Zakład Karny od środka – edukacyjna wizyta z mocnymi wrażeniami - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Szczawnica
Snow
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 6.336 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
-0°
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
21.06.2018, 11:30 | czytano: 2648

Zakład Karny od środka – edukacyjna wizyta z mocnymi wrażeniami

Nowosądecki Zakład Karny – funkcjonujący w dawnych zabudowaniach klasztoru pijarów – ma swoją ponad 160-letnią historię. Po kilkumiesięcznych staraniach i przygotowaniach, kadeci z Prywatnego Liceum dla Młodzieży w Nowym Targu mieli szansę poznać od środka rozkład, specyfikę i codzienne życie tej resocjalizacyjnej placówki.

arch. szkoły
arch. szkoły
Ponieważ na jej teren nie wolno wnosić telefonów, komputerów i tym podobnych urządzeń – mundurowa młodzież przeżyła pierwszy dreszczyk emocji już podczas kontroli, przeprowadzonej przez strażników więziennych, przed wejściem za mury Zakładu Karnego.

Rolę przewodniczki po budynkach ZK spełniła jedna z funkcjonariuszek Służby Więziennej, która na co dzień zajmuje się resocjalizacją więźniów. Ona też przybliżyła kadetom historię powstania więzienia w Nowym Sączu. Młodzież mogła poznać procedurę przyjmowania i ewidencjonowania skazanych (od wykonania fotografii, po odebranie wszystkich przedmiotów prywatnych, w tym pieniędzy itd.), miała też okazję zwiedzić pomieszczenia, gdzie odbywają się widzenia skazanych z rodzinami i znajomymi. Tutaj kadeci dowiedzieli się o zasadach stosowanych podczas widzeń, dlaczego np. podczas jednych spotkań rozmówcy oddzieleni są od siebie dźwiękoszczelną pleksą i używają słuchawek telefonicznych, natomiast inne spotkania mogą odbywać się bez tego typu zabezpieczeń.

Kolejną ciekawostką było poznanie funkcjonowania sklepu więziennego, czyli kantyny oraz zasad sprzedaży poszczególnych artykułów, gdyż nie wszyscy więźniowie mogą mieć przy sobie środki płatnicze. Przebywanie skazanych w kapliczce więziennej też obwarowane jest specjalnymi wymogami.

Napięcie rosło w miarę jak kadeci zbliżali się do cel więziennych, by poznać funkcjonowanie tych pomieszczeń i reguły zachowania obowiązujące współwięźniów. Mieli okazję zobaczyć celę, w której zamieszkuje 11 skazanych. Przewodniczka wyjawiła im kilka zasad wspólnego przebywania, mówiąc także o podziale na grupy: tymczasowo aresztowanych, skazanych po raz pierwszych, skazanych po raz kolejny i recydywistów.

Wizyta w Zakładzie Karnym była ponadto okazją do przyjrzenia się pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej i jej wyposażeniu. Kadeci dowiedzieli się m.in., jak wygląda przemieszczanie się skazanych pomiędzy piętrami czy budynkami. Takie wycieczki zawsze bowiem muszą się odbywać w asyście funkcjonariusza SW. Określone zasady obowiązują również na terenach rekreacyjnych, czyli „spacerniakach”.

Wrażenia doznane podczas tej wizyty skłaniały kadetów do zadawania wielu pytań, a zainteresowani byli oni również rekrutacją funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy – wspomagani przez funkcjonariuszy ochrony - odpowiedzialni są nie tylko za przestrzeganie regulaminu, ład i porządek, ale spełniają też ważną w resocjalizacyjnym procesie rolę wychowawców osób skazanych. Im powierzono też zadania logistyczne i urzędnicze.

Droga powrotu kadetów zza murów i krat również wiązała się z ponowną kontrolą– czy nie wynoszą jakichś niepożądanych przedmiotów.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas