Krościeńscy licealiści wzięli udział w projekcie „Prawo w praktyce" (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny
Szczawnica
Clouds
17°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
17°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 85 %
Rain
17°
Wiatr: 12.528 km/h Wilgotność: 51 %
Rain
18°
Wiatr: 13.032 km/h Wilgotność: 45 %
Rain
18°
Wiatr: 15.156 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
16°
Wiatr: 9.072 km/h Wilgotność: 72 %
Jakość powietrza
48 %
Nowy Targ
34 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
22.03.2016, 10:40 | czytano: 1624

Krościeńscy licealiści wzięli udział w projekcie „Prawo w praktyce" (zdjęcia)

W dniach 15 lutego-16 marca br. młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Krościenku n. D. - klasa 1b, wzięła udział w programie edukacyjnym o nazwie "Prawo w praktyce". Moderatorem zajęć tj. wykładów, warsztatów przygotowujących do gry edukacyjnej był Sędzia Sądu Okręgowego, Jacek Gacek, krościeńskiego LO.

arch. szkoły
arch. szkoły
Patronat nad całością objął Prezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Mieczysław Kamiński. Program miał na celu zapoznać młodzież, klasy z rozszerzonym programem historii i wiedzy o społeczeństwie, z praktyczną stroną stosowania prawa.

Sędzia Jacek Gacek przeprowadził dziesięciogodzinny cykl zajęć, w czasie których młodzież miała możliwość poznać podstawy organizacji wymiaru sprawiedliwości , figury prawne, kontratypy, zasady penalizacji i konkretne przykłady spraw, którym przewodniczył Pan Sędzia. Sposobem prowadzenia zajęć pan Gacek „porwał nastolatków” już od pierwszego spotkania, ujął ich nie tylko dogłębna wiedza, ale również niesamowitą otwartością, życzliwością i serdecznością. Przytoczone sprawy karne, szczegóły niejednokrotnie mrożące krew w żyłach, na pewno na długo zapadną w pamięci uczestnikom projektu. Uczniowie mieli niekończącą się ilość pytań i każde z nich nie pozostało bez odpowiedzi. Pan Sędzia - kolejny raz - udowodnił, że jest mistrzem oracji!

W ramach programu uczniowie uczestniczyli także w zajęciach na terenie Zakładu Karnego w Nowym Sączu. Przewodnikiem w Zakładzie był kpt. Marek Zając, doświadczony wychowawca, z kilkunastoletnim stażem. Dzięki niemu młodzież miała możliwość pobytu w sali widzeń z dozorem i bez dozoru, w sali narad sądu (gdzie m.in. odbywają się rozprawy w sprawie ewentualnym przedterminowych zwolnień) czy też w więziennej kaplicy, w której przepiękne witraże wykonali więźniowie tutejszego Zakładu Karnego. Pan kapitan bardzo sugestywnie opowiedział nam o życiu „za kratkami”, o subkulturach więziennych itp.

Podsumowaniem programu było przeprowadzenie gry edukacyjnej będącej symulacją rozprawy karnej, w której wszyscy uczniowie klasy pełnili rolę organów procesowych oraz stron. Sprawa to zabójstwo XY przez XZ. 16 marca o godzinie 10.00 w sali 020 Sądu Okręgowego w Nowym Sączu młodzież klasy 1b zaaranżowała jedyne w swoim rodzaju wydarzenie - rozprawę sądową. Każdy uczeń miał przydzieloną rolę, do której starannie się przygotował. Były togi, ława sędziowska, strony sprawy, media, świadkowie i publiczność, w tym opiekun programu - Sędzia Jacek Gacek. Rozprawa została perfekcyjnie przeprowadzona, wyrok został wydany...

Na koniec współpracy nastąpiło wręczenie przez Prezesa Sądu Okręgowego stosownych certyfikatów dla każdego uczestnika programu.

Uczymy się przez zabawę, zasada stara, ale ciągle aktualna. Projekt "Prawo w praktyce" to w pełni potwierdził.

Edyta Barnaś, nauczyciel historii i WOS
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas