Wernisaż wystawy "Granice Tożsamości" i koncert muzyki Zygmunta Koniecznego (duża galeria) - podhale24.pl
Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Jabłonka
Clouds
13°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
12°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 8.892 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
23.02.2024, 17:24 | czytano: 1372

Wernisaż wystawy "Granice Tożsamości" i koncert muzyki Zygmunta Koniecznego (duża galeria)

ZAKOPANE. Poruszające prace i koncert, to trzeci dzień świętowania urodzin Teatru im. Stanisława I. Witkiewicza, a zarazem rocznicy urodzin Witkacego.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
Trzeci dzień 39. urodzin Teatru im. Stanisława I. Witkiewicza, a zarazem rocznicy 139. urodzin Witkacego - patrona zakopiańskiego teatru to wernisaż prac Zbigniewa Bajka. Impulsem do powstania tych dzieł były wydarzenia za naszą wschodnią granicą. - Bodźcem do stworzenia tych prac były wydarzenia sprzed dwóch lat. Myślę tu o agresji Rosji na Ukrainę. To był początek cyklu tych prac - mówił podczas wernisażu Zbigniew Bajek.

Na ścianach foyer pojawiło się kilkanaście light boxów. O tym jak i gdzie powstały oraz dlaczego przybrały formę light boxów opowiadał sam autor prac. - Niedaleko stąd, bo w Beskidzie Niskim znajdują się miejsca, które z racji na swoją symbolikę, pamięć i niezwykłą urodę zasługują na nasz uwagę i pamięć. Myślę o cmentarzach z czasów I wojny światowej. Cmentarzach, które pojawiły się jako następstwo okrutnych walk. Jeszcze w czasie działań wojennych pozbierano ofiary i w nekropoliach je z szacunkiem pochowano. Takich cmentarzy w Galicji jest ok. 400. W tej grupie wyróżniają się nekropolie wykonane przez Duszan Jurkowicz i znajdują się w Beskidzie Niskim - opowiadał Zbigniew Bajek. - Te prace, to moje spotkania z tymi miejscami. Odwiedziłem je wszystkie. Pojechałem tam z rekwizytami. Były to męskie ubrania jak płaszcze, marynarki, koszule. Były na nich wyhaftowane aforyzmy. Małe misteria zapisałem w postaci zdjęć. Potem te zdjęcia obrobiłem m.in. niszcząc je i poddając różnym operacjom plastycznym. Formuła light boxa nawiązuje do tych miejsc, do świecących się świec i zniczy - dodaje.

Po wernisażu goście Teatru Witkacego udali się do Atelier, gdzie miał miejsce koncert“ Słowińska | Konieczny” - Koncert muzyki Zygmunta Koniecznego.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas