Praktyki zagraniczne uczniów ZS1 w Palermo (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
30.04.2019, 19:53 | czytano: 1758

Praktyki zagraniczne uczniów ZS1 w Palermo (zdjęcia)

Sycylia, Palermo, południowy klimat, bezkresne morze, wspaniałe zabytki – w takim wakacyjno-baśniowym otoczeniu zagraniczne praktyki odbywali uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Targu.

arch. szkoły
arch. szkoły
Po miesięcznym pobycie (od 17.03 do 13.04) we Włoszech wróciła do szkoły16-osobowa grupa biorąca udział w projekcie p.t. „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach Programu Erasmus+.

Projekt przygotowany i realizowany przez ZS1 p.t. „Praktyka czyni mistrza” zakłada przede wszystkim doskonalenie umiejętności zawodowych i językowych przez uczniów takich specjalności jak fototechnik, logistyk, organizacja reklamy oraz technik przemysłu mody.

Uczestnicy projektu trafili do zakładów, których profil działalności jest zgodny z wybranym przez nich zawodem. Były to przedsiębiorstwa świadczące usługi logistyczne, fotograficzne, czy krawieckie. Po wstępnym zapoznaniu się z warunkami pracy, załogą, zakresem obowiązków zaczęło się wdrażanie do firmowej codzienności. I tak przez miesiąc uczniowie zajmowali się pakowaniem przesyłek, drukowaniem etykiet, kompletowaniem i wydawaniem wysyłek, projektowaniem logo, wizytówek, wykonywaniem plakatów, sporządzaniem albumów ze zdjęciami, retuszowaniem i obróbką fotografii, precyzyjnym szyciem ręcznym, fastrygowaniem, pikowaniem. Jeszcze inne zadania to fakturowanie, wprowadzanie danych do systemu, tworzenie baz danych. Niektórzy zetknęli się z fotografią artystyczną, pracą w ciemni fotograficznej czy z zdjęciami reportażowymi. Wszystkie czynności pieczołowicie wykonywane były okazją do sprawdzenia w praktyce zdobytej wiedzy i umiejętności, wykazania się inwencją, samodzielnością i rzetelnością. Po raz pierwszy uczniowie mieli sposobność zastosowania programu Adobe InDesign, a dużym wyzwaniem okazało się skrupulatne wypełnianie poleceń wydawanych w języku włoskim. Zawsze jednak pomocne okazywało się operowanie językiem angielskim, choć przez Włochów jest on traktowany z dość dużą nieufnością.

Praca, praca, a po pracy wytchnienie, które w malowniczym Palermo nabierało zupełnie nowego znaczenia- to zachęta do bezcelowego błądzenia po urokliwych uliczkach lub beztroskiego plażowania ( co o tej porze roku budziło spore zdziwienie miejscowych). Program praktyk przewiduje bogaty plan wycieczkowy- praktykanci poznawali przede wszystkim wspaniałe obiekty w Palermo- zwiedzili monumentalny pałac Normanów, dumę Sycylijczyków czyli XIX- wieczny gmach opery Teatro Massimo, no i w końcu dokonali przeglądu architektury sakralnej od romańskich do barokowych kościołów, których ilość decyduje o niezwykłym charakterze Palermo.

Oprócz wspaniałych widoków w stolicy Sycylii na uczestników projektu czekały dobre warunki mieszkaniowe- zostali zakwaterowani w bardzo wygodnym hostelu prowadzonym przez naszą rodaczkę p. Agatę, a przede wszystkim nowe doznania kulinarne - z lubością wspominają marcepanowe smakołyki, canelloni, lody w bułce, ośmiornicę czy jakże wyjątkowo tutaj smakującą kawę. Co ciekawe, z dużym upodobaniem przejęli zwyczaje Włochów traktujących raczenie się czarnym napojem jako niemalże rytuał. Włoskie smaki to wspaniałe doświadczenie, ale by zaznaczyć przywiązanie do polskiej, a zwłaszcza góralskiej tradycji, chłopcy z III RL podjęli się ugotowania kwaśnicy, która ponoć w sycylijskiej scenerii smakowała wybornie.

Z uznaniem praktykanci wypowiadają się także o mentalności południowców, którzy z pewnością z własnej nieprzymuszonej woli nie wezmą udziału w wyścigu szczurów, wyznając swoją filozofię życiową streszczającą się w słowach: „lentamente”, „senza fretta”.

Ogólne wrażenia wyniesione z miesięcznego pobytu w Palermo trzecioklasistów są bardzo pozytywne, chętnie wróciliby na Sycylię, by pracować, doskonalić umiejętności komunikowania się w języku angielskim, zwiedzać oraz poznawać historię, kulturę i nowych ludzi. Uczestnicy programu praktyk zagranicznych nazwali siebie:”ekipa marzeń”- włoska przygoda z zawodem spełniła ich oczekiwania. To oznacza także, że najważniejsze cele projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” w pełni zostały osiągnięte.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas