Technicy weterynarii odkrywają tajemnice pszczół (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 17 lipca
Imieniny: Anety, Aleksego, Julietty
Zakopane
Rain
20°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
20°
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 89 %
Rain
23°
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 91 %
Rain
21°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 92 %
Rain
25°
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 75 %
Rain
22°
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
05.07.2024, 15:12 | czytano: 682

Technicy weterynarii odkrywają tajemnice pszczół (zdjęcia)

Pszczoła miodna, fascynujące stworzenie znane ze swojej pracowitości, o ogromnym znaczeniu dla rolnictwa oraz środowiska naturalnego, znana ludzkości od tysięcy lat, ciągle skrywa przed nami sekrety. Przy tak bogatym „CV” ten sympatyczny owad nie mógł umknąć zainteresowaniu społeczności Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu.

arch. szkoły
arch. szkoły
Od kilku lat w szkole organizowane są obchody Światowego Dnia Pszczół, zwracając uwagę na znaczącą rolę tych owadów, zagrożenia jakie przed nimi stoją oraz sposoby ich ochrony.

Pszczoły już na dobre wpisały w naszą szkolną rzeczywistość, a my aktywnie poszukujemy możliwości poszerzenia wiedzy na ich temat. W ramach współpracy szkoły z Instytutem Zootechniki – Państwowym Instytutem Badawczym w Balicach jedenastu uczniów z technikum kształcącego w zawodzie technik weterynarii wraz z opiekunami wzięło udział w szkoleniu praktycznym pt. „Pobieranie i ocena nasienia trutni oraz jego wykorzystanie do inseminacji matek pszczelich”. Szkolenie w Balicach prowadzili pracownicy Zakładu Biotechnologii Rozrodu i Kriokonserwacji. Pomimo przerwy wakacyjnej uczniowie chętnie skorzystali z okazji, aby poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe i zdobyć nowe doświadczenia związane z ich przyszłym zawodem.

Oto krótka relacja uczniów z wyjazdowych ćwiczeń praktycznych:

Zanim poszliśmy do pasieki, musieliśmy się do tej wizyty odpowiednio przygotować, tzn. założyć specjalny kapelusz z siatką ochronną. Czuliśmy się bezpiecznie, bo cały czas czuwali nad nami pracownicy Instytutu, którzy instruowali nas jak zachować się, aby pszczoły opatrznie nie wzięły nas za zagrożenie. Po otwarciu ula łapaliśmy trutnie, bez obaw o użądlenie. Była to dla nas nauka i zabawa. Po złapaniu odpowiedniej ilości trutni udaliśmy się do laboratorium na drugą część szkolenia. Tutaj pod okiem pracowników mogliśmy sami pobrać nasienie, ocenić jego parametry i przygotować do podania matce pszczelej. Dodatkowo, mieliśmy okazję poznać sposób, w jaki nasienie trutni poddaje się mrożeniu w ciekłym azocie. W przyszłości zastosowanie tej techniki może odegrać ogromną rolę w ochronie zasobów genetycznych pszczół. Na koniec, każdy z nas mógł pod okiem pracowników Instytutu przygotować matkę pszczelą do podania nasienia. Jest to czynność wymagająca niesamowitej precyzji, cierpliwości i opanowania. Okazało się, że podołaliśmy zadaniu celująco. Po zakończeniu szkolenia podekscytowani, z dużą dawką wiedzy i dobrym humorem wróciliśmy do domów. Po wizycie w Balicach i ciekawym szkoleniu podwójnie cieszymy się w szkole już postawiliśmy domek dla zapylaczy, a przyszłościowe plany to szkolna pasieka. Już dziś deklarujemy, że chętnie będziemy wracać do Instytutu PIB w Balicach po kolejne dawki wiedzy o pszczołach.
Gorąco pragniemy, aby z naszej szkoleniowej relacji płynęło następujące przesłanie: pamiętajmy, aby na co dzień doceniać pracę pszczół. Dla nas ludzi to łyżeczka miodu do herbaty, a dla kilku pszczół to dzieło ich całego życia. Dbajmy o pszczoły, chrońmy je i wspierajmy lokalnych pszczelarzy.

źródło: ZSCKR Nowy Targ
Reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas