Drugi tydzień praktyk uczniów nowotarskiego ZSCKR w Portugalii - podhale24.pl
Sobota, 4 maja
Imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza
Nowy Targ
Clouds
18°
Wiatr: 11.232 km/h Wilgotność: 38 %
Clouds
18°
Wiatr: 12.096 km/h Wilgotność: 57 %
Clouds
18°
Wiatr: 12.096 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
19°
Wiatr: 11.628 km/h Wilgotność: 41 %
Clouds
21°
Wiatr: 11.772 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
20°
Wiatr: 10.044 km/h Wilgotność: 37 %
Jakość powietrza
88 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 44 | 88 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
07.06.2017, 13:25 | czytano: 1464

Drugi tydzień praktyk uczniów nowotarskiego ZSCKR w Portugalii

Grupa 12 uczniów Technikum Weterynarii w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu, wyjechała na praktyki zawodowe do Portugalii – do miejscowości Barcelos.

arch. szkoły
arch. szkoły
Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu pn. „Europa w Nowym Targu - podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez europejskie praktyki” realizowanego przez Małopolskie Centrum Edukacji Sp. z o.o. Projekt realizowany jest na zasadach programu Erasmus+ - współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Młodzież odbywa praktyki w dużych gospodarstwach rolnych w Portugalii mających w swoich zasobach około 100 sztuk stada podstawowego. Gospodarstwa te zajmowały się głównie produkcją mleka. W trakcie praktyk, rekordowym wynikiem „mlekobrania” było jednorazowe pozyskanie 25 litrów mleka od jednej krowy. Inne produkty, takie jak mleko kozie, mięso, jajka są wykorzystywane na użytek własny.

Dzięki odbytym praktykom uczniowie mogli porównać gospodarstwa krajowe z portugalskimi, co pozwoliło stwierdzić, że różnice istnieją, ale nie są duże. Portugalscy gospodarze posiadają takie same rasy bydła jak w Polsce - najliczniejszą jest holsztyńsko-fryzyjska oraz simentalska, jersey. Różnice następują natomiast u kur w gospodarstwach przydomowych podobnie jak i świń i innych zwierząt domowych, porównując je do krajowych zwierząt.

Do  codziennych obowiązków młodzieży należała pomoc przy doju mechanicznym w halach udojowych, który jest procesem bardzo pracochłonnym. Dodatkowo bez względu na sposób doju gospodarze stanowczo przestrzegali zasad higieny pracy, punktualnie rozpoczynali dój, a wszystkie czynności wykonywali szybko i dokładnie. Wszystkie te procesy miały na celu uzyskanie zdrowego i czystego mleka, a także troskę o zdrowe wymiona krów. Młodzież zauważyła także, że w Portugalii nie przestrzega się tak rygorystycznie oceny pokroju krowy oraz doboru zwierząt do rozrodu pod względem budowy ciała, jak to robią polscy gospodarze w celu eliminacji wad.

W kolejnych dniach, komunikacja młodzieży z gospodarzami była coraz bardziej sprawna. Do obowiązków praktykantów należało także coraz więcej czynności. W trakcie zajęć badali skuteczność inseminacji,  śledzili  proces rozwoju zarodków, oceniali  skuteczność sztucznej inseminacji dzięki nowoczesnej aparaturze USG. Niektóre ze zwierząt wymagały niewielkich zabiegów weterynaryjnych np. podawanie lekarstw, środków odrobaczających, tabletek przeciw pasożytom, zastrzyków (np. z oxytetracykliny) oraz czułej opieki i rehabilitacji.

Praktykantów odwiedził dyrektor szkoły Marian Nowak wraz z kierownikiem szkolenia praktycznego Stanisławem Bułą. W sobotę razem z dyrekcją uczniowie zwiedzali zabytki wpisane na listę UNESCO, takie jak: najstarsze miasto w Portugalii - Braga które szczyci się ponad 2000-letnią historią oraz jest jednym z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. Założone zostało w czasach rzymskich jako Bracara Augusta. W Porto zdecydowano się na rejs łódką po rzece Douro, dzięki czemu była możliwość obejrzenia miasta z innej strony.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas