"Serce Miasta" - projekt uczniów II LO. Co wiemy o ratuszu? - podhale24.pl
Sobota, 18 maja
Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
03.04.2016, 17:16 | czytano: 1931

"Serce Miasta" - projekt uczniów II LO. Co wiemy o ratuszu?

Dariusz Stopka i Filip Kot uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w ZSO nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu przystąpili do realizacji projektu edukacyjnego pt. „Serce Miasta”.

- Do celów badawczych posłużyliśmy się definicją miejsca pamięci opracowaną przez historyków takich jak Étienne François i Hagen Schulze, którzy piszą, że „miejsce pamięci to ważne dla wielu pokoleń punkty ogniskujące pamięć zbiorową i tożsamość, stanowiące część społecznych, kulturowych i politycznych zwyczajów [...] stanowi ono element realnej, społecznej, politycznej, kulturowej lub wyobrażonej przestrzeni” – wyjaśnia Filip, uczeń klasy humanistycznej w II LO.

- Celem projektu jest zbadanie jaki wpływ na budowanie lokalnej tożsamości, a przez to na budowanie narodowej wspólnoty ma miejsce pamięci, którym jest nowotarski ratusz – uzupełnia Darek.

Uczniowie w swojej pracy wybrali następujące obszary badawcze: pokazanie historii i znaczenia ratusza, jako miejsca, które decydowało i decyduje nadal o miejskim charakterze ośrodka osadniczego, przedstawienie ratusza, jako miejsca symbolu symboli historii lokalnej i narodowej; zbadanie kategorii miejskości pod względem socjologicznym.

Aby pozyskać dane do naszych badań przeprowadziliśmy dwie sondy uliczne. Pierwszą w dniu 10 marca na wysokości ulicy Krzywej i galerii handlowej „Buy and Fly”, drugą 18 marca na dworcu autobusowym. Rozmawialiśmy z pięćdziesięcioma osobami w różnym wieku, zarówno mieszkańcami Nowego Targu, jak i osobami spoza miasta. Celem badania było przyjrzenie się, w jaki sposób ratusz funkcjonuje w świadomości lokalnej. Było to bardzo ciekawe doświadczenie – opowiada Filip.

- Pierwsze pytanie brzmiało: „Co to za budynek?” i zadawaliśmy je po pokazaniu na telefonie zdjęcia ratusza. 90% respondentów udzieliło bardzo dobrej odpowiedzi, 10% w ogóle nie wiedziało czym jest pokazywany obiekt. Występował bardzo wysoki poziom korelacji pomiędzy miejscem zamieszkania i udzielaną odpowiedzią – mówi Darek, uczeń klasy informatycznej.

- Na pytanie: Dlaczego w Nowym Targu znajduje się ratusz? – uzyskaliśmy przeróżne odpowiedzi, najczęściej występujące zebraliśmy w sześciu kategoriach, zachowując specyfikę wypowiedzi:
„Miasto musi mieć ratusz” – 26%
„Nowy Targ to stare miasto, więc musiał mieć ratusz” 24%
Miejsce urzędowania burmistrza – 10%
Jest to siedziba urzędu – 4%
„Jest to związane z historią” - 16%
Nie mam pojęcia – 20%
- relacjonuje Filip

Licealistów ciekawiło, czy ludzie wiedzą, jakie funkcje pełnił ratusz w przeszłości. Celowo nie precyzowaliśmy, czy chodzi o czasu średniowiecza, czy ostatnie półwiecze, interesowały nas wszystkie skojarzenia. 26% respondentów nie potrafiło wymienić żadnej funkcji, 20% ankietowanych wymieniło odpowiednio: Urząd Stanu Cywilnego, miejsce urzędowania burmistrza oraz załatwiania spraw urzędowych, według 10% zbierały się tam rady, a 4% ankietowanych odpowiedziało, że było to miejsce spotkań ludzi i zgromadzeń.

Chcieli też zbadać, jaki jest poziom wiedzy na temat obecnych funkcji ratusza. Najwięcej osób uważa, że nadal jest tam Urząd Stanu Cywilnego (26%), 24% wymieniło muzeum, 16% wystawy, 10% urząd (nie precyzując jaki), 8% uważa, że w ratuszu znajdują się zabytki, jedna osoba, wspomniała, że jest to miejsce wykładów oraz Punkt Informacji Turystycznej.

Ratusz jest dla nas symbolem symboli historii lokalnej i narodowej, dlatego zapytaliśmy o tablice wmurowane w jego ściany. 80% ankietowanych odpowiedziało, że widziało te tablice, 20% nie nigdy nie zwróciło na nie uwagi. Jeden z rozmówców wyjaśnił nam, że nigdy nie widział tablic, ponieważ fontanny bardziej przykuwają uwagę – opowiada Darek. – Tylko jedna osoba potrafiła dokładnie odpowiedzieć, co upamiętniają tablice. 60% badanych odpowiadało, że jedna z tablic dotyczy Jana Pawła II, o drugiej nic nie wiedzieli, 20% w ogóle nie wiedziało, co na nich się znajduje, 18% nie mogło sobie przypomnieć – kontynuuje.

Przeprowadzenie ankiety i jej wyniki były dla nas bardzo interesującym doświadczeniem. W oparciu o nie planujemy realizację kolejnych działań projektowych – podsumowują licealiści.

Projekt pt. „Serca Miasta” został objęty honorowym patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Nowy Targ oraz Burmistrza Miasta Nowy Targ. Patronat medialny sprawują Podhale24, Podhale Region, Góral Info, Nowotarska Telewizja Kablowa, TVPodhale.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Police21:18, 5 kwietnia 2016
Filip niech się lepiej z tym drugim do matury uczy.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas