Zgromadzonych gości, wśród nich przedstawicieli Uniwersytetu III Wieku, członków Stowarzyszenia Dawnej Rabki Czar, farmaceutów z Apteki pod Gwiazdą, obecnego właściciela apteki, burmistrza Rabki Zdroju Leszka Świdra, historyków i kolekcjonerów oraz mieszkańców Rabki, przywitał dyrektor Wojciech Kusiak. - To dla miłośników historii w Rabce będzie prawdziwa gratka, bo będziemy próbowali odtworzyć fragment tej historii - mówił dyrektor muzeum Wojciech Kusiak, zapraszając wszystkich do czynnego udziału w projekcie. Podkreślił, że ma nadzieję, iż to dopiero początek czegoś większego, bo Rabce należy się miejsce, w którym jej historię można byłoby poznać.
W ramach projektu Muzeum im. Władysława Orkana wraz z Małopolskim Instytutem Kultury pracują nad wystawą czasową, której celem jest ukazanie pamięci o przeszłości tego miejsca i historii ludzkich związanych z apteką położoną u zbiegu ulic Orkana i Zakopiańskiej. Ponad 120-letnia historia istnienia Apteki pod Gwiazdą w Rabce-Zdroju stanie się kanwą nowo powstającej wystawy.
Tomasz Adamski, kierujący zespołem Dynamika Ekspozycji w Małopolskim Instytucie Kultury, przybliżył założenia projektu Małopolskie Wizyty Muzealne, w ramach których realizowana jest rabczańska wystawa. Zespół koncepcyjny tworzą również Małgorzata Hordyniec i Piotr Idziak z MIK-u oraz Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka i Natalia Klęsk z Muzeum. Projektantką ekspozycji jest dr Anna Zdbyrska, która w latach 2009–2011 współpracowała z Muzeum Etnograficznym w Krakowie jako autorka wystaw i identyfikacji wizualnej festiwalu „Rzecz Małopolska. Etnodizajn festiwal”.
Koncepcję wystawy, która znajdzie swoje miejsce w zabytkowym kościółku, oraz zrealizowane dotąd działania zaprezentowała Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, zastępczyni dyrektora muzeum, która przypomniała, że mieszkańcy Rabki-Zdroju są dziedzicami pamięci o Aptece Pod Gwiazdą. Kilka lat temu, zaznaczyła, rabczańskie muzeum otrzymało w formie darowizny meble z historycznej apteki. - Naszym zadaniem było pociągnąć tę historię, żeby ona nie umarła - wyjaśniła.
W ramach działań nad wystawą zrealizowane zostały wywiady i kwerendy dotyczące rabczańskiej apteki. Partnerem merytorycznym projektu zostało Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konsultacji merytorycznych udziela również dr hab. Maciej Bilek prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, który jest autorem kilkunastu książek dot. historii prowincjonalnych aptek małopolskich. W ramach projektu realizowane będą również badania terenowe i akcje społeczne np. "Podarować historie" oraz działania edukacyjne i prelekcje.
Na zakończenie spotkania głos zabrał burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder, który przybliżył ideę powstania Muzeum Rabki i przychylił się do pomysłu zlokalizowania przyszłej ekspozycji w jednej z zabytkowych willi. - Dziękuję, że poszliście w tym kierunku. Bardzo mi się ten pomysł podoba – powiedział. Następnie Barbara Słuszkiewicz zaprezentowała materiały archiwalne, m.in. receptę wydaną w 1844 r. i spis kosztów leczenia dziedzica rabczańskiego. Spotkaniu towarzyszył panel dyskusyjny.
Realizacja wystawy nie byłaby możliwa bez ofiarności mgr farm. Marii Miętus-Ciszewskiej, która przez lata była strażniczką pamięci i historii tego miejsca, skrupulatnie gromadziła materiały i artefakty z przeszłości. Meble i wyposażenie apteczne zostało przekazane w darze w 2017 r. do Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju przez właścicieli apteki mgr farm. Marię Miętus-Ciszewską i mgr farm. Andrzeja Ciszewskiego.
Planowanym terminem otwarcia wystawy to maj 2024 r.
Źródło: Muzeum Orkana, r/
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas