Kadeci w II edycji historycznego konkursu (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty
Jabłonka
Clouds
17°
Wiatr: 11.196 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
18°
Wiatr: 12.672 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
18°
Wiatr: 10.044 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
18°
Wiatr: 10.116 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
20°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 60 %
-
brak pomiaru
Jakość powietrza
74 %
Nowy Targ
68 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 37 | 74 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
05.02.2018, 13:51 | czytano: 490

Kadeci w II edycji historycznego konkursu (zdjęcia)

Na fali sukcesu w ubiegłorocznej, I edycji ogólnopolskiego Konkursu „Policjanci w służbie historii” – tego roku kadeci z klas mundurowych Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu postanowili również podjąć się zadań związanych z przybliżeniem bohaterskich sylwetek i losów policjantów z okresu II Rzeczypospolitej oraz lat II wojny w obszarze Generalnej Guberni.

arch. szkoły
arch. szkoły
Pomogą im w tym warsztaty odbyte właśnie w krakowskiej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej.

IPN - wespół z Komendą Główną Policji – jest bowiem organizatorem tych konkursowych zmagań cieszących się coraz większą popularnością wśród młodzieży.

W ubiegłorocznej edycji trzy pierwszoklasistki z Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta – znalazłszy się w gronie laureatów – odbyły w październiku bardzo interesującą wycieczkę po miejscach polskiej martyrologii na Białorusi i Ukrainie. Teraz w ich ślady idzie siedmioro uczniów klas I i II.

Podzieleni na trzy grupy kadeci zajmą się postaciami:
- posterunkowego Stanisława Ignatowicza, który – pełniąc służbę we Lwowie – walczył jako obrońca tego miasta przed wojskami niemieckimi, następnie sowieckimi, dostał się do sowieckiej niewoli, przeszedł przez obóz w Ostaszkowie, a zamordowany strzałem w tym głowy w Kalininie, wraz z innymi ofiarami zbrodni, wrzucony został do grobowego dołu w Miednoje,
- posterunkowego Franciszka Ciulemby – podczas II wojny komendanta posterunku policji w Gdowie. Aresztowany przez Gestapo przeszedł on przez krakowskie więzienie Montelupich, obozy koncentracyjne w Oświęcimiu i Gross Rosen,
- kpt. Józefa Wraubka, podczas II wojny komendanta Policji Państwowej w Nowym Targu, zaangażowanego w działalność konspiracyjną i wywiadowczą. Aresztowany przez Gestapo, trafił on do obozu w Oświęcimiu, który udało mu się przeżyć.

Informacje o tych bohaterach kadeci czerpią od członków Stowarzyszenia Rodzina Policyjna ’39, z którymi wcześniej nawiązali kontakt, a teraz odwiedzają ich, zbierając wspomnienia o dziadkach i ojcach, pozyskując zdjęcia i dokumenty. Cennych informacji udzielił im też pochodzący z okolic Nowego Targu nadkom. Krzysztof Musielak - dyrektor Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji.

Regulamin historycznego konkursu termin złożenia prac wyznacza na 7 maja. Rozstrzygnięcie nastąpi 15 czerwca. Opracowanie każdej sylwetki składać się ma z trzech elementów:
- opisu postaci (w tym z przygotowania własnej produkcji filmowej nie dłuższej niż 3-minutowa, w formie wywiadu z potomkami lub autorskiej prezentacji),
- opisu miejsca pamięci związanego z wybraną postacią
- przeprowadzenia w innych szkołach żywej lekcji historii poświęconej wybranemu bohaterowi.

Ocenie konkursowego jury będzie podlegał każdy z tych elementów. Żywe lekcje mają się odbyć w szkołach jeszcze przed feriami małopolskimi.

Warsztaty dla uczestników konkursu, zorganizowane pod hasłem „Przystanek Historia” w krakowskiej siedzibie IPN, pozwoliły młodzieży poznać bliżej okoliczności powstania i dzieje Policji Państwowej w latach II RP i II wojny. Zafascynowała młodzież część warsztatów, w której policjanci z grup rekonstrukcyjnych prezentowali elementy umundurowania, wyposażenia, uzbrojenia; tłumaczyli też, skąd wzięła swoją nazwę „granatowa policja”. Zgromadzone przez rekonstruktorów eksponaty, repliki i zdjęcia wzbudziły duże zainteresowanie młodzieży, która – wszedłszy w komitywę z ich posiadaczami, wypożyczyła na użytek planowanych żywych lekcji historii mundury i elementy ekwipunku. Wykorzystane na nich będą także gotowe już filmiki.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Tadeusz Morawa14:47, 5 lutego 2018
Kpt Józef Wraubek demaskuje książkę komunisty Sylwestra Leczykiewicza pt Konfederacja Tatrzańska, która jest biblią dr Macieja Korkucia z IPN.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas