Powstańcza Warmia 1863 - podhale24.pl
Niedziela, 22 grudnia
Imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki
Zakopane
Clouds
-1°
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
-0°
Wiatr: 8.64 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-1°
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-1°
Wiatr: 8.748 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
-2°
Wiatr: 11.052 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-3°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
100 %
Nowy Targ
94 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 50 | 100 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 47 | 94 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
28.01.2024, 09:10 | czytano: 1376

Powstańcza Warmia 1863

"Troszkę inaczej niż zwykle chcę wam powiedzieć o Powstaniu Styczniowym 1863 i jak to działo się na Warmii. Jakie nastroje panowały wśród lokalnej ludności. Najważniejsze, jaki wkład miała Warmia w Walkę i Pomoc Powstańczą." - zapowiada swój kolejny film waksmundzianin Bartek Kuraś.

kadr z filmu
kadr z filmu
Podczas powstania styczniowego na Warmii można było zaobserwować różne nastroje.

Wśród polskiej ludności nurtowało poczucie niezadowolenia z panującej pruskiej władzy i tęsknota za niepodległością. Warmiacy, podobnie jak inni Polacy, byli szczerze oddani sprawie narodowej i chętni do walki o wolność. Po wybuchu powstania na terenie Warmii dołączyło wielu ochotników, którzy przystąpili do walki przeciwko zaborcom. Młodzi mężczyźni zasilili oddziały partyzanckie, a mieszkańcy przegrali w powstaniu na Warmii.

Jednak, pomimo entuzjazmu i wiary w sukces, po upadku powstania na Warmii panowało duże poczucie rozczarowania i żalu. Ludność była represjonowana i poddana ścisłej kontroli. Władze pruskie wprowadziły ostre restrykcje, aresztowały i osądziły wielu polskich działaczy i powstańców. Władze zaborcze nie oszczędzały ludności cywilnej, a polskie szkoły i instytucje kulturalne były zamykane lub kontrolowane.

Mimo to, na Warmii nie zanikły dążenia do niepodległości i działań na rzecz odzyskania wolności. Ludność utrzymywała kontakt z polskim podziemiem niepodległościowym, przekazywała informacje, zbierała fundusze na cele powstańcze i organizowała tajne nauczanie.

Wydaje się, że nastroje na Warmii podczas powstania styczniowego oscylowały między poczuciem nadziei i chęci walki o niepodległość, a przygnębieniem i rozczarowaniem po upadku powstania i represjach ze strony władz zaborczych. Jednak dążenie do wolności pozostało na Warmii obecne i przetrwało aż do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Powstańcy na Warmii walczyli zarówno w regularnej armii, jak i w partyzanckich oddziałach. Prowadzili działania zbrojne, atakując niemieckie posterunki wojskowe oraz organizując sabotaż i aktywizując lokalne społeczności.

Niemcy odpowiedzieli brutalnie na powstanie styczniowe na Warmii. Wprowadzili stan wojenny, aresztowali i represjonowali licznych Polaków oraz spacyfikowali wiele wsi i miast. W walkach zginęło wielu powstańców, a wielu innych zostało skazanych na karę śmierci.

Ostatecznie powstanie styczniowe na Warmii przełamało się w wyniku wyczerpania i nieodpowiedniej koordynacji działań powstańczych. Niemcy zdołali stłumić powstanie i przywrócić swoją kontrolę nad regionem.



Bartłomiej Kuraś

Partnerzy:
Podhale24.pl
Bruśnica - z miłości do folkloru
Góral Info
NaszaHistoria.pl
Pilecki Project Committee
Warmiński Rój
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Mówię jak jest08:45, 30 stycznia 2024
Pogrążasz się chłopie.Zachowujesz się jak dziecko z przedszkola. Gdybyś wziął błąd na klatę - no wiem, to błąd kompromitujący - ale jednak wziąć to na klatę- to wzbudził byś szacunek jakiś.A takie brednie, że "ktoś" zrobił błąd jest dziecinne. A kto ten błąd - zaznaczam DWUKROTNIE - miał popełnić? Krasnoludki? Może redakcja Podhala 24 ? A może masz pięć sekretarek i teraz żadna się nie przyznaje do błędu;) Żałosne. Tematy które poruszasz są ważne, ale nie partacz tego, bo skutek jest odwrotny od zamierzonego. I podziękuj, że w ogóle przeczytałem Twój materiał.
0
Kuraś Bartłomiej13:21, 29 stycznia 2024
Jak widać i słychać "mówię jak jest" nie ma zdania o zaborze austryjackim, jak również w opisie pod filmem na YouTube. Więc błąd który się wkradł, został naprawiony przez tego, który wstawiał artykuł i został szybko poprawiony. Takie rzeczy się zdarzają, prostaku wstydzący się własnego nazwiska i imienia.
Gdybyś zechciał obejrzeć film hertyku to byś wiedział, że błędu nie ma. Ale szczekać łatwo i robić fikcję prościej prawda?
0
Mówię jak jest13:34, 28 stycznia 2024
Widzę, że korekta szybko zrobiona. /.../
0
Mówię jak jest09:54, 28 stycznia 2024
To mówisz Kuraś, że Warmia była pod zaborem austriackim? Dwukrotnie w tekście to wskazujesz: "Wśród polskiej ludności nurtowało poczucie niezadowolenia z panującej austriackiej władzy" oraz "władze "austriackie wprowadziły ostre restrykcje". Puknij się może w czoło i zanim coś napiszesz to poczytaj wcześniej pseudo-historyku. Pewnie należysz do Platformy Obywatelskiej i piszesz naszą historię na nowo...tak jak "wy to rozumiecie"
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
22
12.2024
Nie przegap!
22
12.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas