Wtorek, 21 styczeń 2020, Imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
-4°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-3°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-3°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-2°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 80
Clouds
-4°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-5°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Umiarkowana
01.11.2019, 10:23 | czytano: 4011

„Goszczyński” pamięta (zdjęcia)

zdj. Szymon Morawski

NOWY TARG. Co roku w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego wspomina wszystkich Profesorów i Uczniów poległych w walkach za Ojczyznę. W tym roku, ze względu na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, dzień ten obchodzony był wyjątkowo uroczyście.

Przed południem odbyło się otwarcie wystawy pamiątek związanych z II wojną światową. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Nauczycieli, Uczniów i Sympatyków Szkoły, wśród bogatych zbiorów znalazły się m.in. Order Virtuti Militari, szabla oficerska, ale też zestaw interesujących, a rzadko prezentowanych materiałów z archiwum Liceum.
W trakcie otwarcia wystawy miała miejsce również premiera wzruszającego filmu pt. „…i wciąż pamiętam. – II wojna światowa we wspomnieniach Uczniów i Absolwentów Szkoły” w reżyserii ucznia klasy trzeciej Dawida Gondka. Projekcję uświetniła obecność Wandy Szado-Kudasik, Józefa Borowicza i Andrzeja Pajerskiego. Wywiady z nimi oraz z Zofią Chowaniec stały się podstawą do filmu. Rozmowy przeprowadziły uczennice klasy drugiej Karolina Halczak i Anna Sinkiewicz.

Punktualnie w południe rozpoczął się tradycyjny Apel Poległych. Po oddaniu czci bohaterskim Uczniom i Profesorom rozpoczęła się część artystyczna – w krótkiej sekwencji scen szkolni aktorzy przybliżyli wspomnienia Uczniów i Absolwentów Szkoły oraz mieszkańców Nowego Targu i Podhala – świadków tragicznych wojennych dni.

Jak co roku, Apel zakończył się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów klas pierwszych. Zaproszenie do wspólnego śpiewu przyjęli ochoczo wszyscy zaproszeni Goście, wśród których byli: Poseł RP Anna Paluch, Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, Burmistrz Miasta Nowego Targu Grzegorz Watycha, Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Dorota Słońska-Halczak, Przewodniczący Rady Rodziców Wojciech Nowak oraz Bliscy poległych Profesorów, Uczniów i Absolwentów.

Za przygotowanie 80. rocznicy II wojny światowej odpowiadali nauczyciele historii – mgr Aneta Borkowska, Zofia Łukasz, Katarzyna Sikora i Jacek Waksmundzki. Śpiew uczniów klas pierwszych przygotowała mgr Dorota Żmuda.

Tradycyjnie 2 listopada (w sobotę), o godz. 8:00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu zostanie odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych Profesorów i Wychowawców Liceum.

ILO, zdj. Szymon Morawski, kl. 1Ag
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Uczestnik uroczystości13:51, 1 listopada 2019
Piękna i wspaniała uroczystość a zarazem lekcja patriotyzmu!!!Gratulacje dla tych , którzy ją przygotowali. Pani Dyrektor powinna być dumna ze swoich nauczycieli i uczniów. Jestem pod wielkim wrażeniem!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij