Czwartek, 12 grudzień 2019, Imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
-2°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 80
Clouds
-2°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 80
Clouds
-3°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 80
Mist
-3°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-2°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 80
Clouds
-2°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 80
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dostateczna
Zakopane
Dobra
03.06.2016, 00:27 | czytano: 700

Czas na EKO - relacja z nad morza (zdjęcia)

arch. szkoły

W Nowym Targu powstał pilotażowy projekt edukacji ekologicznej, który swoje pierwsze działania skupił na jakości powietrza w naszym mieście. W projekcie uczestniczą uczniowie nowotarskiej "szóstki". Dzieci pojechały nad morze do Stegny, gdzie będą realizowali program Ekoszkoły. Zgodnie z zapowiedzią - swój pobyt nad morzem relacjonują na Podhale24.

28 - 29 maja pierwszy dzień
Wyjeżdżaliśmy w deszczu, a w Krakowie pociąg przyjechał z 20 min. opóźnieniem, ale nam to nie przeszkadzało, bo radość z podróży była wielka. Tak długo czekaliśmy na ten wyjazd, że teraz szczęśliwi z wakacyjnym humorem, pociągiem jechaliśmy do naszego celu.
Stegna przywitała nas piękną, słoneczną pogodą. Po zakwaterowaniu poszliśmy nad morze. Na plaży nie czuliśmy już zmęczenia po podróży, byliśmy gotowi do zabawy, przez cały tydzień ma być tak pięknie i słonecznie. Już nie możemy się doczekać jutrzejszego dnia, kiedy to zaczniemy realizować nasze pomysły. Bardzo dziękujemy wszystkim Przyjaciołom Czystego Powietrza, dzięki którym czeka nas tak wspaniały wypoczynek.

Stegna, 30 maja dzień drugi
Ekoszkoła ruszyła do pracy! Dziś było wiele zadań przed nami. Zaraz po śniadaniu w świetlicy odbyły się zajęcia, w czasie których powstały plakaty i dekoracja do przedstawienia Wielki Dym. Nasze prace będą już w czwartek wystawione w Gminnym Ośrodku Kultury w Stegnie, gdzie dla uczniów ze Szkoły Podstawowej przeprowadzimy minikonferencję o czystym powietrzu. Wśród naszych zdjęć posyłamy Wam nasz plakat informacyjny. Dodatkowo poznaliśmy główne źródła zanieczyszczenia powietrza. Wiemy, że jednym z najgorszych jest pył zawieszony(PM). Pył zawieszony jest zanieczyszczeniem powietrza, które przynosi największe szkody zdrowiu człowieka, jest tak lekki, że może unosić się w powietrzu. Niektóre jego cząstki są tak małe (jedna trzydziesta do jednej piątej średnicy ludzkiego włosa), że nie tylko wnikają głęboko do naszych płuc, ale również przedostają się do krwiobiegu, podobnie jak tlen. Jak dobrze, że tu możemy oddychać czystym powietrzem.
Po obiedzie, bo pogoda dopisała, byliśmy na plaży. Choć Bałtyk nie zachęcał temperaturą do kąpieli, nam to nie przeszkadzało. Było cudnie, fale, słońce i czyściutki pasek. Jak dobrze, że jeszcze kilka dni przed nami. Mamy nadzieję, że takich chwil będzie więcej!

Stegna, 31 maja dzień trzeci
Dziś był bardzo pracowity dzień. Kończyliśmy nasze prace plastyczne i niestety musieliśmy zasiąść w „ławkach”. Dobrze, że nasze panie przygotowały wiele ciekawych informacji. Utrwaliliśmy wiedzę na temat nieodnawialnych źródeł energii, podczas quizu rozpoznaliśmy przyczyny zanieczyszczenia powietrza. Uświadomiliśmy sobie, czym jest smog oraz niska emisja i jak wpływa na nasze zdrowie. Aż chce nam się krzyczeć:
JEŚLI KOCHASZ SWOJE DZIECI TO CZŁOWIEKU NIE PAL ŚMIECI!
Po krótkiej przerwie wróciliśmy do zajęć i rozmawialiśmy o OZE(odnawialnych źródłach energii).
Po południu zwiedzaliśmy Muzeum Bursztynu, gdzie pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o jego pozyskiwaniu oraz pokazywał sposoby na odróżnienie oryginalnego bursztynu od imitacji. Każdy z nas na pamiątkę dostał kały kamyk na szczęście.
Wieczorem mieliśmy próby do przedstawienia, a potem spacer na zachód słońca nad morzem.
Tak więc był to bardzo pracowity dzień, ale za to mogliśmy oddychać czystym powietrzem!

1 czerwca dzień czwarty
Dziś mamy wolne, bo to nasze święto! Po śniadaniu poszliśmy na spacer po miasteczku, potem do Parku Linowego, gdzie niektórzy z nas przełamywali swoje słabości. Później były lody, plażowanie i zabawy oraz pyszny deser. Na zakończenie dnia ognisko. Jutro ważny dzień, nasz występ w GOK-u! Trzymajcie za nas kciuki!
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij