Powrót do przeszłości. Powstał album o historii Zubrzycy Dolnej - podhale24.pl
Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława
Rabka Zdrój
Clouds
18°
Wiatr: 1.368 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
18°
Wiatr: 2.016 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
19°
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
18°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
14°
Wiatr: 2.52 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
74 %
Nowy Targ
70 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 37 | 74 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
13.12.2023, 16:39 | czytano: 4908

Powrót do przeszłości. Powstał album o historii Zubrzycy Dolnej

- Zainteresowanie ludzi przerosło nasze najśmielsze oczekiwania i wbrew obawom udało nam się zebrać ponad 2 tysiące fotografii – mówi Mateusz Horniak, sołtys Zubrzycy Dolnej, współautor albumu "Skondeś ty, cyjześ ty? Dziedzictwo Zubrzycy Dolnej zawarte na starych fotografiach", którego promocja odbędzie się 16 grudnia o godz. 16.00 w remizie OSP w Zubrzycy Dolnej.

Autorzy albumu. Materiały prywatne
Autorzy albumu. Materiały prywatne
Co było inspiracją do powstania albumu?

Mateusz Horniak: - Na ten pomysł wpadła nasza koleżanka z grupy, Katarzyna Miąskowska-Paniak, szukając informacji o Zubrzycy Dolnej. Okazało się, że do tej pory nie było takiego opracowania, które skupiłoby się w pełni na naszej miejscowości. Zainicjowaliśmy zatem stworzenie takiej publikacji. Dołączyli do nas inni działacze społeczni- Edyta Lis, Michał Lis i Agnieszka Martyniak i wspólnie rozpoczęliśmy pracę nad projektem.

Jak powstawał album?

- Opracowaliśmy wstępną koncepcję, jak chcielibyśmy aby ten album wyglądał. Naszym celem było zebranie w jednym miejscu informacji o historii, geografii i życiu mieszkańców Zubrzycy Dolnej. Ustaliliśmy czego potrzebujemy- stare zdjęcia rodzinne, przedstawiające krajobraz miejscowości, gospodarstwo, uroczystości kościelne czy rodzinne, architekturę i ogłosiliśmy wśród mieszkańców Zubrzycy Dolnej zbiórkę takich fotografii. Obawialiśmy się przy tym odbioru naszego pomysłu, że nie będzie zainteresowania, że nie zbierzemy w ogóle zdjęć lub zbierzemy ich za mało i projekt na samym początku upadnie z powodu braku materiału.

Jaki był oddźwięk?

- Zainteresowanie ludzi przerosło nasze najśmielsze oczekiwania i wbrew obawom udało nam się zebrać ponad 2 tysiące fotografii, z czego po ciężkiej selekcji ponad 1200 zamieściliśmy w publikacji. Inicjatywa przyczyniła się do integracji mieszkańców Zubrzycy Dolnej, była to dla nich też okazja do przejrzenia swoich domowych archiwów, wspomnień o swoich przodkach, przekazania ciekawych, cennych historii rodzinnych młodszym pokoleniom. Myślę, że tym projektem obudziliśmy w mieszkańcach ciekawość na temat ich przodków i ich własnej historii.
Sam tytuł książki ma podwójny wydźwięk- z jednej strony jest to charakterystyczne pytanie w naszych rejonach „Skondeś ty? Cyjześ ty?”, ale z drugiej strony tym tytułem chcieliśmy podkreślić, aby nigdy nie zapominać o swoich korzeniach, o tym skąd pochodzimy.

Co ostatecznie znalazło się w albumie?

- Album będzie zawierał przede wszystkim stare fotografie przedstawiające mieszkańców Zubrzycy Dolnej w różnych sytuacjach życiowych, takich jak prace w polu i gospodarstwach domowych, uroczystości kościelne (w tym budowa kościoła), życie codziennie, wycieczki naszych mieszkańców, edukacja oraz wojsko. Poza fotografiami w albumie znajdują się także informacje dotyczące historii wsi oraz położenia geograficznego. Ważnym akcentem dodającym charakteru tej publikacji są zawarte w albumie wiersze, gawędy oraz szkice lokalnych artystów pisarzy i historyków.

Zrobiliście coś, o czym marzą mieszkańcy wielu miejscowości. Czujecie satysfakcję?

- Ogromną. Po 3 latach pracy nad projektem, która nie była łatwa, bo ilość materiału była ogromna, czujemy ogromną satysfakcję, że udało nam się pokonać wszystkie przeszkody i problemy i jako osoby, które nigdy wcześniej nie zajmowały się tego rodzaju przedsięwzięciem, stworzyliśmy tak obszerny i cenny zbiór informacji o Zubrzycy Dolnej.

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
mądry i skromny13:35, 16 grudnia 2023
Historię to wy naginacie do swoich potrzeb.
0
kulfon11:30, 16 grudnia 2023
@@ mądry i skromny;nie musisz się powtarzać na tema mjr Józefa Kurasia, był jest i będzie Bohaterem w walce o Polskę Wolną i Niepodległa po wsze czasy,tego nie mogę powiedzieć o takim jednym co poszedł na współpracę z ub i sb, nie zmienisz historii choćbyś był alfą i omegą?
0
mądry i skromny19:30, 15 grudnia 2023
Mój stosunek do utrwalacza władzy ludowej Józefa Kurasia Ognia jest skrajnie negatywny.
0
kulfon15:20, 15 grudnia 2023
&&& mądry i skromny;a może Ty odpowiesz na jeszcze prostsze pytanie jaki twój stosunek do tzw utrwalaczy władzy ludowej,pociotków,potomków pzpr,ub,sb,morderców żołnierzy podziemia którzy walczyli o Wolną i Niepodległa Polskę w czasie i po II wojnie światowej z Niemcami i ruskimi którzy to rękami" tych że stepów " mordowali torturowali w stalinowskich więzieniach katowniach kwiat Narodu Polskiego?
0
mądry i skromny04:18, 15 grudnia 2023
Hm. Agnieszko Ty zawsze obrażasz ludzi zanim ich gdzieś zaprosisz?
0
Agnieszka21:30, 14 grudnia 2023
?mądry i skromny ?
CWANIAK W NECIE ?? w Świecie
Zapraszamy na promocje wymienimy się spostrzeżeniami, chętnie poznamy twoje osiągnięcia .
0
mądry i skromny20:13, 14 grudnia 2023
Zadałem proste pytanie i nie dostałem odpowiedzi, czyżby to przerastało możliwości waszych lokalnych historyków? Mam też inne pytanie- czy wzorem wójta Lipnicy Wielkiej macie zamiar zapraszać na Orawę tzw. PGRH zp. ,,Błyskawica" im. J. K. ,,Ognia" i jaki macie stosunek do działalności ich patrona?
0
Sołtys Mateusz Horniak17:42, 14 grudnia 2023
Panie "Mądry i skromny"
zapraszam Cię na kawę, mamy jeszcze sporo rzeczy do zrobienia w Zubrzycy Dolnej i na Orawie. Zamiast marnować czas na komentarze i chyba jakąś dziwną zawieść lub nienawiść do mnie , możesz wykorzystać tą energię w działaniu dla dobra miejscowości lub Orawy! Nasz zespół lokalnych historyków zrobił kawał dobrej roboty i jestem z nich dumny! ;)
Pozdrawiam
0
mądry i skromny11:48, 14 grudnia 2023
Mateusz a ty to sam siebie zapytaj- cyjześ ty.
0
mądry i skromny11:43, 14 grudnia 2023
Czy to nie jest aby inicjatywa osób z rodzin które pojawiły się na Orawie po roku 1920?
0
Ula19:16, 13 grudnia 2023
Gratuluję! Wspaniała idea
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas