Niedziela, 25 październik 2020, Imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Clouds
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Clouds
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Rain
12°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 100
Clouds
12°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 90
Clouds
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
06.07.2020, 15:26 | czytano: 1883

Kadeci wśród laureatów konkursu „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”

arch. szkoły

Kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu przygotowali film o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku.

Instytut Pamięci Narodowej zorganizował dla młodzieży szkolnej w roku szkolnym 2019/2020 kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. Celem projektu jest popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich I i II Rzeczypospolitej wśród młodzieży. Jednym z najważniejszych aspektów tego projektu jest uwrażliwianie uczestników na los Polaków mieszkających za naszą obecną wschodnią granicą, kształtowanie świadomości, że nadal są oni cząstką naszej Ojczyzny.

Najważniejszą częścią projektu był konkurs wiedzy. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej na wybrany przez siebie temat – na podstawie dostępnej literatury, zgromadzonych dokumentów, wspomnień i materiału ikonograficznego. Kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu w składzie: Julia Komperda, Marcin Jandura, Filip Kiszczyński i Marcin Owsiak przygotowali film o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku. W tym celu przeprowadzili wywiad z Panem Jerzym Kruzensternem, który jako ówczesny harcerz brał udział w bezpośredniej obronie tego miasta. Podczas spotkania kadeci zapoznali się z bardzo ciekawą historią rodu Kruzensternów oraz jak wyglądała walka w mieście z przeważającymi siłami armii czerwonej, która 17 września 1939 roku zaatakowała Polskę.

Opiekunem merytorycznym kadetów z ramienia szkoły był mjr Krzysztof Tekiel.

Dla laureatów przewidziana była nagroda – wyjazd edukacyjny na Kresy we wrześniu 2020 r. jednakże ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną do wyjazdu niestety nie dojdzie. Kadeci otrzymają bardzo wartościowe wydawnictwa, dyplomy.

Oto nagrodzony film kadetów:

najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij