Sobota, 17 kwiecień 2021, Imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 91
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
09.06.2014, 13:13 | czytano: 991

Polsko-niemieckie spotkanie w Szczawnicy

W sobotę, 7 czerwca zakończyło się XV spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy ze swoimi rówieśnikami z Grundschule 1 z Schöneiche w Niemczech.

Międzyszkolna wymiana uczniów i nauczycieli ma już czternastoletnią tradycję, gdyż rozpoczęła się w 2000 roku. Uczniowie mieszkają w rodzinach swoich rówieśników a w wizytach biorą również udział rodzice uczniów oraz, kilkakrotnie, przedstawiciele władz samorządowych. W tym roku trzydziestu uczniów niemieckiej szkoły oraz 9 - osobowa delegacja nauczycieli i rodziców pod przewodnictwem dyr. Sandry Wendt spędziło pięć dni w Szczawnicy realizując z polskimi uczniami projekt "Dnia Wolności" w 25 rocznicę "Okrągłego Stołu" i upadku Muru Berlińskiego. Tradycją na każdym spotkaniu jest mecz piłkarski o "Puchar Przyjaźni". Tym razem pozostał on w Szczawnicy. Poznając piękno pienińskiej przyrody uczestnicy skorzystali ze spływu przełomem Dunajca, a miasto poznali podczas gry miejskiej zakończonej pięknymi górskimi widokami na pikniku w Jaworkach. Uczniowie i dorośli byli także w Krakowie, który jest zawsze stałym punktem wizyt niemieckich gości w Polsce. Piątek jest tradycyjnie "dniem w rodzinach". Rodziny przygotowują cały dzień organizując wiele atrakcji. Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom, którzy przyjęli w swoich domach niemieckich uczniów. Dziękuję także wszystkim dobroczyńcom naszej wymiany, a szczególnie panu Adamowi Wolframowi, szczawnickim flisakom oraz wielu rodzicom, którzy wspomogli organizację wymiany.

Paweł Sypek - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
omg21:27, 13 czerwca 2014
skandalem jest porównywać tą targowicę do Placu Niebiańskiego spokoju....efektem okrągłego stołu jest pochówek jaruzela na powązkach i oddawnie mu honoru przez obecne władze RP
mietek18:17, 9 czerwca 2014
Z góry przepraszam za uszczypliwość być może, ale ciekaw jestem co ci niemieccy uczniowie wiedzą o okrągłym stole. Naprawdę bardzo jestem ciekaw, ponieważ z moich kontaktów z Niemcami wynika że zazwyczaj zlewa im się nasz okrągły stół z aksamitną rewolucją w Pradze i z placem niebiańskiego pokoju w Chinach, przy czym ja mówię o swoich doświadczeniach z dorosłymi Niemcami a nie dziećmi. Już widzę jak polskie i niemieckie dzieci prowadzą dyskusję na temat okrągłego stołu w Polsce - jakież to jest piękne wyobrazić sobie coś takiego!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij