Młodzieżowa premiera w "Rabciu" (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Zakopane
Rain
15°
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 88 %
Rain
15°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 82 %
Rain
16°
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
21°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 90 %
Rain
18°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
46 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
15.01.2024, 11:42 | czytano: 1089

Młodzieżowa premiera w "Rabciu" (zdjęcia)

W Teatrze Lalek „Rabcio” odbyła się premiera spektaklu „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu Młodzieżowej Grupy Teatralnej „Przyjaciele Rabcia”. Licznie zebraną publiczność, w której przeważali najbliżsi młodych aktorów, przywitała dyrektor teatru Krystyna Kachel.

Fot. Piotr Kuczaj
Fot. Piotr Kuczaj
- Wielkie święto, wielkie wydarzenie w naszym teatrze - premiera niespotykanego widowiska, spektaklu wszystkim znanym „Moralność Pani Dulskiej”. Wyjątkowość tego wydarzenia podkreśla to, że w całości ta premiera została przygotowana przez Młodzieżową Grupę Teatralną „Przyjaciele Rabcia” – mówi Krystyna Kachel. – Uczestniczymy w wyjątkowym wydarzeniu, ponieważ nie ma większego poczucia sprawstwa i odpowiedzialności za to, czego się podejmują tutaj młodzi ludzie. To, co teraz zobaczymy, to będzie kwintesencja tego, ile młodzi ludzie potrafią zrobić, a ile jeszcze przed nimi, jak są ważni w naszej społeczności – dodała.

Po spektaklu publiczność na stojąco oklaskami dziękowała młodym aktorom, a Krystyna Kachel wręczyła każdemu kwiat. Wśród gości był burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder.

Aniela Dulska, przykładna matka i żona, czy obłudna mieszczanka? Zadbane i luksusowe mieszkanie w kamienicy, czy miejsce przepełnione zakłamaniem i zgnilizną moralną? Dwa światy. I dwie – wydawać by się mogło – zupełnie różne osoby. Która z nich jest prawdziwa? Aby zażegnać skandal wywołany przez Zbyszka, który uwiódł służącą Hankę i pragnie ją poślubić, pani Dulska postanawia wprowadzić w życie intrygę, która odwiedzie syna od fatalnego ożenku…

Sztuka Gabrieli Zapolskiej, będąca opowieścią o kryzysie moralności mieszczańskiej na przełomie XIX i XX wieku, który objawiał się ciasnotą poglądów, obłudą i fałszem, okazuje się aktualna również dzisiaj. Zderzenie konserwatywnej, na pozór wzorowej postawy Anieli Dulskiej z nieokiełznaną i ożywczą energią młodego pokolenia, daje sposobność do dialogu o moralności dzisiejszego społeczeństwa. Czy nadal tkwi w nas warstwa kołtunerii, „której nic wyplenić nie zdoła”? Czy wśród nas są jeszcze Dulscy? Dzięki nieco kiczowatej, czerpiącej z kultury masowej scenografii oraz kompozycjom, które są kolażem wielu gatunków muzycznych, „Moralność pani Dulskiej” zaczyna być spektaklem o otaczającej nas rzeczywistości, jak i o nas samych.

Autor: Gabriela Zapolska

Reżyseria: Sebastian Róg

Kierownictwo muzyczne, aranżacje: Julia Chrustek

Scenografia, projekcje multimedialne: Sebastian Róg

Asystentka reżysera oraz choreografia: Antonina Chrustek

Realizacja oświetlenia: Piotr Świerczek

Realizacja dźwięku: Gabriel Gacek

Zespół muzyczny w składzie: Kinga Niemiec (śpiew), Julia Chrustek (instrumenty klawiszowe), Zuzanna Filipiak (gitara), Julia Pietraszek (perkusja), Anna Pranica (kontrabas), Sara Handzel (klarnet), Jakub Bednarczyk (saksofon)

OBSADA:

Aniela Dulska – Antonina Chrustek

Hanka – Aleksandra Kiersztyn

Mela Dulska – Patrycja Grabiec

Hesia Dulska – Olka Ociepka

Juliasiewiczowa – Małgorzata Korwel

Lokatorka – Karolina Pędzimąż

Tadrachowa – Julia Chrustek

Materiały prasowe
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas