Wernisaż wystawy "Fundator-Hrabia Władysław Zamoyski" (zdjecia) - podhale24.pl
Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Jabłonka
Clouds
16°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
17°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
12°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 78 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
10.06.2024, 22:37 | czytano: 350

Wernisaż wystawy "Fundator-Hrabia Władysław Zamoyski" (zdjecia)

ZAKOPANE. W Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbył się wernisaż wystawy „Fundator-Hrabia Władysław Zamoyski”.

Wszystkich licznie przybyłych gości przywitała dyrektorka galerii i kuratorka wystawy p. Lidia Rosińska-Podleśny. Burmistrza Miasta Zakopane reprezentowała Naczelnik Wydziału Kultury UM p. Joanna Staszak. Szefowa galerii przypomniała, iż rok 2024 został ogłoszony rokiem Hrabiego Władysława Zamoyskiego, postaci wybitnej, niezwykle zasłużonej dla Zakopanego i Polski. Lidia Rosińska-Podleśny przybliżyła ideę wystawy i podkreśliła, że wśród licznych zasług Zamoyskiego dla Zakopanego było m.in. ufundowanie w 1911 roku Bazaru Polskiego, budynku, w którym na piętrze powstała przestrzeń wystawiennicza, odbywały się wystawy, wydarzenia kulturalne (swoje prace prezentowali m.in. artyści skupieni wokół Towarzystwa „Sztuka Podhalańska” i Stowarzyszenia „Kilim”), a dzisiaj mieści się Miejska Galeria Sztuki.

Projekt wystawienniczy „Fundator Hrabia Władysław Zamoyski”, opowiada nie tylko o postaci i zasługach Hrabiego, ale także prezentuje 19 artystów i ich dzieła, którzy brali udział w pierwszych wystawach w przestrzeni wystawienniczej Bazaru Polskiego i mieli niebagatelny wpływ na rozwój wizerunku artystycznego Zakopanego. Na koniec szefowa galerii podziękowała wszystkim instytucjom i kolekcjonerom prywatnym za możliwość użyczenia dzieł i archiwów do wystawy. W imieniu Burmistrza Miasta głos zabrała p. Joanna Staszak, która opowiedziała o tegorocznych wydarzeniach w ramach Dni Zakopanego oraz pogratulowała kuratorskiego pomysłu wystawy p. Lidii Rosińskiej- Podleśny. Obecny na wernisażu dyrektor „Księżówki” ks. Lesław Mirek przypomniał, że to właśnie w „Księżówce” (dawnej „Adasiówce”), po przybyciu do Zakopanego mieszkał Władysław Zamoyski wraz z mamą Jadwigą i siostrą Marią.

Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2024 roku.

Prezentowane na wystawie dzieła sztuki, archiwalia i obiekty pochodzą ze zbiorów: Muzeum im. ks. dr Wł. Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, PAN Biblioteki Kórnickiej w Kórniku, Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem, Urzędu Miasta Zakopane, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem i zbiorów prywatnych.

Organizatorzy: Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, Zakopiańskie Centrum Kultury, zdj. AH/MGS
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas