Czwartek, 23 maj 2019, Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
Szczawnica i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 76
Rain
14°
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 76
Rain
13°
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 76
Rain
13°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 93
Clouds
13°
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 76
Clouds
13°
Wiatr: 33.48 km/h Wilgotność: 76
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
06.12.2018, 18:52 | czytano: 336

Krościeńscy licealiści na sali rozpraw- podsumowanie projektu „Prawo w Praktyce”

arch. szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego od czterech lat uczestniczy w Projekcie Edukacyjnym „Prawo w Praktyce” prowadzonym przez sędziego Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Jacka Gacka. W jego trakcie uczniowie poznają pracę sądu oswajają się z podstawowymi pojęciami prawniczymi oraz przygotowują do rozprawy sądowej, która stanowi podsumowanie projektu.

Pod koniec listopada klasa 1b Liceum Ogólnokształcącego z dyrektorem Robertem Dębskim, udała się do Nowego Sącza w ramach projektu Prawo w praktyce, który realizowali pod kierunkiem Sędziego Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, Jacka Gacka. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Zakładu Karnego. Wychowawca, oprowadzający uczniów przybliżył im sytuację, jaka panuje zakładzie karnym . Mogli oni zobaczyć jak wyglądają cele, kaplica, sale widzeń, świetlice, w których więźniowie pod nadzorem spędzają czas. Uczniowie zgodnie stwierdzili , że wizyta w Zakładzie Karnym, zmusza do zastanowienia się nad losem więźniów. Kolejnym punktem wycieczki był Sąd Okręgowy, w którym pierwszoklasiści mieli okazję przeprowadzić swoją pierwszą rozprawę sądową .W rolę przewodniczącego składu sędziowskiego wcieliła się Marzena Rajczak, sekretarzem była Klaudia Jankowska, drugim sędzią Wiktoria Wąchała, a ławnikami Barbara Mikowska, Karolina Sas oraz Amelia Kundziarz. Na ławie oskarżonych siedział Szymon Plewa . Jego obrońcą była Gabriela Wolska. Natomiast miejsce dla pokrzywdzonych zajmowała Małgorzata Knutelska prokuratorem była Anna Śledź, a doradcą Karolina Kacwin . Sprawa dotyczyła morderstwa pana Andrzeja, brata pokrzywdzonej. Bardzo ważną rolę podczas rozprawy odgrywali świadkowie, czyli Roksana Pawlikowska, Sylwia Jankowska, Małgorzata Mędoń, Oliwia Jankowska, Aleksandra Żołądek, Damian Kazimierczak, a także dyrektor Robert Dębski. W rolę dziennikarza wcielił się Mateusz Zaporski. Nad całą rozprawą czuwał sędzia Jacek Gacek, który przygotował licealistów do odegrania wybranych ról. Na zakończenie uczniowie złożyli podziękowania na jego ręce. Wyjazd bardzo podobał się licealistom. Miał ogromne walory wychowawcze i edukacyjne.

Tekst: LO Krościenko/ opr. WB, zdj. arch. szkoły
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij