Tablica pamięci Przemytników Bożego Słowa - podhale24.pl
Wtorek, 05 grudnia
Imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy
Zakopane
Clouds
-5°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-5°
Wiatr: 3.564 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-1°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-6°
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-6°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
172 %
Nowy Targ
222 %
Zakopane
206 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 86 | 172 %
Zakopane
Dostateczna
PM 10: 111 | 222 %
Rabka-Zdrój
Dostateczna
PM 10: 103 | 206 %
23.09.2023, 10:55 | czytano: 588

Tablica pamięci Przemytników Bożego Słowa

W sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca służbę Przemytników Bożego Słowa w latach 1979 – 1989. Uroczystości zaczną się w sobotę 23 września w południe na Wiktorówkach.

Kościół katolicki w Czechosłowacji w latach 1950-1989 przeżywał losy związane z prześladowaniami. Reżim komunistyczny zamknął katolickie wydawnictwa na Słowacji, a druk i kolportaż literatury religijnej został zakazany. Na początku lat osiemdziesiątych XX w. nastąpiło jednak w Czechach i na Słowacji niezwykłe przebudzenie religijne. Stało się to między innymi pod wpływem wyboru Polaka na Stolicę Piotrową i powstania NSZZ „Solidarność” w Polsce. Literaturę religijną zaczęto drukować na Zachodzie i nielegalnie przerzucać przez Polskę i Węgry na Słowację.

Publikacje były dostarczane przez słowacki Instytut Świętych Cyryla i Metodego w Rzymie. Organizacją pomocy prześladowanemu Kościołowi w Czechosłowacji zajmowały się w tajemnicy różne grupy ludzi dobrej woli. Często na tym samym terenie, równolegle prowadziły taką działalność, nie wiedząc nic o sobie. Byli to księża diecezjalni, zakonnicy, ratownicy GOPR, przewodnicy górscy, leśnicy, harcerze, działacze podziemnych struktur „Solidarności”. Jednym z centrów prowadzonych przez wiele lat, dobrze zaplanowanych i przemyślanych działań były Wiktorówki.

Dziś o 12.00 odprawiona zostanie msza św., a potem - nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy. Autorką projektu i wykonawcą tablicy jest zakopiańska harcerka, druhna przewodnik Anna Popowicz, z domu Stachnik.

Symbolika tablicy:
- strona prawa przedstawia książki wydane przez Ústav sv. Cyrila a Metoda w Rzymie, dedykację „Przemytnikom Bożego Słowa 1979-1989” oraz cytat z Ewangelii (J 1, 5),
- strona lewa przedstawia przemytnika podążającego tatrzańskim szlakiem oraz symbole grup biorących udział w akcji przerzutu książek przez granicę.

Fundatorem tablicy jest Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej - Obwód Tatrzański oraz Towarzystwo Gospodarcze „Spólnota Harcerska”.

mat. nadesłany, s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas