Pnioki, Krzoki, Ptoki. Promocja książki - podhale24.pl
Czwartek, 29 lutego
Imieniny:
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 2.844 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 2.988 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 3.492 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 2.844 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
170 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
186 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 85 | 170 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 93 | 186 %
06.02.2024, 14:07 | czytano: 932

Pnioki, Krzoki, Ptoki. Promocja książki

W najbliższą środę 7 lutego w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się premiera albumu „Ślebodni Duchym - Pnioki, Krzoki, Ptoki”.

Album zawiera 80 portretów autorstwa krakowskiego fotografika Roberta Krawczyka i krótkie refleksje bohaterów zdjęć, spisane przez pisarza Grzegorza Kaplę. Wypowiedzi, czasami pogłębione refleksje na temat współczesności i tradycji, innym razem krótkie, osobiste anegdoty składają się na kulturowy krajobraz podhalańskiej karnawałowej odświętności. 

Praca nad książką trwała dwa lata. Wokół pomysłu i jego realizacji zebrali się ludzie, którzy zarażali entuzjazmem. Udało się stworzyć ideę i atmosferę, które porwały do bezinteresownej pracy kolejne osoby. Dzięki temu powstały urzekające portrety ludzi 50. Karnawału Góralskiego. Powstało dzieło pełne wzruszeń, zwierzeń, pamięci i wspomnień. Poprzez ludzi pokazana jest historia i wartość tego, co od pół wieku dzieje w Bukowinie każdej zimy, czyli Góralskiego Karnawału.

To nie są portrety ludzi przy ich codziennych zajęciach w pracy, szkole, domu, czy w kościele, ale teatralne, wystudiowane portrety, których bohaterowie nikogo nie muszą udawać, bo w wykreowanym przez artystę fotografika świecie nieodmiennie pozostają sobą. 

Górale w każdych okolicznościach są, kim są. Kluczem do odczytania tego zbiorowego portretu Podhala jest definicja wolności, którą jeden z bohaterów tego wydawnictwa, Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury, formułuje tak: „Być wolnym to mieć wolne serce, duse i głowe od tego, co cłeka ciongnie do złego. Mieć w sobie miyłość, pokore, roztropność, odwoge i fantazyjom. Mieć wolnego ducha”. 

O autorach:

Robert Krawczyk w trakcie poszukiwań swojej twórczej drogi, zrozumiał, że fotografia pozwala mu wypowiedzieć się artystycznie w całej pełni. Odtąd doskonali swój warsztat głównie w dziedzinie portretu. Portretował ludzi biznesu, kultury, nauki, sportu, sceny i estrady. Przed Jego obiektywem stały m.in.: Martyna Wojciechowska, Marcin Dorociński, Tomasz Kot, Czesław Lang, Aleksander Doba. Pracował na planie filmu „Niebezpieczni dżentelmeni”. Robert miał szereg indywidualnych wystaw, brał udział w tworzeniu małopolskiej kampanii Światowych Dni Młodzieży, jego prace zostały dostrzeżone w międzynarodowych konkursach.

Grzegorz Kapla długo uczył się pisarskiego rzemiosła – jako korespondent dziennika, redaktor tygodnika społeczno-politycznego, autor reportaży w kobiecych magazynach, wreszcie autor książek reporterskich i powieści sensacyjnych. Uważa, że najważniejsze w zawodzie reportera jest aktywne słuchanie ze zrozumieniem – wyraz szacunku wobec ludzi, którzy pozwalają drugiemu podejść naprawdę blisko własnych spraw. Ta zasada sprawdza się pod każdą szerokością geograficzną. Grzegorz odwiedził ponad sto krajów i wie, co mówi.
Jest laureatem Nagrody Magellana. Miał nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru i Róż Gali.

Premiera albumu odbędzie się w środę 7 lutego o godzinie 17 w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej.

Źródło: materiały prasowe, oprac. mp/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas