Czwartek, 20 czerwiec 2019, Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
21°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Clouds
21°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Clouds
21°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Clear
21°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 88
Clouds
21°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Clouds
19°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 88
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
17.12.2018, 21:40 | czytano: 677

„Filozoficzny Goszczyński”

arch. szkoły

W każdy wtorek przez dziewięć tygodni klasa 2d w I Liceum Ogólnokształcącego im .S. Goszczyńskiego w Nowym Targu brała udział w projekcie pt. „Miedzy literaturą a filozofią: konflikt i dialog”, realizowanym przez Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja.

Wykłady prowadziła dr Anna Kowalcze-Pawlik.

W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość zagłębienia się w tematy dotyczące filozofii. Poruszali tematykę m.in. prawa, wolności, władzy oraz życia człowieka w społeczeństwie, w oparciu o teksty literackie i naukowe. Czytali fragmenty "Makbeta", "Hamleta", "Otella", "Burzy" i "Miarki za miarkę" Szekspira. Poznali również teksty filozofów takich jak Immanuel Kant, Platon, John Locke, św. Augustyn, czy ks. Józef Tishner. Warto wspomnieć, że ten ostatni jest również absolwentem naszej szkoły, a jego filozofia opiera się na dialogu.

Uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności artystyczne. Czytając dramaty Szekspira z podziałem na role, mogli udoskonalać zdolności aktorskie. Przedstawiali również prace wykonane w grupach. Przygotowywali plakaty w oparciu o teksty filozoficzne różnych epok – antyku, średniowiecza, czy współczesności. Zdobyte umiejętności mogą przydać się nie tylko na maturze, ale też w życiu codziennym, podczas np. rozwiązywania konfliktów. Wykłady z filozofii przyczyniły się do poznania przez młodzież szerszej terminologii z nią związanej. Na wykładach panowała mila atmosfera dzięki której uczniowie mogli swobodnie wyrażać opinie na poruszane tematy. Projekt miał podwójne walory – miło spędzony czas oraz wyniesiona z niego wiedza pozapodręcznikowa.

źródło: szkoła
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij