113 rocznica urodzin Mieczysława Bodurka, więźnia Palace i I transportu Polaków do KL Auschwitz - podhale24.pl
Poniedziałek, 29 kwietnia
Imieniny: Piotra, Rity, Angeliny
Jabłonka
Clouds
18°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
18°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
18°
Wiatr: 8.136 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
22°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
20°
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 77 %
Jakość powietrza
52 %
Nowy Targ
40 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
15.04.2024, 18:20 | czytano: 467

113 rocznica urodzin Mieczysława Bodurka, więźnia Palace i I transportu Polaków do KL Auschwitz

Poznajcie Mieczysława Bodurka. Urodził się 10 kwietnia 1911 roku w Rzeszowie. Mieszkał w Zakopanem. Był uczniem nowotarskiego gimnazjum. W maju 1940 roku został wzięty jako zakładnik do więzienia "Palace", katowni Podhala w Zakopanem.

Aresztowany i osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.

14 czerwca 1940 roku Mieczysław Bodurek został przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 719.


Zginął 26 września 1940 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Źródło: KSIĘGA PAMIĘCI ; śp. Jacek Waksmundzki
Zdjęcia I transportu Polaków do KL Auschwitz

opr. Sebastian Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
sawuarek i wiwarek07:40, 19 kwietnia 2024
Tak, śladowo i bardzo skąpo, ale poznajemy kolejną ofiarę ludobójstwa, a tą u-milionów v-set x-dziesiąt tysięcy y-set z-dziesiąt n-tą osobą zamordowaną, o której mowa jest tym razem jest Śp. Mieczysław Bodurek, urodzony w Rzeszowie - no właśnie, ciekawe czy ten fakt miał, czy też nie miał wpływu na to że to akurat on ('krzok', a może nawet i, o zgrozo, 'ptok', lecz bynajmniej na pewno nie 'pniok') trafił jako zakładnik do Palace, a później do transportu. Szanowni historycy, pootwierajcie archiwa, polskie, niemieckie, żydowskie, rosyjskie, jakie tam jeszcze, i na tej podstawie podejmijcie przynajmniej próbę odpowiedzi na pytanie czy ta skądinąd żałosna góralska ideologia o 'ptokach', 'krzokach' i 'pniokach' przypadkiem w jakiś tam sposób nie koreluje przypadkiem z listami zakładników do podhalańskiego przedsionka śmierci o nazwie Palace. Na podstawie dokumentów, zeznań, wspomnień, itd., wykluczcie bądź potwierdźcie istnienie takiej korelacji. Wy tego nie zrobicie dziś, ok, zrobią to historycy (niekoniecznie polscy) kiedyś w przyszłości, im później tym gorzej. A grę wchodzi godność, dobre imię górali, tolerancja, brak ksenofobii na Podhalu.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas