100-lecie odzyskania Niepodległości w szkołach w Krościenku (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Jabłonka
-
brak pomiaru
Clouds
Wiatr: 13.896 km/h Wilgotność: 67 %
-
brak pomiaru
-
brak pomiaru
-
brak pomiaru
-
brak pomiaru
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
14.11.2018, 13:19 | czytano: 803

100-lecie odzyskania Niepodległości w szkołach w Krościenku (zdjęcia)

Dzień biało-czerwonych strojów, Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej, mecz nauczyciele-uczniowie, prezentacja strojów i mody regionalnej dla przedszkolaków, konkurs na najpiękniejszy kotylion i lapbooki, Wieczornica Patriotyczna, uroczysta akademia, koncert w kościele parafialnym dla społeczności Krościenka i złożenie kwiatów na grobie żołnierzy I wojny światowej - tak 100-lecie odzyskania Niepodległości świętowała społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 (dawnego gimnazjum) wraz z oddziałami przedszkolnymi w Krościenku nad Dunajcem.

arch. szkoły
arch. szkoły
W środę 7 XI bielą i czerwienią - polskimi barwami narodowymi została przyozdobiona cała szkoła. Praktycznie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami ubrali się tego dnia na biało-czerwono, co wymownie i symbolicznie podkreśliło początek niezwykłego czasu świętowania tej ważnej rocznicy. Na sali gimnastycznej odbył się Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Wszyscy mogli podziwiać wykonania utworów przez różne grupy: od trzylatków aż po młodzież z klas trzecich gimnazjum. Wszystkie klasy zaśpiewały pięknie. Jedna z nich zrobiła to jednak najpiękniej.  Była to klasa pierwsza,  którą jury uhonorowało nagrodą Grand Prix.

Po zakończeniu konkursu rozpoczęła sie inna rywalizacja, tym razem sportowa. Między nauczycielami a uczniami rozegrano dwa mecze w dwóch dyscyplinach sportowych: piłce halowej oraz siatkówce. Wydarzenie to zorganizowane po raz pierwszy, cieszyło się ogromną popularnością i raz po raz wzbudzało aplauz licznie zgromadzonej i dopingującej widowni.

W czwartek 8 XI zdecydowana większość uczniów i nauczycieli, aby podkreślić znaczenie naszej Małej Ojczyzny przyszła do szkoły wystrojona w tradycyjne stroje regionalne. Grupa najpiękniej ubranych uczniów wybrała się w odwiedziny do przedszkolaków, aby tam zaprezentować swoje stroje, opowiedzieć nieco o związanych z nimi tradycjach oraz zaśpiewać kilka regionalnych przyśpiewek góralskich. Ostatecznie stanęło na tym, że owa grupa odwiedziła również wszystkie oddziały szkolne urządzając prawdziwy „pokaz mody regionalnej”.

O godzinie 17 rozpoczęła się Wieczornica Patriotyczna. Podczas półtoragodzinnego spotkania uczniowie i licznie zgromadzeni mieszkańcy Krościenka mieli szansę posłuchać interesującej prelekcji pani Barbary Węglarz - dyrektor Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy o atmosferze, wydarzeniach i sytuacji tamtych dni w Pieninach, obejrzeć fragmenty animowanego filmu Tomasza Bagińskiego streszczającego całą historię Polski, a także wspólnie pośpiewać te bardziej i te mniej znane piosenki patriotyczne. Podczas wieczornicy odbyło się również rozdanie nagród dla zwycięzców szkolnego konkursu na wykonanie najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego „lapbooka”, czyli samodzielnie zrobionej tematycznej książeczki uzupełnianej rysunkami, opowiadaniami i zdjęciami.

W piątek 9 XI cała szkolna społeczność wzięła udział w uroczystej akademii, zaś w niedzielę 11 XI uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w kościele parafialnym zaprezentowali licznie zgromadzonej po mszy św. społeczności Krościenka program słowno-muzyczny. Młodzi artyści i recytatorzy swoją postawą i zaangażowaniem wyrazili wdzięczność i uznanie wszystkim tym, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Przedstawienie przybliżyło atmosferę: dramatyzm i radość tamtych czasów oraz dokonania pokoleń, którym zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej oraz możliwość pielęgnowania polskich tradycji.

Ostatnim akordem szkolnych obchodów 100-lecia Niepodległości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez delegację uczniów na cmentarzu wojennym nr 377, czyli kwaterze 3 żołnierzy cesarskich z okresu 1914-1918 związanej z jedną z najważniejszych bitew I wojny światowej na froncie wschodnim - operacją limanowsko-łapanowską z 1914 r.

Krzysztof Koper, ks. Krzysztof Pach
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas