Udar - choroba cywilizacyjna XXI wieku. Jak rozpoznać? Co robić? - radzą nowotarscy lekarze - podhale24.pl
Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty
Czarny Dunajec
Clouds
19°
Wiatr: 11.196 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
19°
Wiatr: 12.672 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
20°
Wiatr: 10.044 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
20°
Wiatr: 10.116 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
21°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
20°
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 52 %
Jakość powietrza
70 %
Nowy Targ
54 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
30.11.2023, 11:32 | czytano: 3495

Udar - choroba cywilizacyjna XXI wieku. Jak rozpoznać? Co robić? - radzą nowotarscy lekarze

→ Statystyki, jeśli chodzi o choroby i zdarzenia zdrowotne są alarmujące – z każdym rokiem wzrasta nie tylko w Europie, ale i w Polsce liczba tzw. udarów. Tylko szybkie jego rozpoznanie i podjęcie właściwego leczenia daje szansę na uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych lub ich zminimalizowanie.

-> Warto przypomnieć, że Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Leczenia Udarów Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu jest jedynym tego typu na Podhalu. Najbliższe znajdują się dopiero w Suchej Beskidzkiej i Nowym Sączu. W sumie w całej Małopolsce jest kilkanaście oddziałów udarowych.

-> Rozmowa z dr Iwoną Sinkiewicz, ordynatorem oddziału oraz z dr Kingą Zagatą-Szewczyk, lekarzem specjalistą neurologiem.

Dr Iwona Sinkiewicz, ordynator oddziału. Fot. PSzS
Dr Iwona Sinkiewicz, ordynator oddziału. Fot. PSzS
Przeglądając informacje medyczne odnoszę wrażenie, że udar to teraz jedna z najczęstszych przyczyn jeżeli nie śmierci to kalectwa, i że zdarza się to coraz częściej. Czy tak jest faktycznie?

- Jeżeli chodzi o przyczynę śmierci to plasujemy się na 3. miejscu – zaraz za chorobami serca i nowotworami, ale pojawiają się już sygnały, że może to być druga najczęstsza przyczyna śmiertelności na świecie. Natomiast jeśli chodzi o inwalidztwo i kalectwo to udar mózgu jest najczęstsza przyczyną takiego stanu.

Jak możemy wytłumaczyć laikowi czym jest udar mózgu?

- Udar mózgu to nagłe zachorowanie do którego dochodzi w skutek zamknięcia naczynia doprowadzającego krew do danego obszaru mózgu. Mamy udary niedokrwienne, krwotoczne i krwotoki podpajęczynówkowe.

Rozumiem, że zaledwie niewielkim procentem przyczyn udaru są różnego rodzaju urazy głowy, a w praktyce tych czynników wywołujących jest znacznie więcej?

- Urazy głowy najczęściej prowadzą do uszkodzeń mechanicznych czyli krwiaków podtwardówkowych, nadtwardówkowych, śródmózgowych w wyniku urazu. Natomiast mówimy o udarach, które powstają w wyniku pewnych schorzeń. Najwięcej mamy udarów niedokrwiennych, potem krwotocznych, kolejno wspomniane krwotoki podpajęczynówkowe a na końcu udar żylny, który jest bardzo rzadki. Udar jest skutkiem schorzeń, które pacjent posiada – miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia lipidowe, wszelakie wady serca i zaburzenia jego rytmu czy zaburzenia krzepnięcia. Te dwie ostatnie to najczęstsze przyczyny spotykane u osób młodych, które niestety również zapadają na udar mózgu.


Powiedziała już pani o czasie i o przyczynach, zatem jakie są te objawy, które powinny nas zaniepokoić i zapalić ostrzegawczą lampkę, że dzieje się coś niedobrego ?

- Są to wszelkie zaburzenia mowy – mówienie niewyraźne lub pozbawione logiki, osłabienie kończyn - rąk i nóg, zaburzenia równowagi i asymetria twarzy. Na te rzeczy powinniśmy zwracać szczególną uwagę. W sytuacji wystąpienia objawów powinniśmy natychmiast wezwać pogotowie, bo liczy się tu czas, który wpływa na możliwość zaproponowania skutecznego leczenia.

Czy udar jest dziedziczny to znaczy, że jeżeli ktoś w naszej rodzinie go miał to my możemy być predysponowani również?

- Nie, chociaż oczywiście są zespoły genetyczne, w których mogą występować udary, ale jest to sprawa bardzo rzadka. Natomiast co taki pacjent może dla siebie zrobić? Pilnować prawidłowych wartości ciśnień i stosować regularnie leki, pilnować prawidłowej glikemii jeśli choruje na cukrzycę, zdrowo się odżywiać i prowadzić zdrowy styl życia.

Jeżeli mieliśmy to szczęście i szybko trafiliśmy do szpitala z udarem to czy mamy szansę na to, żeby ten udar nie był później dla nas wydarzeniem ograniczającym, że wyjdziemy z niego cali i zdrowi?

- Gwarancji nigdy nie ma, ale na pewno zwiększa to szansę przeżycia udaru i jak najmniejszego spustoszenia mózgu. Przypomnę tylko, że komórki mózgowe obumierają bardzo szybko, dlatego każda minuta jest tutaj na wagę złota. Tak naprawdę, jeśli jedzie do nas pacjent z udarem to ratownicy dzwonią do nas od razu – jeszcze z domu lub już z drogi. Na łączach ustalamy między sobą pewne rzeczy – ratownik mówi nam o ciśnieniu i glikemii pacjenta, o lekach które stosuje chory. My zawiadamiamy SOR, że taki pacjent jest w drodze, zawiadamiamy laboratorium i pracownię tomografii. Opieka nad pacjentem udarowym to praca wielu zespołów, które walczą o to by zredukować wspomniane czasy do minimum, żeby nie było opóźnień na żadnym etapie.

Czy istnieje grupa podwyższonego ryzyka?

- Oczywiście mamy tutaj modyfikowalne i niemodyfikowalne czynniki ryzyka chorób naczyniowych, w tym choroby naczyniowe ośrodkowego układu nerwowego. Zarówno wiek i płeć mają tutaj swoje przełożenie z uwagi na to, że występują różne komplikacje sercowe, którymi są obciążone osoby różnej płci. Poza tym przyzwyczajenia takie jak palenie papierosów, które przyspieszają progresję miażdżycy naczyń, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Alkohol w wyższych dawkach zwiększa ryzyko udarów krwotocznych. Z chorób współistniejących należy wymienić nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, chorobę niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia chorób naczyniowych, rozwarstwienia tętnic, rzadkie wady serca, zaburzenia hemodynamiczne, zaburzenia perfuzji, spadki ciśnienia czy różne mechanizmy zatrzymania krążenia.

Która z płci jest bardziej podatna na udary?

- Statystycznie dłużej żyją kobiety, w związku z czym zwiększa się u nich częstotliwość i ryzyko zaburzeń serca, w tym migotania przedsionków. Zaburzenia te są tym częstsze, im jesteśmy starsi.

Czy dotyka to także młodych ludzi? Zdarzają się 30-latkowie, którzy trafiają do was z udarem?

- Zdarzają się nawet 18-latkowie. Teraz zwiększa się liczba dzieci chorujących na udary mózgu po przebytych infekcjach w tym Covid-19, który ma zwiększone ryzyko zakrzepowo-zatorowe. Obserwujemy udary w wieku dziecięcym, u młodych, u dorosłych. Są to zdarzenia na skutek różnych zaburzeń budowy ściany naczyń, wrodzonych wad serca czy też niejawnych klinicznie zaburzeń rytmu serca i zaburzeń krzepnięcia.

Źródło: PSzS w Nowym Targu, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Ewa21:17, 1 grudnia 2023
Anna może i tak ale zależy w jakim okresie byłaś. Ja mam niestety inne, smutne doświadczenia, życzę zdrowia wszystkim.
Anna13:33, 1 grudnia 2023
Lekarze , pielęgniarki i ogólnie cały zespół Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Leczenia Udarów to wyjątkowi ludzie :) byłam pacjentką na 7 różnych oddziałach w Nowym Targu i z całego serca mogę powiedzieć iż ten oddział był najlepszy (pod każdym względem).
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas