Słowackie Fasiangy, czyli ostatki na Spiszu (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 21 lutego
Imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 11.736 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
Wiatr: 14.508 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 9.792 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
Wiatr: 10.944 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 72 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
11.02.2024, 17:59 | czytano: 2211

Słowackie Fasiangy, czyli ostatki na Spiszu (zdjęcia)

Pod honorowym patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej odbyły się w Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej, FAŚIANGY 2024 – folklorystyczne ostatki z udziałem solistów, instrumentalistów i kapel ludowych ze Spisza.

zdj. Iwona Dworska
zdj. Iwona Dworska
Podczas dwudniowego festiwalu folkloru słowackiego Spisza, przy nieustającej burzy braw na wypełnionej widowni, wystąpiło blisko 250 amatorskich artystów ze Spisza, kultywujących ludową tradycję swoich przodków z Czarnej Góry, Frydmana, Jurgowa, Krempach, Łapsz Wyżnych, Łapszanki, Niedzicy, Rzepisk, Trybsza i gospodarzy z Nowej Białej. W drugim dniu imprezę uświetniły kieżmarskie „Magurićki”, młodzieżowy zespół pieśni i tańca, utytułowany występami w całej niemal Europie oraz regionalne grupy ze Spisza.

Na scenie dominowały instrumenty smyczkowe, z których muzycy wykrzesywali bliskie im sercu nuty, donośnie wyśpiewywane przez nawet 5-letnich wykonawców w przepięknych, ludowych strojach. Młodzi artyści skradli serca słuchaczy, dając z siebie wszystko, w ferworze koncertu złamał się nawet smyk basisty! Nie zabrakło jednak perfekcyjnego akompaniamentu na akordeonie czy …cymbałach.

Ostatkowy weekend był mocnym argumentem organizacyjnym Józefa Majerczyka, szefa nowobialskiej placówki, która mimo borykania się z problemami finansowymi, jakoś sobie radzi w swej, dziesięcioletniej już, historii istnienia.

js/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Alojz22:23, 16 lutego 2024
Spiscy Słowacy przygotowali świetną imprezę. Brawo Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej, brawo Towarzystwo Słowaków w Polsce!
Emi15:46, 12 lutego 2024
Coś wspaniałego świetna impreza polecam
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas