Piątek, 21 luty 2020, Imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 64
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 64
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 64
Clouds
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 91
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 64
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 64
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
08.01.2019, 18:42 | czytano: 967

Wyjątkowy Koncert Kolęd Goszczyńskiego (zdjęcia)

arch. szkoły

Najpierw: długi, wężowy przemarsz zaśnieżonymi ulicami miasta do domu kultury. Potem: feeria dźwięków, strojów i nastrojów. Ostatnie muśnięcia ubrań galowych, ludowych, sylwestrowych. Kontrola wygięcia boa z łańcucha choinkowego i rogów renifera; błysku czerwonych szpilek i traperów. Tak, wreszcie możemy ze wszystkich uczniowskich i nauczycielskich gardeł śpiewać kolędy!

7 stycznia 2019r. spełniło się to wspaniałe wydarzenie, którego animatorką jest niezastąpiona, nieustannie motywująca wszystkich do działania, ćwicząca na lekcjach z klasami i podczas przerw z nauczycielami, z trwogą i nadzieją schowana za kurtyną prof. Dorota Żmuda.

Szkolny Koncert Kolęd nareszcie mógł się wyśpiewać głosami solistów i duetów, sekstetów i chórów; z towarzyszeniem fortepianu i gitary, dzwonków i akordeonu.

A wszystko rozpoczęła niestrudzona w swoich wokalnych popisach klasa 3d, która w formie śpiewanej dyskusji usprawiedliwiła swoją nieobecność rok temu, przedstawiając własną wersję Opowieści wigilijnej. I tylko żal, że tekst prof. Hanny Sięki (dotyczący maturzystów): Dzisiaj tu na kolędzie, jutro nas nie będzie ma, niestety, szansę się ziścić.

Pocieszenie przyszło od kl. 1b ze słowami Z narodzenia Pana i O gwiazdo betlejemska, a nastroje stonowała Karolina Tomas z kl.1b życzliwie krytykująca Aniołów Białych: pocoście tak skrzydełkami trzepocąc, płatki śniegu rozsypali czarną nocą.

Gdy aniołki z klasy pierwszej odleciały, pokazali swoje wokalne umiejętności nauczyciele, śpiewając na trzy głosy, legato i staccato, z wdziękiem i czarem, który wywołał słuszny entuzjazm publiczności, dwie kolędy: Narodził się Jezus Chrystus, bądźmy weseli oraz Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły.

Potem Karolina Fąfrowicz grając na akordeonie Gdy się Chrystus rodzi, wprowadziła na scenę klasę 2e z wychowawczynią, która złożyła życzenia na scynście, na zdrowie, na ten Nowy Rok.

Pani dr Katarzyna Grobarczyk-Piekło w stroju ludowym wielu uczniów i … kolegów zadziwiła znajomością gwary i swobodą sceniczną.

Dla odmiany, ubrana w złotą sukienkę Julka Majerczyk w duecie z niezrównanym Stanisławem Kwakiem zaśpiewała w autorskiej aranżacji A wczora z wieczora i Santa Claus is comming to Town. Po nich kl.1a równiutkim i czystym brzmieniem swych głosów objawiła, że Mesyjasz przyszedł na świat prawdziwy.

Ola Pawlikowska uczennica kl. 1d pięknie i poruszająco zaprezentowała napisaną przez siebie kolędę Pukanie do drzwi. Była tak autentyczna, że uwierzyliśmy, że zamarznięte serce stopnieje, gdy otworzymy drzwi Jezusowi. Dlatego chłopcy z 1c już mogli objawić Tryumfy Króla Niebieskiego, a Patrycja Zarycka i Paweł Kutyła odkryć, że mizerna cicha stajenka licha pełna niebieskiej chwały.

Zuza Garbaruk z kl.1f z przejęciem zaśpiewała Złotą Jerozolimę, zaś klasa 1e radośnie wzywała: Świeć gwiazdeczko, świeć!

Prowadzący ze swadą koncert Jacek Mozdyniewicz z kl. 3c zauważył, że w naszej szkole śpiewamy kolędy w wielu językach. Wysłuchaliśmy zatem Dzisiaj w Betlejem wspaniale przetłumaczone na język włoski przez prof. Magdalenę Smreczyńską oraz wyśpiewany operowo przez Julię Batkiewicz i Olę Pawlikowską średniowieczny hymn Adeste Fideles. Również uczący się języka niemieckiego odsłonili swoje możliwości, prezentując przy wtórze gitar elektrycznych Alle Jahre Wieder oraz Lustig, Lustig. Warto dodać, że w występ germanistów przygotowała śpiewająca ze swoimi podopiecznymi Biała Śnieżynka – prof. Jadwiga Leja.

Zbliżający się finał można było przeczuć przysłuchując się konsonansom sekstetu występującego pod nazwą Zespół Wokalny Cesarsko-Królewskiego Gimnazjum. Artyści wydobyli cudowne brzmienia w pastorałce z XVI wieku Gaudente i w kolędzie Ach, ubogi żłobie. Warto pochwalić nieocenionego maestra Jakuba Galicę – inspiratora i dyrygenta zespołu.
W klimaty dwudziestowieczne wprowadziła nas Julia Majerczyk kolędą Uciekali, uciekali z musicalu Metro oraz piosenką śpiewaną z kl. 3e Rockin around the Chistmas tree.

Crème de la crème Koncertu Kolęd stał się popis laureatek wielu konkursów wokalnych Klaudii Budzyk i Gabrieli Szyszki, które w duecie zaśpiewały Kolędę o ludzkim zrozumieniu a razem z klasą 3f A wczora z wieczora.

Gdy wybrzmiały ostatnie tony, wszystkim występującym podziękowała dyrektor Maria Kopeć. Wyraziła również zadowolenie, że dzięki życzliwości Bolesława Bary dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury mogliśmy wspólnie koncertować. I właśnie wspólnym śpiewem Pójdźmy wszyscy do stajenki zakończyliśmy to piękne, muzyczne spotkanie.

Relacja ta byłaby niepełna, gdyby nie zostali wymienieni wszyscy akompaniatorzy (w kolejności występowania): wielokrotnie przygrywający na gitarze Marcin Głodziak, również na gitarze Sylwia Gacek, Karolina Tomas, Łucja Obrusik, Anna Cetera, Kamila Fryźlewicz; na fortepianie Julia Majerczyk, Anna Figura, Zuzanna Garbaruk; na akordeonie Karolina Fąfrowicz i Arkadiusz Ostwald; na skrzypcach Anna Pałys; na gitarze elektrycznej Patryk Gątkiewicz, Dominik Plewa, Wojciech Kaleta; na dzwonkach Magda Dobrzyńska.

Całość występów jak z puzzli poskładały panie prof. Jadwiga Leja i Dorota Żmuda.

oprac. Katarzyna Żmuda
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij