Kadeci w Wojskowym Ośrodku - tak ćwiczą komandosi i piloci (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Rabka Zdrój
Clear
11°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 93 %
Clear
12°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 72 %
Clear
12°
Wiatr: 1.44 km/h Wilgotność: 92 %
Clear
13°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
16°
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
11°
Wiatr: 72.432 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
04.06.2019, 23:32 | czytano: 1411

Kadeci w Wojskowym Ośrodku - tak ćwiczą komandosi i piloci (zdjęcia)

NOWY TARG. Ponad 10 metrowa ścianka wspinaczkowa – dla utrudnienia odchylona od pionu jak wisząca skała - skoki do głębokiego na 5 metrów basenu z wysokości około 5m, walka wręcz, bieg z pokonywaniem przeszkód i transportowaniem manekina, ćwiczenia sprawnościowe ze skakaniem przez płotki i przez skrzynię podniesioną do maksymalnej wysokości.

arch. szkoły
arch. szkoły
Tak szkoleni są komandosi i piloci. Taki też treningowy „wycisk” przeszli kadeci z klas pierwszej i drugiej Prywatnego Liceum w Nowym Targu podczas kolejnej wizyty w zakopiańskim Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym.

Intensywne ćwiczenia były doskonaleniem wcześniej nabytych umiejętności, ale jednocześnie dużym wyzwaniem dla mundurowej młodzieży. Okrążenia tyczek w zmiennych kierunkach, przewroty w przód i tył, skoki przez płotki, rzuty piłką lekarską, „brzuszki z piłką lekarską”, pokonywanie trzech skrzyń, bieg wahadłowy 10 x 5 m w koniecznym do zaliczenia czasie 1 minuta 40 sekund – mogą tylko zmęczyć. Ale to nie wszystko…

Skok na nogi, w postawie wyprostowanej do basenowej głębi wymaga już nie lada odwagi i był tylko elementem poprzedzającym właściwe ćwiczenie.

Ćwiczenia na symulatorze spadochronu, naśladującym lot obniżającego się śmigłowca, również kończyły się lądowaniem w wodzie, na 5-metrowej głębokości. Każdy kadet poddany takiej próbie, po odbytym skoku musiał się wynurzyć, wypiąć z uprzęży i dopłynąć do brzegu. W rzeczywistych warunkach - kiedy zostaje zaburzony zmysł równowagi – błąd przy wykonywaniu lądowania ze spadochronu może grozić poważną kontuzją, nawet utratą życia.

Przy ćwiczeniu walki wręcz zawodowy żołnierz instruował nowotarskich kadetów, jak skutecznie uwolnić się z uścisków czy odeprzeć atak napastnika, nawet o znacznie większej masie ciała.

Ścianka wspinaczkowa też okazała się nie lada wyzwaniem dla wielu kadetów. Pokonanie własnego strachu, lęku wysokości, wykazanie się sprawnością fizyczną i techniką wspinaczkową skutecznie podzieliło mundurowych uczniów na tych, co podołali zadaniu i pozostałych.

Takie wizyty w Wojskowym Ośrodku pozwalają młodzieży poczuć na własnej skórze, jak wygląda tor przeszkód konieczny do pokonania przy rekrutacji do policji. Poznają też sposób szkolenia pilotów i elitarnych grup interwencyjnych. Wysoko ustawiona poprzeczka daje im też rozpoznanie własnych niedociągnięć szkoleniowych i słabych punktów.
Wszystkie zajęcia odbywały się w pełnym bezpieczeństwie, pod okiem zawodowych instruktorów wojskowych, którzy wykazali się fachowością i niezrównaną cierpliwością do potencjalnych przyszłych mundurowych.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas