Władysław Maciek Krakowski (1944-2024). Wspomnienie - podhale24.pl
Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Szczawnica
Clouds
25°
Wiatr: 12.42 km/h Wilgotność: 40 %
Clouds
25°
Wiatr: 13.176 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
26°
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
28°
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
27°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
25°
Wiatr: 7.056 km/h Wilgotność: 48 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
25.03.2024, 13:29 | czytano: 1300

Władysław Maciek Krakowski (1944-2024). Wspomnienie

Spotkałem Prezesa Zarządu Spółki - Zespół Zbiorników Wodnych Czorsztyn – Niedzica - Sromowce Wyżne S.A. (obecnie ZEW Niedzica SA) - Maćka Krakowskiego (dla wszystkich, którzy Go znali – Maciek), przy tworzeniu Fundacji Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego, będąc wówczas wójtem gminy Krościenko n.D. - wspomina Bogusław Waksmundzki.

Władysław Maciek Krakowski. Zdjęcie nadesłane z arch. B. Waksmundzkiego
Władysław Maciek Krakowski. Zdjęcie nadesłane z arch. B. Waksmundzkiego
- W tym czasie Prezes Krakowski realizował strategię rozwoju Spółki jako samodzielnego lokalnego przedsiębiorstwa multienergetycznego oraz strategię rozwoju terytorialnego okolic Jeziora Czorsztyńskiego, jako silnego centrum turystycznego w oparciu o podmioty gospodarcze, działające na terenie sąsiadujących z Jeziorem gmin. Już wtedy miał wizję dzisiejszych klastrów energetycznych.

Prezes Krakowski podjął współpracę z samorządami okolicznych gmin, realizując szereg działań na rzecz społeczności lokalnych, od kulturalnych po biznesowe. Od 1999 roku był inicjatorem i „motorem napędowym” Fundacji Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego skupiającej 7 samorządów i 26 podmiotów gospodarczych.

Po powstaniu Fundacji pojawiła się koncepcja budowy ścieżek rowerowych wokół Jeziora Czorsztyńskiego, w oparciu o atrakcje turystyczne Dębna, Czorsztyna, Grywałdu, Krościenka, Szczawnicy, Niedzicy. Pomysł został zrealizowany po 15 latach, w okrojonym zasięgu. Dzięki Fundacji i Jego zaangażowaniu oraz udostępnieniu okalających Jezioro terenów ZEW Niedzica, możliwym było bezkonfliktowe wybudowanie dzisiejszej atrakcji turystycznej - ścieżki rowerowej wokół Jeziora. Ponadto wsparł realizację projektu materiałowo przekazując na budowę ścieżki tony żwiru na jej podbudowę.
Był ponadto pomysłodawcą budowy skansenu pienińskiego na terenie Stylchena (Kluszkowce), a także zadbał o rozpadający się dwór Dziewolskich z Grywałdu, przenosząc go i rekonstruując na Polanie Sosny w Sromowcach, gdzie funkcjonuje do dziś jako restauracja „Dwór”.

Był również współautorem (niezrealizowanej dotąd) koncepcji budowy kolejki gondolowej na Lubań od strony południowej i po stronie gminy Ochotnica. Było kilka spotkań roboczych w tej kwestii, które nie zakończyły się decyzjami ostatecznymi.

Dzięki Jego wysiłkom i zaangażowaniu Niedzica stała się ważnym ośrodkiem energetycznym – ośrodkiem energii odnawialnej. Pod kierownictwem Prezesa Krakowskiego Spółka zdobyła szereg certyfikatów i nagród, potwierdzających wysoką jakość usług i dbałość o środowisko naturalne.

Dążył ponadto, aby Pieniny i Spisz były sercem turystycznym regionu i miejscem, do którego chętnie powracają turyści z całego kraju. Wkład Maćka Krakowskiego w rozwój regionu jest nieoceniony, a Jego działania, pozostaną na długo w ludzkiej pamięci.

Był współtwórcą Akademii Młodego Energetyka - programu pozalekcyjnego prowadzonego przez wykładowców akademickich krakowskich uczelni wyższych. Program powstał, by wspierać motywację uczniów mieszkających na terenie Pienin, Podhala i Spisza do nauki i odkrywania ciekawych zawodów, budowania relacji z rówieśnikami z sąsiednich miejscowości oraz inspirowania w odkrywaniu zainteresowań, poprzez spotkania z ciekawymi wykładowcami i pasjonatami. Jego uczestnicy, na żywym organizmie, jakim jest Elektrownia Wodna w Niedzicy, mieli szansę dowiedzieć się również, jak wykorzystywać naturalne zasoby do produkcji energii elektrycznej.

Za swoje zaangażowanie w rozwój Spółki i regionu został uhonorowany m.in. Odznaczeniem Zasłużonego dla Spiskiej Gminy Łapsze Niżne, statuetką Spiżowego Serca Gminy Łapsze Niżne, tytułem Honorowego Obywatela Gminy Czorsztyn, medalem „Merentibus” Stowarzyszenia Historyków Sztuki, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem w uznaniu szczególnych zasług na rzecz NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego.

Historia Maćka Krakowskiego, to historia Osobowości, która wiele wniosła w rozwój lokalnej społeczności i gospodarki poprzez działania na rzecz spółki Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica SA. To przykład profesjonalizmu i zaangażowania, które mogą zmieniać otoczenie na lepsze.

Prezes Maciek pozostanie w naszej pamięci jako człowiek, który starał się rozwiązywać problemy stojące na naszej drodze w porozumieniu ze wszystkimi stronami. Dzięki jego cechom charakteru wiele inwestycji oraz drobnych, ale ważnych spraw, zostało zrealizowanych dla rozwoju regionu Jeziora Czorsztyńskiego.

Żegnaj Prezesie Maćku

Bogusław Waksmundzki
Przewodniczący Rady
Fundacji Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
takich brakuje22:50, 25 marca 2024
Dziękujemy za pamięć o ludziach
... spieszmy się kochać ludzi
tak szybko odchodzą ..."
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas