Etiuda filmowa "Moja droga do Polski" (obejrzyj) - podhale24.pl
Poniedziałek, 04 marca
Imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 7.056 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 2.844 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
102 %
Nowy Targ
58 %
Zakopane
204 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 51 | 102 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Rabka-Zdrój
Dostateczna
PM 10: 102 | 204 %
05.10.2023, 15:08 | czytano: 814

Etiuda filmowa "Moja droga do Polski" (obejrzyj)

W ramach warsztatów historyczno-filmowych powstała etiuda filmowa „Moja droga do Polski”. Scenariusz opracowano na podstawie pamiętnika „Moja droga do Polski”, a jego twórcami są uczestnicy warsztatów.

kadr z filmu
kadr z filmu
W filmie zagrali autorzy scenariusza oraz członkowie Orawskiej Grupy Teatralnej im. Emila Kowalczyka, Małolipnickiej Rodziny Kolpinga oraz Zespołu Regionalnego „Orawiacy” z Lipnicy Wielkiej."Dziękujemy bardzo Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej oraz sołtysowi Skoczyków Eugeniuszowi Węgrzynowi za pomoc w czasie produkcji filmu" - piszą twórcy filmu.

Projekt jest finansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie z programu Patriotyzm Jutra.
Realizacja: Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej.

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
JK00:44, 7 października 2023
A to godło polskie na chałupie Orawskiej, czyżby tak były ozdobione chłopskie domy na Orawie w 1919? Wątpliwe! Przecież Ferdynand Machay pisał, jego ziomkowie mieli słowackie poczucie narodowe, cytuję: ?Trzeba bowiem wiedzieć, że nasi górale w okręgach Trzciana i Namiestów byli głęboko przekonani, - choć mylnie -, że są Słowakami. I kiedy się nasz ruch rozpoczął (1910), myśl polityczna słowacka święciła u nas swe zupełne zwycięstwo. Naprawdę, co to za straszna ironia losu, że 2 1/2 milionowy naród słowacki na skrawkach polskiej ziemi [w jego odczuciu] miał tak silne gniazdo! (...) Nawet małe dzieci wrzeszczały hasło ks. Hlinki: 'Za tu našu slovenčinu'!... F. M a c h a y, Moja droga do Polski. Pamiętnik, wyd. III, Kraków, Kraków 1992, s. 104.
mądry i skromny02:48, 6 października 2023
No i znowu pomieszano fragmenty 'Mojej drogi do Polski' z radosną twórczością Leona Rydla które wzajemnie się wykluczają. Machay pisze że Orawianie przedzierali się przez bory [bagna] i pustki więc przyszli do niego strasznie brudni, a Rydel pisze że Borowy po prostu przeszedł przez górkę pomiędzy Piekielnikiem a Załucznym. Co ciekawsze czemu Sandrzyk z Jabłonki był czysty i nawet oddał swoje ubranie Borowemu.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas