Podhalańskich kółek czar: Przywracanie blasku - podhale24.pl
Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba
Zakopane
Clouds
13°
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 32 %
Clouds
13°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
14°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
11°
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
31.05.2024, 12:00 | czytano: 1261

Podhalańskich kółek czar: Przywracanie blasku

Samochody są jak wino – im starsze, tym lepsze i droższe. Trunek zamknięty w butelce nabiera wartości, ale auto wystawione na próbę czasu pokrywa się patyną, usunięcie której wymaga cierpliwości i nie lada kunsztu.

Maluchy sprowadzone na ziemię

Dwa miesiące upłynęły od chwili sprowadzenia na ziemię dwóch Fiatów 126p, które zahibernowane pod sufitem warsztatu Moto Service Adam Worwa, tkwiły przez 17 lat. Choć dobrze zabezpieczone, wymagały bardzo delikatnego potraktowani, by przywrócić im dawny blask, a może nawet jeszcze coś więcej.


Maluch 1 i Maluch 2 – przed…

Piotr Kołodziej jest jednym z pasjonatów czaru podhalańskich kółek, toteż z entuzjazmem podszedł do tematu rewitalizacji starych Maluchów. Jego firma Podhale Pro Detailing działa co prawda dopiero od trzech lat, ale o jakości w tej branży decydują ludzie i technologia. Mieliśmy okazję się o tym przekonać, ujrzawszy po kilku dniach efekt prac przy motoryzacyjnych reliktach ubiegłego wieku. Fiaty 126p „od Worwy” do najłatwiejszych wyzwań nie należały…


Maluch 1 i Maluch 2 – po…

Pan Krzysztof jest kluczowym ogniwem firmy, przywracającej blask samochodom, bez względu na ich wiek i stan. Jest w niej najbardziej zapracowanym pracownikiem, ale nie narzeka, bo to jego pasja i kawał życia. Piętnaście lat temu zaczynał polerowanie karoserii we Francji, a prawdziwa lekcja detailingu zaczęła się potem w Irlandii. Tam zapoznał się z nowoczesnymi technologiami, systemami lakierniczymi i całą gamą produktów, pomocnych przy rewitalizacji weteranów szos.

Pan Krzysztof i jego dzieło – Lotus Excel z 1986 roku

Dziś, gdy popatrzy na auto, w mig wie, co trzeba z nim zrobić, żeby ucieszyć oko. Reakcja właściciela przy odbiorze jest większą nagrodą niż sam rachunek za usługę, która do najtańszych przecież nie należy. Pierwsza faza, tzw. mycie wstępne prewash, to użycie chemii mało agresywnej, aby nie naruszyć struktury lakieru, który zawsze stanowi wielką niewiadomą. Potem glinkowanie – czyszczenie z osadu w którym znajduje się wszystko: piasek, ptasie guano, opiłki żelaza, żywica z drzew, guma, asfalt i choć co jeszcze.

Lotus Excel 1986 przed polerowaniem

Gdy już spod brudu wyłoni się w miarę czysta karoseria, przystępuje się do mechanicznego polerowania. To wieloetapowa praca żmudna i benedyktyńska, wymagająca uwagi i cierpliwości, pełna niespodzianek. Do tego dochodzą inne elementy, jak części chromowane czy ozdobne; zabezpieczenie lakieru twardym woskiem wieńczy wielogodzinny trud. No i oczywiście niezwykle ważna część detailingu – wnętrze samochodu! Odkurzanie oraz pranie tapicerki i podsufitek, które nierzadko są podarte lub zapleśniałe, dobór odpowiednich środków czyszczących i zapachowych. Tu nie ma mowy o fuszerce; w tym miejscu samochód traktowany jest jak klientka salonu kosmetycznego…

Pan Krzysztof przywraca blask..

Pan Krzysztof jest w swoim fachu artystą na miarę konserwatorów sztuki, gdyż spod jego ręki wychodzą naprawdę piękne dzieła. Oprócz standardowych modeli, widzianych na naszych drogach, są to nierzadko prawdziwe cacka, jak Bentley Mulssane 1980, legendarne Ferrari Testarossa czy Astin Martin (patrz James Bond), Ford Probe 1994 czy Mercedes E53.

Nasze Fiaciki również prezentują się wspaniale, toteż Piotr i Krzysztof będą także honorowymi gośćmi podczas ich drogowego benefisu. To jest naszych Podhalańskich kółek czar!

Fiaciki jak nowe!

Jacek Sowa
zobacz także
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas