecieć po rekord ... po rekord świata w wysokości lotu. Wtedy to rozpoczęła się historia niepobitego rekordu która trwa do dzisiaj....

zdj. Rober Koprowski
zdj. Rober Koprowski
W miniony czwartek nasze lotnisko odwiedził wspomniany powyżej instr. pil. Jan Tarczoń wraz z przedstawicielami Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, które przy współpracy z Aeroklub Nowy Targ realizuje film dokumentujący ten niesamowity wyczyn. Wisienką na torcie jest obecność oryginalnego szybowca Bocian D SP-2029, na którym ten właśnie rekord został ustanowiony.

Opis rekordowego lotu wysokościowego na fali znajduje się na stronie Aeroklubu Nowy Targ.

Szybowiec który jest własnością prywatną został specjalnie na tą okoliczność przywieziony, aby móc stanowić historyczne tło do opowieści o tamtym locie. Podczas wypełnionego po brzegi dnia zdjęciowego udało nam się odwiedzić grób Stanisława Józefczaka, który mieści się na nowotarskim cmentarzu komunalnym.

Dopełnieniem tego przedsięwzięcia był lot szybowcem nad Tatry, który wykonaliśmy późnym popołudniem. Pan Jan nie ukrywał wzruszenia, gdy przelatywaliśmy nad graniami Giewontu, Kasprowego czy Kościelca...a po drodze odwiedziliśmy górę Litwinkę, gdzie historia szybownictwa się właśnie zaczęła. A zaczęła się równo 100 lat temu! (Zapraszamy na IV Zlot Zabytkowych Szybowców Czarna Góra - Litwinka - Białka Tatrzańska gdzie pan Jan będzie naszym specjalnym gościem).

W tym miejscu należy również wspomnieć osobę Pana Macieja Peikerta, to dzięki jego pomysłowi oraz ogromnej determinacji doszło do realizacji tego filmu - dziękujemy.

Premiera filmu planowana jest na 5 października 2023 r

źródło: Lotnisko Nowy Targ, tekst i zdj. Robert Koprowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas