Co było inspiracją do powstania albumu?
Mateusz Horniak: - Na ten pomysł wpadła nasza koleżanka z grupy, Katarzyna Miąskowska-Paniak, szukając informacji o Zubrzycy Dolnej. Okazało się, że do tej pory nie było takiego opracowania, które skupiłoby się w pełni na naszej miejscowości. Zainicjowaliśmy zatem stworzenie takiej publikacji. Dołączyli do nas inni działacze społeczni- Edyta Lis, Michał Lis i Agnieszka Martyniak i wspólnie rozpoczęliśmy pracę nad projektem.
Jak powstawał album?
- Opracowaliśmy wstępną koncepcję, jak chcielibyśmy aby ten album wyglądał. Naszym celem było zebranie w jednym miejscu informacji o historii, geografii i życiu mieszkańców Zubrzycy Dolnej. Ustaliliśmy czego potrzebujemy- stare zdjęcia rodzinne, przedstawiające krajobraz miejscowości, gospodarstwo, uroczystości kościelne czy rodzinne, architekturę i ogłosiliśmy wśród mieszkańców Zubrzycy Dolnej zbiórkę takich fotografii. Obawialiśmy się przy tym odbioru naszego pomysłu, że nie będzie zainteresowania, że nie zbierzemy w ogóle zdjęć lub zbierzemy ich za mało i projekt na samym początku upadnie z powodu braku materiału.
Jaki był oddźwięk?
- Zainteresowanie ludzi przerosło nasze najśmielsze oczekiwania i wbrew obawom udało nam się zebrać ponad 2 tysiące fotografii, z czego po ciężkiej selekcji ponad 1200 zamieściliśmy w publikacji. Inicjatywa przyczyniła się do integracji mieszkańców Zubrzycy Dolnej, była to dla nich też okazja do przejrzenia swoich domowych archiwów, wspomnień o swoich przodkach, przekazania ciekawych, cennych historii rodzinnych młodszym pokoleniom. Myślę, że tym projektem obudziliśmy w mieszkańcach ciekawość na temat ich przodków i ich własnej historii.
Sam tytuł książki ma podwójny wydźwięk- z jednej strony jest to charakterystyczne pytanie w naszych rejonach „Skondeś ty? Cyjześ ty?”, ale z drugiej strony tym tytułem chcieliśmy podkreślić, aby nigdy nie zapominać o swoich korzeniach, o tym skąd pochodzimy.
Co ostatecznie znalazło się w albumie?
- Album będzie zawierał przede wszystkim stare fotografie przedstawiające mieszkańców Zubrzycy Dolnej w różnych sytuacjach życiowych, takich jak prace w polu i gospodarstwach domowych, uroczystości kościelne (w tym budowa kościoła), życie codziennie, wycieczki naszych mieszkańców, edukacja oraz wojsko. Poza fotografiami w albumie znajdują się także informacje dotyczące historii wsi oraz położenia geograficznego. Ważnym akcentem dodającym charakteru tej publikacji są zawarte w albumie wiersze, gawędy oraz szkice lokalnych artystów pisarzy i historyków.
Zrobiliście coś, o czym marzą mieszkańcy wielu miejscowości. Czujecie satysfakcję?
- Ogromną. Po 3 latach pracy nad projektem, która nie była łatwa, bo ilość materiału była ogromna, czujemy ogromną satysfakcję, że udało nam się pokonać wszystkie przeszkody i problemy i jako osoby, które nigdy wcześniej nie zajmowały się tego rodzaju przedsięwzięciem, stworzyliśmy tak obszerny i cenny zbiór informacji o Zubrzycy Dolnej.
oprac. r/
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas