Ludmiła Figiel i jej nowa książka - "Nowy Targ. Uwaga! Nisko latające anioły!" (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Zakopane
Rain
19°
Wiatr: 2.772 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
20°
Wiatr: 2.628 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
20°
Wiatr: 2.988 km/h Wilgotność: 97 %
Rain
20°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 100 %
Clouds
20°
Wiatr: 1.764 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
18°
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
18.10.2023, 17:52 | czytano: 3841

Ludmiła Figiel i jej nowa książka - "Nowy Targ. Uwaga! Nisko latające anioły!" (zdjęcia)

"Nowy Targ. Uwaga! Nisko latające anioły!" - to tytuł najnowszej książki Ludmiły Figiel. Promocja zaplanowana jest na listopad, ale już w tym miesiącu, w Galerii Jatki zaprezentowano jej fragmenty.

zdj. Podhale24
zdj. Podhale24
Publikacja jest finansowana przez Miasto Nowy Targ. Zawiera opis miejsc charakterystycznych dla Nowego Targu w kontekście "pogrążonych w pandemii Miasta".

Inspiracją dla tytułu książki było graffiti o treści "Uwaga, nisko latające anioły!" na ścianie kościoła NSPJ, będące żartobliwym odniesieniem do ministrantów, którzy przechodzili tamtędy w drodze na mszę świętą.

Jej akcja - nie licząc reminiscencji - osadzona jest w Nowym Targu w latach 2019-2022. "Znajdziemy w niej opisy miejsc charakterystycznych dla Nowego Targu. Będzie mówiła o przyjaźni, zdradzie, ale też tytułowych, nisko latających aniołach – i to od czytelnika będzie zależało, czy potraktuje je dosłownie, zgodnie z literą katechizmu, metaforycznie, czy też jako jeden z elementów przewijających się we współczesnej popkulturze" - wyjaśnia UM.

Podczas spotkania w Jatkach w ramach cyklu "Mam wam coś do powiedzenia" Ludmiła Figiel powierzyła czytanie fragmentów książki Katarzynie Put, Pawłowi Kosowi, Magdalenie Smreczyńskiej i Maciejowi Gębaczowi.

W książce pojawiają się motywy aniołów w czterech kolorach. Jak w dziecięcej wyliczance ("Anioł czerwony - to ten co chciał, anioł zielony - to ten co miał, anioł niebieski - to ten, co żył, a anioł czarny - to ten, co wył"), którą przypomniała mała Weronika, a potem zaśpiewała do skomponowanej przez siebie muzyki - Sylwia Basta.

Opowieść o książce uzupełniona była prezentacją multimedialną. Promocja odbędzie się 17 listopada w Miejskim Centrum Kultury.

Pochodząca z Krakowa - Ludmiła Figiel - ukończyła historię i religioznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1973 do 2013 roku uczyła w I Liceum Ogólnokształcącym im. S Goszczyńskiego w Nowym Targu. Jak wyznaje - "kocha podróże, fotografię, operę, kryminały i filozofię."

Jej poprzednia książka, powieść historyczna "Przez czerwone morze" - została wyróżniona w konkursie Literacki Debiut Roku 2011.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Justyna18:10, 16 listopada 2023
Dzięki Pani Figiel pokochałam historię. Wspaniały nauczyciel.
0
Matka ucznia23:29, 18 października 2023
Pani prof. Figiel wspaniały nauczyciel histori szkoda, że tak niewielu obecnych nauczycieli tego przedmiotu umie tak zainteresować historią. Niektórzy z naciskiem na niektórych wydaje się, że pytając 25 min podczas lekcji a później 20 min udają?, że coś uczą to są super. Powinni uczyć się opowiadać, uczyć się od Pani Figiel i dziwi mnie ze na takich spotkaniach ich nie ma !!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas