Czwartek, 02 kwiecień 2020, Imieniny: Franciszka, Władysława, Urbana
Szczawnica i okolice
Clear
-3°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 62
Clear
-3°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 62
Clear
-4°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 62
Clear
-2°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 79
Clear
-4°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 62
Clear
-5°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 62
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Koronawirus - aktualna sytuacja na Podhalu
14.02.2020, 13:08 | czytano: 1786

Na zimowym poligonie – marszobieg, pole walki, rzut granatem (zdjęcia)

arch. szkoły

NOWY TARG. Pierwszy po feryjnym odpoczynku wyjazd trzech mundurowych klas z Prywatnych Szkół im. prof. Venuleta do jednostki patronackiej – 5. batalionu dowodzenia w Krakowie-Rząsce – służył ćwiczeniom poligonowym.

Mimo aury bardziej podobnej do wczesnowiosennej niż zimowej, szybko przypomniał, co to znaczy intensywny wysiłek fizyczny w połączeniu z nabywaniem sprawności w wykonywaniu wcale nie łatwych zadań.

Tym razem na poligon pojechali kadeci z dwóch klas pierwszych i jednej drugiej. Program ćwiczeń przygotowali dla nich zawodowi żołnierze, od razu dzieląc uczestników na grupy. Pierwszym ich zadaniem był kilkukilometrowy marszobieg na orientację. Każdy z zespołów otrzymał mapę z wyznaczoną trasą do pokonania. Dodatkowym wyzwaniem były rozmieszczone na niej punkty kontrolne, gdzie kadeci musieli wykazać się odpowiednimi umiejętność oraz wiedzą.

W pierwszym punkcie kadeci mieli za zadanie rozwinąć linię telefoniczną i nawiązać łączność. Następny punkt testował ich wiedzę o działaniach, jakie trzeba podjąć w przypadku skażenia terenu. Tutaj kadeci musieli potwierdzić swoją sprawność w szybkim zakładaniu odzieży przeciwchemicznej (tzw. OP-1).

Kolejnym punktem były ćwiczenia w postępowaniu z rannym na polu walki i jego ewakuacja w bezpieczne miejsce. Wykonanie trzech rzutów granatem na odległość 20 m, do prostokąta o wymiarach 1 x 2 m, to czwarte zadanie, jakie przygotowali dla kadetów żołnierze Jednostki. Wszystkie te czynności – od momentu startu do osiągnięcia mety - kadeci wykonywali w czasie krótszym niż jedna godzina.

Ostatnim, „ponadplanowym punktem kontrolnym”, było pieczenie kiełbasy na grillu. Po takim wysiłku, w towarzystwie żołnierzy, kiełbasa smakuje jak „woda po walce”. Był to też – spokojny już, w atmosferze odprężenia - czas rozmów z żołnierzami zawodowymi o warunkach i specyfice służby.

źródło: szkoła
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij