Na cmentarzu cholerycznym (zdjęcia i film) - podhale24.pl
Sobota, 4 maja
Imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza
Rabka Zdrój
Clouds
16°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
17°
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
17°
Wiatr: 2.376 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 63 %
Jakość powietrza
54 %
Nowy Targ
46 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
01.11.2013, 09:59 | czytano: 3233

Na cmentarzu cholerycznym (zdjęcia i film)

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Krościenku nad Dunajcem po raz kolejny uporządkowali zapomniany epidemiczny cmentarz pod Tylką. Pochodzi on z XIX w. i jest jedynym tak dobrze zachowanym przykładem nekropolii cholerycznej w Gminie Krościenko.

arch. szkoły
arch. szkoły
- Sam cmentarz jest unikalnym świadectwem dramatycznych i dzisiaj mało już zrozumiałych wydarzeń związanych z dawnymi epidemiami. Przez całe stulecia stanowiły one ogromne zagrożenie dla lokalnych społeczności, gdyż masowo niosły śmierć, zostawiając za sobą wyludnione osady, strach nielicznych ocalonych i głębokie zbiorowe mogiły kopane z dala od domów. Te ponure miejsca lokalizowano najczęściej na odludziu, oznaczano prostymi krzyżami lub kapliczkami i raczej nigdy nie odwiedzano, co powodowało, że stopniowo ulegały zniszczeniu i zapomnieniu. Obawiano się poruszenia ziemi, co według przesądów grozić miało powtórnym "uwolnieniem demona moru, rażącego okrutnymi i śmiertelnymi strzałami zarazy" - przypomina opiekun grupy Piotr Krążek.

Kiedyś o cmentarz dbał nieżyjący już ks. Jan Pytel, a od 2002 r., stała opieka nad nim jest sprawowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum. Od tego czasu odwiedzają oni cmentarz dwukrotnie w ciągu roku: zawsze pod koniec października i w czerwcu. Oczyszczają z chwastów kamienny murek, wycinają trawę i grabią liście. Przy okazji poznają przeszłość swojego regionu oraz wiążące się z nią epizody wielkiej historii Europy, bo właśnie takimi były: Czarna Śmierć z 1348 r. oraz "klątwa bogini Kali", jak nazywano w XIX w. przybyłą z Indii cholerę.



źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas