Łączy nas jedno źródło kultury… warsztaty dla zespołów w Krynicy Zdroju (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Rabka Zdrój
Clouds
18°
Wiatr: 16.74 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
18°
Wiatr: 21.348 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
19°
Wiatr: 10.152 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
21°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 38 %
Clouds
18°
Wiatr: 22.536 km/h Wilgotność: 45 %
Clouds
15°
Wiatr: 13.248 km/h Wilgotność: 52 %
Jakość powietrza
50 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
4 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
21.03.2024, 19:20 | czytano: 907

Łączy nas jedno źródło kultury… warsztaty dla zespołów w Krynicy Zdroju (zdjęcia)

Warsztaty dla zespołów były częścią projektu „Skarby Górali spoza Podhala”, którego liderem jest Fundacja Mapa Pasji, a partnerami regionalne ośrodki kultury z Małopolski i norweski Håskog.

zdj. Jan i Monika Świdroń
zdj. Jan i Monika Świdroń
Mamy tu nasze skarby górali

Na mapie pasji się spotykamy

Wszyscy jesteśmy spod innej góry

Łączy nas jedno źródło kultury…

Taki refren do Pieśni Górali z 5 regionów został wypracowany podczas weekendowych warsztatów 15-17 marca. A wszystko to miało miejsce w Krynicy Zdrój, gdzie grupy folklorystyczne poznawały wzajemnie swoje regiony. Spotkało się tam bowiem około 200 osób ukazując mieszankę kultur, energii i miłości do folkloru, muzyki i tańca; Prosto spod Babiej Góry przyjechali Orawianie i Babiogórcy, znad Dunajca Górale Biali, a Czarni czyli Nadpopradzcy, znad Popradu. W gościnnej Krynicy przyjęli ich mieszkańcy Krynicy i Łemkowie.

W piątek grupa kreatywna pracowała nad wspólną pieśnią tych regionów. W sobotę dołączyli do nich tancerze, regionaliści i wykonawcy z 5 grup małopolskich. Zespoły oddały się wspólnej nauce własnych tańców, a muzycy nadal łączyli w całość pieśń. Każdy z regionów wypracował swoją zwrotkę zwieńczoną wspólnymi refrenami. A wszystko to zostało nagrane dźwiękowo i zarejestrowane w postaci video. Wkrótce poznamy efekty. Warto podkreślić, że pieśń (tekst i melodia) w całości została wypracowana podczas tych właśnie warsztatów przez powyższych folklorystów. Wszystkie grupy miały też możliwość zwiedzenia urokliwej Krynicy, z czego ochoczo skorzystano.

Nasz region reprezentowali: Muzyka Orawska Arva, Zespół Orawiacy, Orawska Grupa Teatralna im. dra Emila Kowalczyka oraz przedstawiciele zespołu Orawianie im. Heródka. Wspólnie, mocną grupą, zaprezentowali i nagrali orawską zwrotkę, zakończoną ostrymi nutami orawskiego ciardasia:

A kie Babiom Górom

Ej, śwarnie pódymy

To sie na Orawie

Warciutko nojdymy

Z wałaskom muzykom

Ciardasia zagromy

Góralskom ślebode

W sercach syścy momy.

To był intensywny i bardzo wartościowy czas pokazujący zarówno różnorodność, jak i jedność szeroko rozumianych regionów góralskich. Efekty już niebawem.

Dziękujemy za gościnność Centrum Kultury w Krynicy Zdroju, za prowadzenie warsztatów Arkadiuszowi Ziętkowi i Sylwii Lasok oraz video rejestrację Michałowi Kopaniszynowi.

Spotkanie było możliwe dzięki projektowi Skarby Górali, którego liderem jest Fundacja Mapa Pasji. Partnerzy Projektu: Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju (gospodarz warsztatów), Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej Zdroju, Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, Babiogórskie Centrum Kultury i nasze Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej.

Ten owocny czas na długo pozostanie w naszych sercach.

(K.K.) /zdj. Jan i Monika Świdroń

Projekt realizowany jest z dotacji Programu Kultura finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas