"Jeśli zapomnę o Nich – ty Boże na niebie zapomnij o mnie". Wspomnienie o Franciszku Majdaku (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 4 maja
Imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza
Zakopane
Clouds
12°
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 84 %
Clear
16°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
52 %
Nowy Targ
44 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
07.08.2023, 19:56 | czytano: 1298

"Jeśli zapomnę o Nich – ty Boże na niebie zapomnij o mnie". Wspomnienie o Franciszku Majdaku (zdjęcia)

Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony w celu eksterminacji narodu polskiego. Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie dnia 14 czerwca 1940 roku.

arch. rodzinne pp. Majdaków
arch. rodzinne pp. Majdaków
Sprowadzano ich z różnych więzień, w tym również ze słynnej katowni Podhala – Palace, która mieściła się w Zakopanem. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy.

Niedawno wspominaliśmy Franciszka Majdaka, więźnia Palace oraz I transportu Polaków do KL Auschwitz. Według informacji zawartej w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, Franciszek Majdak urodził się 7 sierpnia 1899 roku w Poroninie. W tamtym roku zgłosił się do mnie Pan Jan Motyka z Illinois, który zechciał uzupełnić biografię członka swojej rodziny.

„Franciszek Majdak urodził się w Przyborowie koło Żywca 7 sierpnia 1899 roku. Był synem Józefa Majdaka i Reginy z domu Mędrala. Wychował się w domu z ówczesnym numerem 23, który stoi do dnia dzisiejszego. Był żonaty dwukrotnie, jako że jego pierwsza żona zmarła. Pierwsza żona urodziła mu bliźnięta: Tadeusza i Zofię. Tadeusz już nie żyje, a Zofia wyszła za mąż i mieszka obecnie we Wrocławiu.

Przed II WŚ Franciszek Majdak pracował w Poroninie na Podhalu, skąd został zabrany do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zmarł albo został zamordowany. Jego osierocone bliźnięta wychowywały się osobno. Syn Tadeusz u moich dziadków, a Zofia u stryja w Zwardoniu.

Więcej wiem o życiu syna Tadeusza, bo znałem go osobiście. Pewne epizody z jego dzieciństwa były opowiadane w rodzinie wielokrotnie. Kiedy miał pięć lat w czasie okupacji niemieckiej, jego kolegą był Guinter Pilz, jego rówieśnik, syn Pilzów. Ojciec Guintera był oficerem zollamt’u, czyli straży granicznej, ponieważ Przyborów graniczy ze Słowacją. Wspominało się o tym w domu, bo jadali z jednej miski. Obaj mówili mieszanką niemiecko/góralską, ale kiedy się pokłócili jak to dzieci, to mały Guiter mówił do Tadzia: „Pójdzies kominom”.

Tragiczne było to, że Franciszek, ojciec sieroty Tadzia właśnie tak zakończył swój żywot. Jeżeli takie małe dzieci niemieckie wiedziały o krematoriach w Auschwitz, to musieli im o tym powiedzieć ich rodzice. Guinter pewnego zimowego dnia wjechał do kępy krzaków, przebił się na patyku i zmarł w drodze do szpitala w Żywcu. Mój ojciec wiózł go na saniach. (…)”

„Pani Zofia Misiarz Majdak ma już blisko 90 lat. Żyją z mężem we Wrocławiu. Śmierć jej ojca w Auschwitz bardzo zaważyła na jej życiu. Zachorowała na gruźlicę kości i do szkoły chodziła z innymi dziećmi, inwalidami. Tam poznała męża. On nie ma jednej ręki. Jako inwalidom ciężko było, ale wychowali dwoje dzieci i mają też wnuki. Jej brat, Tadeusz, miał bardziej tragiczne życie.”
Jan Motyka

Franciszek Majdak był naczelnikiem poczty w Poroninie. Aresztowany przez gestapo trafił do więzienia w Palace – katowni Podhala w Zakopanem. Następnie osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.

14 czerwca 1940 roku Franciszek Majdak zostaje przywieziony do KL Auschwitz w I transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 592. Zginął 30 grudnia 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Zwracam się z apelem do wszystkich rodzin więźniów Palace, niemieckich i austriackich obozów koncentracyjnych z terenu Podhala z prośbą o przesyłanie wszelkich informacji dotyczących losów ich bliskich.

„Jeśli zapomnę o Nich – ty Boże na niebie zapomnij o mnie!”

Panie Janie, dziękujemy!

S. Śmietana, zdjęcia pochodzą z arch. rodzinnego pp. Majdaków
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas