Sobota, 28 maja
Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
Wiatr: 7.956 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
05.10.2013, 19:03 | czytano: 3030

Emocjonujące sztafety

Biegi rozstawne są najciekawszą rywalizacją w przełajach. Koneserzy ostrzą sobie zęby, oczekują dreszczyku emocji. Nie inaczej było w piątek na nowotarskim lotnisku, gdzie walczono o medale mistrzostw powiatu. Pogoda dopisała, ale niestety z frekwencją było krucho.

Być może wtorkowe warunki atmosferyczne podczas biegów indywidualnych (rekord uczestników) odstraszyły startujących. Ci jednak, którzy zgłosili swój udział w imprezie zorganizowanej przez PCK Nowy Targ, dostarczyli swoim opiekunom i kibicom dużo wrażeń. Oprócz walki o medale, toczyła się również rywalizacja o dwa miejsca premiowane udziałem w mistrzostwach Małopolski.

- Wielki szok i szczęście dla szkoły, że dwa zespoły stanęły na podium i w dodatku na dwóch pierwszych miejscach, które pozwolą nam wystartować w mistrzostwach województwa – mówi Daniel Siwor, opiekun grupy ze Szkoły Podstawowej w Sieniawie.

Najpierw posłał w bój dziewczęta, które w ubiegłym roku sięgnęły po mistrzostwo powiatu. - Zawodniczka na pierwszej zmianie była ciut zestresowana i przekazała pałeczkę koleżance dopiero na trzecim miejscu – komentuje Daniel Siwor. – Koleżanki jednak systematycznie odrabiały stracony dystans i na szóstym okrążenie Maria Chowaniec (mistrzyni powiatu i województwa) wyprowadziła sztafetę na pierwsze miejsce. Niestety w szóstych klasach Szczawnica okazała się lepsza i zdołała nas wyprzedzić. Niemniej cieszymy się z drugiego miejsca.

Duży wkład w sukces szczawnickiej sztafety miała Małgorzata Mędoń, córka mistrzyni Polski i reprezentantki kraju w kajakarstwie górskim. Małgosia również zmaga się z nurtami rzeki na kajakowej jedynce. Poszła w ślady mamy. Widać, że ma dobre ogólne przygotowanie. Na najniższym stopniu podium stanęła ekipa z Jabłonki.

- Obawiałem się o chłopców, bo czwartoklasiści są jeszcze bez sukcesów, a sztafeta w ubiegłym roku ukończyła zawody na piątej pozycji – mówi Daniel Siwor. – Okazało się, że wystartowali świetnie. Najmłodsi utrzymali się w czołówce, a uczniowie piątych klas wyprowadzili ekipę na prowadzenie, które szóstoklasiści utrzymali do mety. Wygraliśmy z przewagą 200 metrów nad Szczawnicą i trochę więcej nad Rabą Wyżną. Dla mnie jest to ogromna i miła niespodzianka.
Zażarta walka toczyła się wśród gimnazjalistek. Niemal na każdym okrążeniu dochodziło do zmiany przodownictwa. Rabka, Ciche I i Ciche Jana Pawła II nadawały ton rywalizacji. Na ostatnie dziesiąte okrążenie pierwsza wyruszyła sztafeta Ciche JPII, przed Cichym I i Rabką. Odległości między dwoma pierwszymi sztafetami były minimalne i wszystko mogło się jeszcze wydarzyć. Na ostatnich metrach doszło do fascynującego finiszu. Zawodniczka z Cichego I jeszcze 100 metrów przed metą była na czele, ale finisz przeciwniczki okazał się zabójczy. O zwycięstwie sztafety Cichego JPII zdecydowały centymetry. Brązowe medale wywalczyła ekipa z Rabki.

Rywalizacja chłopców aż do ostatniego okrążenia przebiegała pod dyktando trzech ekip – Maniów, Łapsz Niżnych i Szczawnicy. Był moment, że prowadzenie jeden ze sztafet było dość znaczne, a potem pięć ekip, do szóstej zmiany, walczyło ramię w ramię. Na dziesiąte okrążenie pierwszy wybiegł przedstawiciel Maniów za nim podążył szczawniczanin i przedstawiciel Łapsz Niżnych. Ostatnią pętlę fenomenalnie pobiegł Wiktor Czaja, czołowy narciarz i mistrz Polski młodzików w kajakarstwie górskim, członek sztafety Szczawnicy. Wyprzedził prowadzącego i niezagrożony pierwszy minął linię mety. Trzecie miejsce i brązowe medale wywalczyli biegacze z Maniów.

Najmniej liczniej reprezentowane były dziewczęta uczęszczające do szkół ponadgimnazjalnych. Tylko dwie sztafety stanęły na starcie. Najlepsza okazała się drużyna I LO z Rabki Zdroju przed ZS Jabłonką.

Wśród chłopców Lipnica Wielka (Zespół Szkół) prowadziła od startu aż do ostatniego okrążenia i wydawało się, że nikt nie jest w jej stanie zagrozić. A jednak! Na ostatniej zmianie dała sobie wydrzeć zwycięstwo Rabce (ZLO). Na trzecim miejscu uplasowali się biegacze ZSO nr 2 z Nowego Targu.

Tekst Stefan Leśniowski

Zobacz więcej na

Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas