Beaujolais Nouveau w nowotarskim Ratuszu (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara, Artura
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 7.704 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-1°
Wiatr: 10.764 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-3°
Wiatr: 9.828 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
19.11.2023, 20:57 | czytano: 1211

Beaujolais Nouveau w nowotarskim Ratuszu (zdjęcia)

NOWY TARG. Gościem Salonu Poezji była tym razem Gośka Bańka - pianistka, kompozytorka, wokalistka, producentka spektakli muzycznych, urodzona w Polsce, żyła przez długie lata w Paryżu, a następnie w Kostaryce. Obecnie mieszka w Warszawie. Prowadzi audycje muzyczne w stacjach radiowych, w którym prezentuje piosenkę francuską.

zdj. Maciej Gębacz
zdj. Maciej Gębacz
Beaujolais Nouveau czyli Święto Wina przypada co roku w 3 czwartek listopada. W tym dniu można spróbować młodego trunku z danego roku, powszechnie znanego pod nazwą beaujolais nouveau. To dzień, kiedy celebruje się wino i kulturę francuską.

Data koncertu Gośki Bańki nie była więc przypadkowa.

Artystka po uzyskaniu dyplomu w klasie fortepianu wyjechała do Francji, gdzie studiowała język francuski, uczęszczała do szkoły aktorskiej Florent - Court d' Art Dramatiques oraz na zajęcia zajęcia teatralne do Laboratoire de l'acteur u Helene Zidi w Paryżu. Pisze piosenki, koncertuje, jest finalistką konkursu Le tremplin du Réservoir w Paryżu. Zdobyła Grand Prix w konkursie polskiej piosenki w Paryżu oraz laureatką Złotej Piątki konkursu Bardów w Warszawie. Stworzyła i wyprodukowała spektakl muzyczny Właśnie kocham. Poświatowska, poświęcony twórczości Haliny Poświatowskiej. Innym jej projektem był spektakl muzyczny Nie bój się nocy . Opowieść o Powstaniu Warszawskim , do którego napisała oprawę muzyczną , w tym muzykę do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Spektakl ten premierę miał z okazji otwarcia Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich na ul . Nowolipie 22 w Warszawie . Stworzyła również monodram muzyczny Egzamin z Zagłady. Getto oczami kobiet , którego odsłona miała miejsce w Teatrze Jaracza w Łodzi podczas Dni Pamięci poświęconych Ofiarom Holocaustu .

opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Gulasz Juliusz Zeżarł12:03, 21 listopada 2023
Moim zdaniem wystarczyłaby sama Artystka, nie ma powodu, żeby trzeba było podrasowywać jej występ winem (a już tanim to zupełnie nie wypada)

Szczególnie, że ten zwyczaj picia młodego wina został zapoczątkowany we Francji raptem w 1951 roku. Wtedy to urząd patentowy zezwolił na sprzedaż cienkusza - żeby jakoś wspomóc winiarzy, którzy narobili za dużo tego czegoś.

Całość tego "święta" to zwyczajne opilstwo, któremu dorobiono ideologię w postaci świętowania francuskiej kultury.
Ja tam wolę szczerość naszej rodzimej przyśpiewki
Do sklepu na dole
Przywieźli bożole
Wyjdę stamtąd, wyjdę
Gdy się n****ę (=dokładnie ocenię barwę, klarowność, bukiet i smak tegoż bardzo nie wyrafinowanego trunku)

Czy naprawdę mężczyzna upity Beaujolais Nouveau jest bardziej francusko ukulturalniony niż ten po zwykłym jabcoku? A to przecież z jabłek robi się Calvados - to jest bardzo kulturalny, francuski trunek.
Z19:25, 20 listopada 2023
Gratulacje
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas