Projekt „Ludzie, nie Liczby” w Liceum w Krościenku n. Dunajcem (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Jabłonka
Snow
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
52 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
05.03.2019, 17:15 | czytano: 1726

Projekt „Ludzie, nie Liczby” w Liceum w Krościenku n. Dunajcem (zdjęcia)

25 lutego br. szkołę odwiedził Dariusz Popiela. Nie była to jego pierwsza wizyta. Ta jednak była wyjątkowa, ponieważ przybył wraz z ekipą telewizyjną Dzień Dobry TVN.

arch. szkoły
arch. szkoły
Jak zwykle spotkał się z uczniami LO, którzy traktują go jak przyjaciela Liceum. Wszystko to odbyło się przy okazji kręcenia materiału TVN o projekcie, w którym braliśmy czynny udział. Efekt końcowy pracy ekipy możecie Państwo zobaczyć w Dzień Dobry TVN https://dziendobry.tvn.pl/a/dariusz-popiela-kajakarz-ktory-przywraca-pamiec-o-zydach oraz w Faktach https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/kajakarz-dariusz-popiela-uporzadkowal-zydowski-cmentarz-w-kroscienku,914661.html

A jak to wszystko się zaczęło? W lutym 2018 roku zatelefonował do dyrektora lokalny działacz Jakub Dyda – absolwent „Żeromskiego”. Opowiadał o zapomnianym kirkucie w Krościenku oraz o sportowcu Dariuszu Popieli (reprezentancie Polski w kajakarstwie górskim, zdobywcy wielu trofeów w kategorii K-1, olimpijczyku z Pekinu 2008. https://www.facebook.com/dariusz.popiela/), który zajmuje się historią Żydów w Krościenku. Potem sprawy potoczyły się już szybko: pierwsze spotkanie z Panem Popielą, omówienie szczegółów zaangażowania uczniów w projekcie „Ludzie, nie liczby”. https://www.facebook.com/LudzieNieLiczby/, wizyta na zaniedbanym kirkucie. Od samego początku kontakty układały się doskonale. Wstępem do projektu było zdobywanie wiedzy i edukowanie młodych ludzi – uczniów. 17 kwietnia 2018 r., Darek zorganizował wycieczkę dla uczniów naszego Liceum oraz Szkoły Podstawowej Nr 2 w Krościenku, do miejsca pamięci – obozu zagłady w Bełżcu. Dlaczego właśnie tam? Bo do tego obozu hitlerowcy wysyłali na śmierć Żydów z naszej okolicy. Po drodze Darek ujął uczniów, opowiadając im z wielkim zaangażowaniem historię Żydów z Krościenku - zarażając ich swoją pasją do poszukiwania i zdobywania wiedzy. Niewątpliwie jego upór w sporcie, jak i przy realizacji projektu, działały na nich motywująco. Zajęcia w Bełżcu były doskonałym, teoretycznym wstępem do kolejnych działań. Następny miesiąc, to intensywna praca uczniów. Z jednej strony poszukiwanie nowych informacji – badanie lokalnej historii np. w ramach projektu "Żegota - ukryta pomoc, pomoc ukrytym". Z drugiej strony praca fizyczna przy cmentarzu – porządkowanie terenu.

Aż w końcu nadszedł ten najważniejszy dzień – odsłonięcie pomnika pamięci 256 ofiar zagłady na kirkucie w Krościenku nad Dunajcem. 17 czerwca na cmentarzu pojawili się goście z całego świata: potomkowie zamordowanych, przedstawiciele gmin żydowskich, lokalnych władz samorządowych oraz kościoła, darczyńcy, zaproszeni goście, mieszkańcy Krościenka i oczywiście nasi uczniowie. Przybyli z własnej inicjatywy, aby uczestniczyć w tworzeniu się nowej, lokalnej historii. Uroczysta ceremonia, z naszym sztandarem w tle, była wielkim sukcesem Pana Dariusza. Sukcesem upamiętnienia i uchronienia od zapomnienia LUDZI, nie liczb. Bo 256 – to nie liczba pomordowanych, których szczątki spoczywają na krościeńskim cmentarzu, 256 – to dwieście pięćdziesiąt sześć imion i nazwisk, które zostały wydobyte z otchłani niepamięci. Po ceremoniach miały miejsce wzajemne podziękowania oraz pożegnanie z pomysłodawcą.

Uroczystości zakończone, teraz trzeba zająć się tym miejscem na co dzień. Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego oraz Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jana Pawła II objęły kirkut honorowym patronatem. To wielkie wyróżnienie i zaszczyt. We wrześniu odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy informacyjnej. Po raz kolejny Dariusz spotkał się z naszymi uczniami i zaprosił do uczestnictwa w nowym projekcie: „Ciemności Kryją Ziemię”. W ramach jego realizacji, uczniowie klasy I b, za swoje osiągnięcia, wyjadą na sponsorowaną, dwudniową wycieczkę do Markowej, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, do Bełżca, Miejsca Pamięci (obóz zagłady) i Muzeum, a także do Warszawy, gdzie zwiedzą Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zajęcia z historii i wos-u na Kirkucie to już nic nadzwyczajnego.

Cały czas „działamy ku przyszłości, w stopniu lokalnym na swoim podwórku” poszukując wiedzy, motywując, w trosce o historię lokalną, krzewiąc patriotyzm i oddolne postawy obywatelskie.

Składamy gorące podziękowania dla Darka Popieli za to, że pojawił się w życiu Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem. Swoją osobą, pasją zaraża i motywuje uczniów do stawiania wyżej poprzeczki, spełniania marzeń, poszukiwania wiedzy. Życzymy wytrwałości i nieustawania w tych działaniach.

„Żeromski”
P.S. Szczegółowe informacje o kolejnych odsłonach projektu oraz o innych licznych osiągnięciach uczniów z „Żeromskiego” w Krościenku n. D. znajdziesz na stronie: https://lokroscienko.nowotarski.edu.pl lub https://www.facebook.com/LO-Kro%C5%9Bcienko-nad-Dunajcem-177567682275250/
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Piotr Skarga08:04, 6 marca 2019
Ciekawe, czy młodzież dowiedziała się ilu Polaków zostało uratowanych przez żydów......i ilu Polaków z Krościenka i okolic zginęło, zostało wywiezionych do obozów.. etc, czy któreś dziecko zna choćby jedno nazwisko........czy za żydowskie pieniądze został w Krościenku postawiony choć jeden pomnik pamięci?......tak indoktrynuje się młodzież......smutne.....ale niestety prawdziwe
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas