Wehikuł czasu w Goszczyńskim (duża galeria) - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
Wiatr: 10.62 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
Wiatr: 7.92 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
11.11.2018, 19:06 | czytano: 3833

Wehikuł czasu w Goszczyńskim (duża galeria)

W rześki poranek 6 listopada tego roku, szacowny budynek I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu przypomniał sobie czasy młodości. Korytarze ponownie wypełnili uczniowie w pumpach, kamizelkach, marynarkach mundurkowych, a plac przed szkołą zaroił się od pensjonarek, dystyngowanych dam w kapeluszach i perłach, eleganckich panien w futrach i zalotnych opaskach.

W ten sposób cała społeczność szkolna – uczniowie i nauczyciele – włączyła się w stworzenie uroczego klimatu nadciągających lat 20 ubiegłego stulecia, będącego tłem dla szczególnego spektaklu, który się odbył przed gmachem szkoły. Był on rekonstrukcją wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości na terenie Nowego Targu z wpisaną w nie historią szkoły. Scenariusz współtworzyli Hanna Sięka i Jacek Waksmundzki, spektakl wyreżyserowała Hanna Sięka a inicjatywę wspierały Małgorzata Węglarz i Katarzyna Żmuda. Na przedstawienie przybyli goście ze Szkół Podstawowych nr 2, nr 5 i nr 11 oraz prywatnej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum MCE.

Widowisko przedstawiało piękną historię Gimnazjum nowotarskiego, które od samych początków swojego istnienia, od 1905 roku, pilnie pracowało na to, żeby sen o wolnej Polsce się ziścił. Ukazane zostały starania nauczycieli, aby uczniowie oprócz wiedzy zyskali również przeszkolenie wojskowe. Szkolenie nienawykłych do musztry uczniów zostało przedstawione w atrakcyjnej formie nowoczesnego układu tanecznego, do którego choreografię ułożyła uczennica klasy 2d Aleksandra Szymoniak, a wykonali jej szkolni koledzy. Pokaz wypadł bardzo efektownie i został ciepło przyjęty przez publiczność.

Następnie przed oczami widzów rozegrały się sceny z życia ludności cywilnej ogarniętej wojną – młodzi aktorzy zainscenizowali pobór do wojska, pożegnania, oczekiwanie na listy, przekształcenie szkoły w szpital, zbiórki na rzecz żołnierzy, głód, niepokoje i dyskusje związane z kształtem odzyskanej ojczyzny. Sceny zakończył bardzo wzruszający materiał audiowizualny.

Montaż filmowy, przygotowany przez Sebastiana Gałowicza, ucznia klasy 3c, przypominał chłopców, którzy z ławek szkolnych poszli walczyć o niepodległość Polski. Przeplatane w nim były filmy dokumentalne z I wojny światowej, archiwalne zdjęcia poległych bohaterów, którzy wyszli z Goszczyńskiego oraz bieg sztafetowy dzisiejszych uczniów liceum. Chociaż jednych i drugich dzieli 100 lat, są do siebie uderzająco podobni. Obraz ten pokazuje jak marzenie o niepodległości przekazywane było z rąk do rąk, przez takich samych ludzi jak Ci, którzy dzisiaj chodzą do szkoły. Mimo że to marzenie trafiło do rąk współczesnych już zrealizowane, wciąż jest zobowiązaniem.

Radość z odzyskanej wolności publiczność podzieliła z pierwszymi włodarzami wolnej Polski w Nowym Targu. Odsłuchała przemówienia burmistrza Józefa Rajskiego, przysięgi na wierność narodowi polskiemu majora Otokara Brzeziny, relacji dra Jana Bednarskiego ze ślubowania starosty Stanisława Psarskiego – słów uroczystych i przepełnionych entuzjazmem, ale i troską o poszanowanie prawa w odrodzonym państwie. Spektakl zakończyło zbiorowe odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego i właśnie ta scena zawierała najważniejsze przesłanie rekonstrukcji w Goszczyńskim: czas płynie, ale nic się nie zmieniło, z serca powtarzamy za naszymi starszymi kolegami zapewnienie, że jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy.

źródło: szkoła, zdj. arch. szkoły oraz Zbigniew Krauzowicz
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Jacek22:51, 13 listopada 2018
Brawo Goszczyński za oryginalny pomysł!!!Wspaniałe stroje i duch tamtych czasów!!!
mbp11:28, 13 listopada 2018
Goszczyński podpatrzył "Dawnej Rabki czar" z 9 czerwca br ze współudziałem Romera, ale dobrze, ktoś musiał pokazać ze można ruszyć młodzież. Fajnie że budzi się kreatywność :)
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas