"Aż miło na duszy, jak świeży chleb puszy". Święto chleba w ZSCKR (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Szczawnica
Clouds
18°
Wiatr: 16.74 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
18°
Wiatr: 21.348 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
19°
Wiatr: 10.152 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
21°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 38 %
Clouds
18°
Wiatr: 22.536 km/h Wilgotność: 45 %
Clouds
15°
Wiatr: 13.248 km/h Wilgotność: 52 %
Jakość powietrza
50 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
4 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
26.10.2018, 14:59 | czytano: 1911

"Aż miło na duszy, jak świeży chleb puszy". Święto chleba w ZSCKR (zdjęcia)

Co roku o tej samej porze w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu pachnie świeżym chlebem. Tegoroczna, dziesiąta już edycja „Święta Chleba” w ramach kampanii „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia” zgromadziła na Kokoszkowie liczne grono zwolenników chleba na zakwasie.

arch. szkoły
arch. szkoły
Przygotowania do uroczystości trwały przez kilka dni, a zapach wypiekanego chleba roznosił się po całej szkole już od samego rana. Podsumowanie całej akcji odbyło się 25 października 2018 r.

Po oficjalnym powitaniu gości, pan Dyrektor Marian Nowak odczytał list od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który przekazał wyrazy uznania dla całej społeczności szkolnej i podkreślił, iż „chleb towarzyszy nam od zarania dziejów, jest jednym z najstarszych a zarazem najczęściej spożywanych pokarmów na świecie. Jest także ważnym i nieodłącznym elementem naszej polskiej kultury i tradycji. Chleb przez wieki stał się nie tylko symbolem pożywienia, ale i symbolem życia.”

Głos zabrali również zaproszeni goście, Sekretarz Miasta Nowy Targ pani Stanisława Szołtysek, pani Anna Paluch - Poseł na Sejm RP oraz pan Karol Zachwieja - przedstawiciel Małopolskiej Izby Rolniczej.

W pięknie przygotowanej sali, centralne miejsce zajmował staropolski stół z pajdami chleba i tradycyjnymi dodatkami – smalec, zeszklona cebulka, kiszone ogórki. Dodatkowo został przygotowany bufet kanapkowy, na którym serwowano kanapki udekorowane różnymi dodatkami. Wszystkie chleby na „chlebowe święto” młodzież wypiekała na szkolnej kuchni pod kierunkiem nauczycieli gastronomii pani Teresy Wrocławiak i pani Doroty Kościelniak. Całą uroczystość prowadziła z pełnym profesjonalizmem i swobodą pani Halina Galas.

Na spotkaniu degustowano chleb zarówno na zakwasie żytnim, jak i pszennym: typowe pieczywo pszenne, mieszane (pszenno – żytnie), orkiszowe oraz chleby z dodatkami – wieloziarnisty, z żurawiną, z suszonymi śliwkami, z czosnkiem niedźwiedzim, z suszonymi pomidorami z prażoną cebulką, z czarnuszką, z orzechami, pojawiło się również kilka chlebów szpinakowych i dyniowych. Ucztą dla podniebienia i dopełnieniem całości były smakowite dodatki do chleba, tj. smalec, pasty twarogowe (ze szczypiorkiem, pomidorami, rzodkiewką), gulasz do smarowania pajd chleba, kiełbasa podsmażana, zeszklona cebula oraz masło.

Jednym z głównych punktów uroczystości był Szkolny konkurs pt. „Dlaczego chleb na zakwasie jest zdrowy? Uczniowie podczas kilkuminutowych scenek w sposób humorystyczny promowali zdrowy styl życia i mieli za zadanie przekonać wszystkich zaproszonych gości i całą społeczność szkolną do spożywania tylko zdrowego chleba.

Komisja konkursowa w składzie: Marian Nowak dyrektor szkoły, Regina Leja - nauczyciel z ZSCKR oraz Pani sekretarz Stanisława Szołtysek po krótkiej naradzie zgodnie przyznali, iż cele konkursu zostały zrealizowane. Ostatecznie wyłoniono 4 zwycięskie drużyny; I miejsce zajęła drużyna z klasy I technikum żywienia i usług gastronomicznych. Pan Karol Zachwieja wręczył wszystkim zwycięskim drużynom nagrody ufundowane przez Małopolską Izbę Rolniczą. Dodatkowo zwycięska drużyna zasiadła przy suto zastawionym stole, przygotowanym specjalnie w ramach nagrody za zajęcie I miejsca.

Na zakończenie uroczystości przedstawiciele wszystkich klas otrzymali świeży, pachnący chleb na zakwasie do degustacji, tak aby każdy pamiętał o „Święcie Chleba”. Zaproszeni goście nie szczędzili pochwał smakując przygotowane specjały.

Podsumowując to wyjątkowe spotkanie organizatorzy przyznali: organizując co roku „Święto chleba” nie pozwalamy młodzieży zapomnieć o wartościach odżywczych razowego chleba, ale przede wszystkim nie pozwalamy zapomnieć o szacunku dla chleba. Dziś do wypieku chleba używa się mnóstwa dodatków chemicznych i nie ma on tych wartości, które winien mieć. Chleb łatwiej dostępny, nie wzbudza szacunku, jak wszystko, co łatwo przychodzi.

źródło: ZSCKR Nowy Targ
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas