Niemiecki zbrodnie w Bielance i Rabie Wyżnej. Rajd Bolesawa Duszy (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Rabka Zdrój
Clouds
18°
Wiatr: 16.38 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
19°
Wiatr: 19.944 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
20°
Wiatr: 10.98 km/h Wilgotność: 41 %
Clouds
21°
Wiatr: 13.752 km/h Wilgotność: 37 %
Clouds
18°
Wiatr: 21.996 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
15°
Wiatr: 13.608 km/h Wilgotność: 53 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
4 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
29.09.2023, 17:41 | czytano: 2284

Niemiecki zbrodnie w Bielance i Rabie Wyżnej. Rajd Bolesawa Duszy (zdjęcia)

Podczas tegorocznego Rajdu Bolesawa Duszy ps. “Szarota” przywrócono pamięć Podhalanskich Bohaterów nawjązując do niemieckich zbrodni popełnionych w Bielance i Rabie Wyżnej.

zdj. organizatora
zdj. organizatora
Wiosną 1943 r. na Podhalu pojawił się oddział partyzancki, który związany był z organizacją konspiracyjną „Miecz i Pług”, a dowodził nim st. bosm. Wojciech Bolesław Dusza „Szarota”. Celem oddziału było przede wszystkim ograniczenie wpływu kolaboracyjnego Komitetu Góralskiego i likwidacja najbardziej aktywnych jego członków oraz współpracowników niemieckich.

Po kilku miesiącach Niemcy wpadli na trop „Szaroty” oraz jego ludzi, zdołali też wprowadzić do oddziału agentów. Zaczęła się stopniowa likwidacja grupy i uderzenia w osoby z nią współpracujące. Jedną z pierwszych tego typu akcji okupanci przeprowadzili we wrześniu 1943 r. w Bielance (pow. nowotarski).

8 września 1943 r. zwerbowany do współpracy przez gestapo jeden z podkomendnych Duszy, Mieczysław Bittner „Thor”, pojawił się wraz z dwoma „ochotnikami do partyzantki” (w rzeczywistości funkcjonariuszami niemieckiej żandarmerii, przebranymi w ubrania cywilne i mówiącymi po polsku) na punkcie kontaktowym w domu Władysława Szepelaka „Kasprowego” w Bielance. Nie zastawszy „Szaroty”, zapowiedzieli, że przyjdą o tej samej porze następnego dnia.
9 września przybyli na miejsce, tym razem w towarzystwie „granatowych” policjantów i Niemców, wśród których byli m.in. tłumacz Komisariatu Policji Granicznej w Zakopanem SS-Unterscharführer Adolf Krupanek oraz policjant z posterunku w Chochołowie Józef Rozpędzik. Podczas najścia zastrzelono Władysława Szepelaka „Kasprowego”, jego matkę Annę Szepelak i uciekającego przed Niemcami, przybyłego z Krakowa konspiratora Bolesława Lachowskiego „Kosa”. Aresztowano też pięć kolejnych przebywających w tym czasie w domu osób.

Nie były to ostatnie najazdy Niemców na teren w obrębie gminy Raba Wyżna. Dokładnie dwa tygodnie później okupanci zabili w Bielance Jana Drąga „Sieniawiana”, a w Rabie Wyżnej Marię Ziębę. 7 grudnia zatrzymali, a następnie zastrzelili przy drodze Władysława Wojdyłę z Raby Wyżnej, a także mieszkańców Bielanki Franciszka Bielak i jego córkę Bronisławę. W dniu, gdy byli oni chowani na miejscowym cmentarzu, Niemcy – żeby jeszcze bardziej zastraszyć mieszkańców – przeprowadzili na skrzyżowaniu dróg między Rabą Wyżną, Sieniawą a Bielanką publiczną egzekucje czterech więźniów z zakopiańskiej willi „Palace”, w tym Józefa Bieńka i Franciszka Wojdyły (syna zabitego dwa dni wcześniej Władysława). Represje związane z likwidacją siatki „Szaroty” trwały na tym terenie aż do wiosny 1944 r

Dnia 9 września 2023 r. dr Dawid Golik z Oddziału IPN w Krakowie złożył kwiaty na grobach ofiar niemieckiego terroru sprzed 80 lat w Bielance i Rabie Wyżnej.

źródło; Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZP “Błyskawica” im. Mjr Józefa Kurasa “Ognia”
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
trudno wyczuć12:44, 30 września 2023
Tęsknota czy przestroga?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas