Inscenizacja "Na granicy w Skoczykach 1920-1924" (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 17 lipca
Imieniny: Anety, Aleksego, Julietty
Szczawnica
Rain
20°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 93 %
Rain
20°
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 89 %
Rain
24°
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
22°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
26°
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 75 %
Rain
23°
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
18.06.2024, 11:52 | czytano: 826

Inscenizacja "Na granicy w Skoczykach 1920-1924" (zdjęcia)

W piątek, 14 czerwca, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Lipnicy Wielkiej z klas: II, IV, V, VII i VIII, wspomagani przez osoby dorosłe, przedstawili plenerowe widowisko „Na granicy w Skoczykach 1920-1924”. Przedstawienie odegrane było obok mostu na głównej lipnickiej drodze, na którym w latach 1920-1924 mieścił się czeski posterunek graniczny.

zdj. organizatora
zdj. organizatora
Scenariusz nawiązywał do problemów i perypetii, które stworzyła odgórna decyzja Rady Ambasadorów, która wyznaczyła niekorzystnie granicę dla Polski, dzieląc naszą wioskę na pół. Przyznana część Czechosłowacji zaczynała się wówczas 1,5 km na północ od kościoła (w kierunku Babiej Góry) i sięgała po szczyt góry. Stan ten ogromnie utrudniał normalne życie mieszkańcom Lipnicy Wielkiej, którzy mieli swoje pola w różnych częściach wsi i często zmuszeni byli korzystać z przepustki, celem wykonania prac, ponadto odcięcie znacznej części od Babiej Góry, która w owym czasie odgrywała istotną rolę ekonomiczną (wypasy owiec i wołów, zwózka drzewa).

W inscenizacji przedstawiono scenkę kolędowania ks. Karola Machaya, powrót z jarmarku z zakupami dla schroniska na Babiej Górze wraz z konfiskatą zakupów i kolędy przez żandarmów czeskich. Inscenizacji towarzyszyły pieśni i wiersze o charakterze regionalnym i patriotycznym. Młodzież przygotowała Emilia Karlak, zaś scenariusz opracował Robert Kowalczyk. Po inscenizacji wszystkim zaangażowanym podziękowała Dyrektor SP 3 Ewelina Palenik oraz Sekretarz Gminy Jan Kuliga. W dalszej części uroczystości zaproszono gości do SP 3, gdzie można było obejrzeć plenerową wystawę fotografii „Nasza Droga do Polski” opracowaną przez Pana Andrzeja Habinę, a dla wszystkich przybyłych dzieci z szkół naszej gminy przygotowano regionalne animacje poprowadzone przez Dominikę Żywczak i Agatę Barszcz wraz z towarzyszeniem orawskiej muzyki.

"Dziękujemy serdecznie wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie inscenizacji oraz za uczczenie tych ważnych dla Orawy wydarzeń. Przede wszystkim Dyrekcji, gronu pedagogicznemu Szkoły Podstawowej w Skoczykach za entuzjazm, z jakim podeszli do pomysłu. Dziękujemy Eugeniuszowi Węgrzynowi i Stefanowi Spyrce za udział w inscenizacji, konie i wozy oraz pomoc przy przygotowaniu scenerii. Rola rodziny została powierzona Monice i Mariuszowi Janowiakom, którzy zgodzili się uczestniczyć w inscenizacji wraz z dziećmi: Oliwką, Luizą i Wojtusiem, poświecili swój czas na próby i pomoc w przygotowaniach scenerii i świetnie poradzili sobie aktorsko. Ksiądz Radek natomiast, wspaniale odegrał scenę kolędy w zastępstwie ks. Mateusza. Panie: Ewa Rószczka i Pani Barbara Bodzioch przygotowały dekorację korytarza szkolnego z okazji tego święta. Dziękujemy wszystkim szkołom wraz z opiekunami i gościom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością" - piszą organizatorzy, czyli grupa robocza orawa2024 oraz Szkoła Podstawowa Nr 3 w Lipnicy Wielkiej w ramach wydarzeń „Orawa z Niepodległą” – 100. Rocznica Przyłączenia Części Orawy do Niepodległej Polski.

Uroczystość objęta została Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

UG Lipnica Wielka, opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas